ExEA MoEW EEA

Лични средства

Започва 39-то ежегодно среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България.

Преброяването е с координатор за Европа - Wetlаnds International

Публикувано на 14-01-2015 г.

Започва 39-то ежегодно среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България.

червеногуши гъски, фотография: БДЗП

От 16 до 18.01.2015 година ще се проведе 39-то ежегодно среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. То се осъществява със съвместното участие на експерти от Изпълнителна агенция по околна среда, 15-сетте регионални инспекции по околна среда,  дирекциите на НП „Централен Балкан” и природните паркове към Министерството на земеделието и храните - ПП „Врачански Балкан”, ПП ”Сините Камъни”, ПП "Странджа”, ПП „Русенски Лом”, ПП "Българка", специалисти орнитолози от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) и Националния природонаучен музей при БАН, специалисти и доброволци от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), Сдружение с нестопанска цел "Зелени Балкани", други неправителствени организаци и множество доброволци. 

И тази година  в мониторинговия доклад са включени най-важните за водолюбивите птици водоема и маршрута на територията на България, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Тяхното наблюдение осигурява отчитането на 98% от числеността на презимуващите в страната водолюбиви птици и техните  зимни местообитания. В рамките на тазгодишното преброяване ще бъдат посетени включително крайбрежието на река Дунав, както и цялото черноморско крайбрежие.

Установените зимуващи птици ще бъдат докладвани към Wetlands International, а събраните за тях данни ще бъдат въведени в Националната информационната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР).

Преброяването се осъществява по методика към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР) от 2007 година. В международен мащаб то се провежда от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС