Действия към документ

Представяне на страната - Фактори

 Topic: country introduction

Министерството на околната среда и водите е институцията, която осъществява политиката на държавата по контрола над бизнеса, населението и държавните фирми при опазването на околната среда и екологичното равновесие в страната, както и за нейното съответствие с европейските и международни екологичните стандарти.

Изпълнителна Агенция по околна среда е специализиран орган на МОСВ, който осъществява дейността по мониторинга, а също и лабораторно - аналитична дейност, събира и обработва информация за състоянието на околната среда, извършва анализи, оценки и необходимите докладвания за състоянието на околната среда на национално и международно ниво.

България е страна, разположена в Югоизточна Европа и заобиколена от пет държави (Румъния, Гърция, Турция, Сърбия, Република Македония) и Черно море с малка отворена икономика. Територията на Република България е 110 993,6 км2. Общата дължина на границите на страната възлиза на 2 245 км, от която- 52,6% сухоземна; 30,6% речна и 16,8% морска. Страната е разделена административно на 28 области и 262 общини (http://www.nsi.bg).

Като цяло България попада в умерения климатичен пояс. Страната условно може да бъде разделена на две климатични зони. Делителна линия за тези зони се счита Стара планина. По-студено през зимата е в Северна България, в Южна по правило климатът е по-мек. Зимните температури варират от 0° до минус 7° C. В по-редки случаи температурите падат и до минус 20° С. Типично континентално променлив е климатът през пролетта. Особено благоприятен е за плодните дървета, с реколтата на които България е известна в цяла Европа от векове. Лятото е горещо и задушно в Северна България, особено по р. Дунав. В Южна България определящи са вълните от Средиземноморието. Лятото там не достига такива екстремни температури, както по Дунава и в Добруджа, а се запазва умерено около 28- 30° С. Горското многообразие прави пейзажите великолепни и многоцветни. През есента по правило падат повече дъждове, отколкото през пролетта. Най-дъждовни са месеците май, октомври и ноември.

Социалните и икономически промени в условията на живот в България след 1990 г. довеждат до съществени изменения в демографското поведение на населението и формират трайна тенденция на намаляване на броя на населението в страната. От 8 227 866 през 1965 г. към края на 2007 г. постоянното население на България е 7 640 238 души. В сравнение с предходната 2006 година населението е намаляло с 39 хил. души, или с 0,5% като се очаква населението на страната към 2015 г. да достигне около 7 130 хил. души. Намалението в броя на населението се дължи от една страна на отрицателния естествен прираст, а от друга страна на външната миграция.

Населението на България не е разпределено равномерно на територията на страната. През 2007 г. в градовете живеят 5 403,2 хил. души или 70,7% от населението на страната, а в селата- 2 237 хил. души (29,3%). Съотношението – население в градовете към население в селата през 1965 г. е 46% : 54% в полза на селата., през 1975г. вече е 61,5% : 38,5 в полза на градското население. Средната гъстотата на населението е 68,9 души на квадратен километър. Като цяло, концентрацията на населението в даден район e първи признак за натиск върху околната среда, който намира израз в замърсяване на въздуха, потребление на питейна вода, деградация на почвите и загуба на биоразнообразие. Урбанизацията на градските територии е силно изявен процес, чието проявление ежегодно се засилва (http://www.nsi.bg). 

Министерството на околната среда и водите е институцията, която осъществява политиката на държавата по контрола над бизнеса, населението и държавните фирми при опазването на околната среда и екологичното равновесие в страната, както и за нейното съответствие с европейските и международни екологичните стандарти. Контролът по прилагането на екологичната политика на регионално ниво се извършва от 16 Регионални инспекции по околна среда. Управлението на водите е организирано на басейново ниво и се осъществява от 4 Басейнови Дирекции (http://www.moew.government.bg).

Изпълнителна агенция по околна среда е специализиран орган на МОСВ, който осъществява мониторинговата и аналитично-лабораторна дейност, събира и обработва информация за състоянието на околната среда, извършва анализи, оценки и необходимите докладвания за състоянието на околната среда на национално и международно ниво (http://eea.government.bg).

Местните органи на управление организират и контролират опазването на околната среда в териториалния обхват на 262 броя общини, в съответствие с дадени им от закона за опазване на околната среда правомощия.

Действия към документ