ExEA MoEW EEA

Национална система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР)

Лични средства

Инвазивни чужди видове

Обща информация:


  • Инвазивни чужди видове

Това са чужди видове, които не са естествено разпространени, a са внесени в България от други държави, където те са разпространени. Появата им обикновено е в резултат от човешки дейности - транспорт, туризъм, търговия, земеделие, градинарството, залесяване, дървообработване. Възможно е да стане и при преодоляване на естествените бариери между страните и континентите - през водните басейни, по въздуха, с птиците и животните и др. Повечето инвазивни чужди видове (ИЧВ) имат мощни механизми за размножаване и оцеляване. Лесно се приспособяват и разпространяват и без човешка намеса.

  • Политики на Европейския съюз и България за инвазивните чужди видове

Европейският съюз има специална политика за предотвратяване на навлизането и управление на разпространението на ИЧВ. Водеща роля в нея има Регламент №1143/2014. Регламентът е задължителен и всички страни-членки трябва да прилагат съгласувани действия за ограничаването на ИЧВ. Към него има Списък на инвазивните чужди видове, които засягат Съюза. Редовно се разглеждат предложения за включване на нови видове в него. Първият Списък на Съюза е приет през 2016 г., а последният – през юли 2019 г. България, развива и своя национална законодателна рамка и политика срещу ИЧВ

  • Мобилно приложение за инвазивните чужди видове на Европейския съюз

Европейската комисия е разработила специално мобилно приложение – „Инвазивни чужди видове в Европа“. Чрез него всеки може да подаде сигнал за ИЧВ от Списъка на Съюза в Съвместния изследователски център на ЕК, където информацията се събира и обработва. По този начин всеки гражданин може да допринесе за ранното откриване на нови нашественици.

Списък с видове

Полеви формуляр (отваря се чрез браузър Mozilla) -  Полеви формуляр (отваря се чрез браузър Chrome)


Литература:


Инвазивни чужди видове растения в България

Въздействие 

Инвазивните видове растения навлизат бързо и завземат ливади, пасища, гори, обработваеми  земи. Извличат хранителните вещества и водата от почвата, влияят на светлинния режим, с което потискат развитието на местните растения и довеждат до тяхното намаляване и изчезване.

Освен че предизвикват необратими промени в дивата природата, ИЧВ нанасят сериозни стопански щети и застрашават здравето на хората, и по конкретно:

    • загуба на селскостопанска продукция и все по-големи разходи за борба с плeвели като амброзия, щир, балур, татул, злолетица и др.
    • намаляване на обработваемите земи, пасища и ливади, заради навлизане на аморфа, бяла акация, айлант
    • разрушаване на инфраструктура - айланта, аморфата и фалопията имат мощна коренова система и множество коренови издънки. Семената на много видове се разселват и поникват по сгради, църкви, манастири, като причиняват разрушение на културни паметници, канали, укрепителни стени.
    • Някои ИЧВ растения, като амброзия, японски хмел и гигантски хераклеум, предизвикват алергии, астма, кожни заболявания (дерматити).


Определител на инвазивните чужди видове животни от значение за Европейския съюз и България 

Определителят е изготвен по проект „Повишаване на познанията за чуждите видове с помощта на гражданската наука: Подходи за изпълнение на гражданската наука за чуждите видове, управление на данните и стандарти“ Договор № КП-06-COST-13/ 06.08.2019 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ в рамките на COST Акция CA17122 „Повишаване на познанията за чуждите видове с помощта на гражданската наука“ (Alien CSI, https://alien-csi.eu/). Европейската програма за сътрудничество в областта на науката и технологиите COST се финансира от Европейския съюз.

Краткият определител съдържа информация и оригинални данни за България за 46 инвазивни чужди видове животни от значение за ЕС и България. От тях 18 вида са безгръбначни животни (1 бриозоа, 7 вида раци, 4 насекоми и 6 мекотели) и 28 вида са гръбначни животни (11 риби, 2 земноводни, 1 влечуго, 6 вида птици и 8 бозайници). По отношение на България, в Краткия определител са включени всички инвазивни чужди видове животни от значение за ЕС, които се срещат в България (11 вида), ИЧВ, които не попадат в списъка на Регламент (ЕС) 1143/2014, но са от значение за България (15 вида) и ИЧВ от предупредителния списък (Alert list) за България (20 вида). Информацията за всеки вид е представена в 5 раздела: 1) Произход; 2) Отличителни белези; 3) Размери; 4) Местообитание; и 5) Разпространение в България. Статиите са илюстрирани със снимки на видовете. Краткият определител е предназначен за широк кръг ползватели, както професионалисти, така и любители.

 

Препратки към сайтове с допълнителна информация за инвазивните чужди видове:

Министерство на околната среда и водите

Проект ESSENIAS

Проект LIFE16NATBG000856 поддържа и подпомага опазването на четири от най-редките и силно уязвими типа природни местообитания, в България и Европа

 















Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС