ExEA ExEA EEA

НСМОС
Мониторинг на шума


Промишлен шум

Основната цел на мониторинга на шума от промишлени източници е да предоставя информация за състоянието на акустичната среда на населените места, вследствие дейността на промишлените предприятия, източници на шумово излъчване.
Съгласно чл. 34 на Наредба № 54 от 13.12.2010 г. за дейността на националната система за мониторинг на шума в околната среда, и за изискванията за провеждане на собствен мониторинг и предоставяне на информация от промишлените източници на шум в околната среда (обн., ДВ, бр. 37 от 5.05.2006 г.), към Закона за защита от шума в околната среда (ЗЗШОС) (обн., ДВ, бр. 74 от 13.09.2005 г.), ИАОС поддържа и актуализира база данни за основните показатели на акустичното натоварване:

    - еквивалентното ниво на шума по контура на промишлената площадка, и общата звукова мощност в dB(А);
    - еквивалентното ниво на шума в мястото на въздействие - най-близката жилищна сграда в dB(А);

Стойностите се отчитат за различните периоди от денонощието, в които предприятието работи (дневен период – от 7 до 19 часа, вечерен период – от 19 до 23 часа , нощен период - от 23 до 7 часа ). Нивата на излъчване на промишлен шум следва да не надвишават нормативно заложените гранични стойности за различните устройствени зони в урбанизираните територии и извън тях.

Измерванията се извършват съгласно “Методика за определяне на общата звукова мощност, излъчвана от промишлено предприятие и определяне нивото на шума в мястото на въздействие”, утвърдена със заповед №РД-199/19.03.2007г. на Министъра на околната среда и водите.

Данните се публикуват в Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България.

При наличие на превишаване на граничните стойности заложени в Приложение №2 на Наредба № 6 от 26.06.2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части на денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и вредните ефекти от шума върху здравето на населението (обн., ДВ, бр. 58 от 18.07.2006 г. Към ЗЗШОС), се издават задължителни предписания от Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ) и се извърша контрол по тяхното изпълнение.

Превантивният контрол се осъществява чрез процедурите за оценка на въздействието върху околната среда и чрез издаване на комплексни разрешителни за инсталациите и съоръженията за категориите промишлени дейности по Приложение № 4 към чл. 117, ал.1 от ЗООС. Във всички издавани комплексни разрешителни е включено и условие “Шум”.В условията на комплексното разрешително са заложени мерките за намаляване и за предотвратяване на шума в околната среда, предизвикан от дейността на промишлените предприятия.

Контролът на промишлените предприятия, извън Приложение № 4 към чл. 117 от ЗООС. се осъществява по годишен график за провеждане на контролни измервания, съставен по предложения на РИОСВ, съгласуван с РЛ към ИАОС и утвърден от Министъра на околната среда и водите.


Авиационен шум

Силата на въздействие на шума в близост до летищата се определя от шумовите емисии на отделните самолети, интензивността на движенията и въздушните коридори.

ИАОС поддържа Автоматична система за мониторинг на авиационен шум, инсталирана на границата на 60 dB контур, състояща се от 5 бр. локални измерителни станции, разположени по регламентираните въздушни трасета. Системата събира, обработва и съхранява информация за шумовото натоварване от прелитащите над жилищните територии на гр. София въздухоплавателни средства.

Системата представя картина на акустичната обстановка на наблюдаваната територия, извършвайки сравнение, между измерените нива при наличието на авиационен шум и нивата без наличие на шумови емисии.

Отчитат се еквивалентно дневно ниво на шума за 16 часов непрекъснат период на измерване, еквивалентно нощно ниво на шума за 8 часов период, еквивалентно денонощно ниво на шума за 24 часов период.


  • Измервани показатели от системата: - отделно шумово събитие (прелитане на самолет) - еквивалентно и максимално ниво на шума;
    - брой на полетите по периоди;
    - продължителност на всяко шумово събитие;
    - разпределението на шумовите нива в проценти;
    - шумовия фон на територията на която са разположени станциите;
    - средните еквивалентни нива на шума според периода на измерване (включва фона с отчитане на авиационния шум);
Всеки един от терминалите работи самостоятелно, а данните от тях се събират и архивират в централна станция – сървър в ИАОС. Информацията от системата се предоставя на обществеността, като се публикува в тримесечен Бюлетин за състоянието на околната среда.

Профил на купувача - обществени поръчки


Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда


Тримесечен бюлетин


Ежедневен бюлетин за качеството на въздуха


Последни регистрирани превишения на алармените прагове за NO2, SO2 и O3


Прогноза на нивата на приземния (тропосферен) озон над България


Достъп на общини до данни за качество на въздуха в реално време1


Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка


Националeн регистър за квоти за емисии на парникови газове


Национална информа-ционна система за докладване по ЕРИПЗ


Мониторинг на отпадъците (информационна система, публични регистри)


Национална система за мониторинг на биолог. разнообразие


Проект по Оперативна програма "Околна среда"


Регистър на защитените територии в България


Регистър на вековните дървета в България

Copyright 2000-2021 © ИАОС