ExEA ExEA EEA

НСМОС
Мониторинг на горските екосистеми


Мониторинг на състоянието на горските екосистеми

Изграждането и развитието на Националната система за мониторинг на горските екосистеми е в съответствие с Европейското законодателство- Регулация 2152/2003 “Forest Focus”, а след това съгласно Регламент на ЕС № 1737/2006. Националната система за мониторинг на горските екосистеми се изпълнява на две нива – широкомащабен (I ниво) и интензивен (II ниво) мониторинг. Изпълнението на дейностите по двете нива горски мониторинг се извършва, съгласно препоръките на Методичното ръководство на Програмата, включващо методите и критериите за хармонизирано вземане на проби, оценка, мониторинг и анализи на показателите и съответната периодичност на извършване.


І ниво: Широкомащабен мониторинг на горските екосистеми

България е част от програмата от 1986 г и до сега е изградена мрежа от 256 постоянни пробни площи за наблюдение, разположени върху територията на горския фонд.
Ежегодно се обследват около 140 броя пробни площи, като в 30 от тях обследването е комплексно. Всяка година се извършава оценка на състоянието на короната, като 12 броя пробни площи се оценяват съгласно възприетата разширена методика. Пълното обследване включва освен оценка на короната, оценка на почвените условия, хранителен статус, таксационна характеристика, фитоценотична характеристика и флористичен състав, оценка на климатична и метеорологична информация.
Дейностите ежегодно се възлагат на външен изпълнител- ЛТУ и ИГ, като финансирането се извършва съвместно от ДАГ и МОСВ (за 2009-2010г. е осигурено финасиране по програма Life+ и за двете нива на мониторинг).


ІІ ниво: Интензивен мониторинг на горските екосистеми

Програмата се внедрява от 2003г. Изградени са 3 стационара за интензивен горски мониторинг - Старо Оряхово, Витиня и Юндола. Местоположението и оборудването на стационарите е избрано от екип на ЛТУ и ИГ-БАН, съвместно с швейцарски експерти през 2000г. и през 2002г. е съгласувано с МКП- Гори ІІ ниво.
На този етап от развитието си, системата за мониторинг на горските екосистеми – ІІ ниво обхваща наблюдение, обследване и анализ на всички задължителни и част от оптималните показатели, които имат значение на локално ниво- оценка на короните, почвени проучвания, листен анализ, прираст, растителност, качество на атмосферния въздух. От края на м. февруари 2009 година предаването на данните за КАВ и метеопараметрите от трите стационара се извършва в реално време.
Част от наблюденията и оценките, представляващи дейности изискващи определен научен потенциал и които ИАОС не може самостоятелно да изпълни, в т.ч. визиуална оценка на короните, фитоценологични проучвания, прираст, статус и т.н. се възлагат чрез договор на научен екип от ЛТУ.


Международна година на горите – 2011

Профил на купувача - обществени поръчки


Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда


Тримесечен бюлетин


Ежедневен бюлетин за качеството на въздуха


Последни регистрирани превишения на алармените прагове за NO2, SO2 и O3


Прогноза на нивата на приземния (тропосферен) озон над България


Достъп на общини до данни за качество на въздуха в реално време1


Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка


Националeн регистър за квоти за емисии на парникови газове


Национална информа-ционна система за докладване по ЕРИПЗ


Мониторинг на отпадъците (информационна система, публични регистри)


Национална система за мониторинг на биолог. разнообразие


Проект по Оперативна програма "Околна среда"


Регистър на защитените територии в България


Регистър на вековните дървета в България

Copyright 2000-2021 © ИАОС