ExEA MoEW EEA

Лични средства

Събития

13.12.2018 г.

ИАОС представи  изпълнението на проект за картографиране на земното покритие

На заключителна среща в хотел "Форум" в град София, Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) представи резултатите от изпълнението на проект „Корине-Земно покритие 2018“. Националният проект е част от общоевропейския “Корине-Земно покритие” (КЗП), в който участват общо 39 страни. Целта е да се изготви актуална дигитална карта на земното покритие от спътникови изображения към 2018 г. и установяване на настъпили изменения през периода на обновяване от 2012 до 2018 г. До момента базата данни КЗП е актулазирана четири пъти - през 1990 г., 2000 г., 2006 г. и 2012 г. Дейностите се изпълняват с финансовата подкрепа на ЕС по програма Коперник (Copernicus) чрез Европейската агенция по околна среда (ЕАОС).  Техническият изпълнител е Институт за космически изследвания и технологии при БАН (ИКИТ-БАН).

Въведение и представяне на основните цели на проекта направи координаторът на проекта от ИАОС. След това Антон Стоименов от ИКИТ-БАН представи обновяването на националната база данни „Корине земно покритие 2018“ за България, Радка Колева от Лесотехнически университет и Венцеслав Димитров от ИКИТ-БАН съответно промените в залесените площи от горските територии на България и верификацията на слоевете с висока резолюция за референтната 2015 г.

 

 

07.06.2018 г.

Изпълнителната агенция по околна среда проведе първата информационна среща по проект "Корине земно покритие 2018" България, координиран от Европейската агенция по околна среда (ЕАОС). На проведената среща г-жа Таня Владимирова, началник на отдел “Международно сътрудничество и връзки с обществеността“ към ИАОС представи същността и основните цели на проекта, а г-н Венцислав Димитров от Института за космически изследвания и технологии към БАН (ИКИТ-БАН) направи презентация на тема “Верификация на продуктите от Локален компонент 2012: Натура 2000, Атлас урбанизирани територии, Крайречни зони“.

Основната цел на проекта е изготвяне на актуална дигитална карта на земното покритие по спътникови изображения за съответната година и установяване на настъпилите изменения през периода на обновяване. През последните 25 години "Корине Земно покритие“ се превърна в един от водещите европейски масиви с геопространствени данни, които са от решаващо значение за изготвяне на много от екологичните оценки и докладвания от и към ЕАОС. Проектът  влиза в задължителните (приоритетни) потоци за докладване към европейската агенция, което се осъществява от Изпълнителната агенция по околна среда.

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС