Действия към документ

Представяне на страната - Основни въздействащи фактори

 Topic: country introduction

През последните години въздействието на ускореното производство и потребление върху околната среда нараства. Предизвикателство е прекъсване на зависимостта между икономическия растеж и въздействието върху околната среда.

През последните години въздействието на ускореното производство и потребление върху околната среда нараства. Предизвикателство е прекъсване на зависимостта между икономическия растеж и въздействието върху околната среда, свързани с потреблението, използването на ресурсите и генерирането на отпадъци.

За периода 2000- 2007 г. като цяло се наблюдава тенденция в намаляване на образуваните битови отпадъци. Докато през 2000г. са образувани 518 кг/чов./г. битови отпадъци, през 2007 г. количествата намаляват до 469 кг/чов./г. Населението, обхванато от системите за организирано сметоизвозване е увеличено от 78,6% през 2000 г. на 92,5% през 2007 г (http://eea.government.bg).

В България през 2007 г. делът на населението, свързано с пречистване на отпадъчните води от населените места с най- малко вторично третиране, е 33,8%, като спрямо предходната година е нараснал с 0,4 процентни пункта (http://www.moew.government.bg).

От 1994г. се отчита увеличение на дела на възобновяемата енергия в общото вътрешно потребление на страната от 1,1 на 5,1 % за 2007 г. Преобладаващ източник е биомасата, следвана от енергия от хидроцентрали- с дялове съответно 3,9 и 1,8 % за 2006 г. Незначителени са дяловете на вятърната, слънчевата и геотермалната енергия.

Транспортът има основно значение за развитието на обществото, но същевременно оказва значително въздействие върху околната среда. Автомобилният транспорт в страната доминира в общия вътрешен надземен товарен транспорт с дял от 70%, при 25,1 за железопътния и 4,8% за вътрешния воден транспорт по данни за 2007 г. Потреблението на енергия в транспорта годишно се увеличава  в по- висока степен отколкото БВП, като за периода 1998- 2006г. ръстът е средногодишно с 5,8% (http://www.nsi.bg).

Туризмът е един от най- динамично развиващите се сектори в националната икономика и играе важна роля в икономическото и социалното развитие на страната. Развитието и насърчаването на модели на туризъм, които съчетават ползите за местната и национална икономика с рационално използване и опазване на природните ресурси, остава предизвикателство. През периода 2000-2005г. г. туризмът претърпя процес на бърза приватизация, водеща до висок темп на инвестициите и растежа (приходите са нараснали с 65,4%, БВП от туризма- с 43.5 %). Прекомерното застрояване по Черноморското крайбрежие и някои планински зони, незадоволителните пространствено планиране, инфраструктура и благоустройство, амортизацията на водопреносната мрежа, недостатъчния капацитет на пречиствателните станции, липсата на депа за съхраняване и преработка на твърди отпадъци, ниската енергийната ефективност и все още слабото използване на алтернативните източници на енергия и др., водят до негативни последици както за околната среда, така и за дългосрочното развитие на самия сектор.

Горите на България (www.dag.bg)  се възприемат от българското общество като част от националното богатство и националната ни идентичност. Българските гори осигуряват около 85% от водния отток в страната или около 3,6 млрд м3 ресурс от чиста питейна вода и съхраняват:

Ø      над 80 % от защитените видове растения;

Ø      над 60 % от застрашените от изчезване видове животни;

Ø      над 60% от приоритетните за опазване видове местообитания;

Ø      популациите на 43 световно застрашени видове.

С цел опазване на това разнообразие, на територията на страната са обособени 3 национални парка, 10 природни парка, 55 резервата и 35 поддържани резервата. Одобрени са 332 защитените зони от Натура 2000 покриващи общо 33,89% от територията на страната (http://www.moew.government.bg).

Най- динамично развиващият се сектор в България е промишлеността с реален ръст 14% през 2007 г. при 7,8% за 2006 г. Нейното развитие се стимулира както от външното търсене, така и от повишеното вътрешно търсене, при бързо нарастващи продажби на промишлени стоки на вътрешния пазар.

Селското стопанство се развива с променливи темпове. Неговият дял в брутна добавена стойност (БДС) спада от 13,9% през 2000 г. до 6,2 % през 2007 г. Намаляването на дела на селското стопанство в БДС се обяснява с бавния и неравномерен растеж на отрасъла и с по-бързия растеж на националната икономика. Съотношението брутна добавена стойност/ брутна продукция (БДС/БП) в селското стопанство е 40,7% (http://www.nsi.bg).

Действия към документ