ExEA MoEW EEA

Лични средства

Програма за Консултантска Помощ (ААР) на Федералното министерство на околната среда в Германия

 

 

Проект „Ефективен контрол на замърсяването на водите чрез използване на хидробиологични методи за оценка на биологичните елементи"


Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) стартира проект №133742 „Ефективен контрол на замърсяването на водите чрез използване на хидробиологични методи за оценка на биологичните елементи“, финансиран по Програмата за Консултантска Помощ (Advisory Assistance Program) на Федералното министерство на околната среда в Германия.

Водата в достатъчно количество и качество е незаменима основа за живота на Земята, а оттам и за човешкото съществуване. Водните басейни трябва да се разбират като местообитания, в които протичат екологични процеси, които трябва да бъдат стабилизирани или възстановени. За да се подобри екологичното състояние на водните басейни, Рамковата директива за водите създаде някои инструменти, които трябва да бъдат приложени и изпълнени с амбициозен график, включително мониторинг на качеството на повърхностните води с помощта на хидробиологични методи.

Цел: Подпомагане на България в прилагането на Рамковата директива за водите на ЕС в областта на мониторинга на така наречените "биологични елементи на качеството": фитобентос, макрофити и макрозообентос чрез представяне на немския опит. Планираните дейности са взаимни посещения на лаборатории в България и Германия, както и тематични семинари, на които да се обсъждят методологични предизвикателства. Съвместна практика на процеса от вземането на проби до резултата от оценката и  търсене на възможности за надеждно изпълнение на изискваните стандарти за качество при ограничени възможности на персонала, дори и при големи количества проби. Предложенията за организационни мерки (напр. преразпределение на задачите) и методологично обучение по подготовка на пробите и таксономичен анализ ще спомогнат за повишаване на ефективността на обработката на пробите.

По проекта се предвижда разработването на Наръчник с препоръки за разработване на национални таксономични списъци за най-важните индикаторни групи организми в течащи води, мултиметрични индекси и инструменти за изчисляване на биотични индекси и кратка документация за консултантската помощ по въпроси, свързани с акредитацията на лабораторията на ИАОС. 

Изпълнение:

  • 11-12 октомври 2022 г.- работно посещение на експерти от Германия в България - мисия за установяване на фактическото положение и за придобиване на ясна представа за националната система за контрол на замърсяването на водите чрез използване на хидробиологични методи за оценка на биологичните елементи, на чиято база да се положат основите за транфера на знания в рамките на целия проект.
  • 21-26 май 2023 г. – работно посещение на експерти от ИАОС в Германия за обмяна на опит с патрньорите по проекта относно хидробиологичния мониторинг, с акцент върху методологията, процесите и етапите по вземане на проби, протоколи, определяне, изчисляване на индексите и оценка на екологичното състояние, както и други техники за ежедневната работа.


Информация за проекта 

 

 

Архив:

Проект "Подобряване на мониторинга на качеството на въздуха в извънградските фонови станции в България" 


Проект „Обмяна на опит за създаване на система и организация за осигуряване на качеството на компоста“ 

Проект „Анализ на живак в рибата" 

Проект "Обмен на опит по прилагане на Рамковата директива за отпадъците, Директивата за депонирането на отпадъци и Регламента за УЗ в България" 

Проект "Програма за сътрудничество ADVISORY ASSISTANCE PROGRAME (AAP)" 

 

 



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС