ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Започва рехабилитация и доизграждане на пунктове за мониторинг на подземните води

Автоматично ще се анализират и предоставят данни в реално време за физико-химични показатели от пунктове за контролен и оперативен мониторинг по проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“

Публикувано на 12-07-2022 г.

Автоматично ще се анализират и предоставят данни в реално време за физико-химични показатели от пунктове за контролен и оперативен мониторинг по проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“. Това ще стане чрез мултипараметрични сонди, монтирани в 20 пунка за контролен и оперативен мониторинг. Изпълнението на Дейност 3 е част от проект „Подобряване мониторинга на химичното състояние на подземните води“ по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ  BG16M1OP002-1.019 „Доизграждане и оборудване на мрежите за контролен и оперативен мониторинг на химичното състояние на подземните води”. Проектът е финансиран от Кохезионния фонд на Европейския съюз и с национални средства чрез Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г., а бенефициент на проекта е Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС).

Стартът на дейностите по рехабилитация и оборудване на пунктове за контролен и оперативен мониторинг беше даден днес (11.07) в с. Самораново, каптаж „Купища“, един от двадесетте  одобрени пункта, които ще бъдат обновени по проекта, с първа копка на бъдещата пътека в района. На събитието присъстваха представители на Община Дупница, с. Самораново, представители на ВиК Дупница, басейнова дирекция Западнобеломорски район“ и други.

“Целта е да подобрим пунктовете за мониторинг и информацията за състоянието на подземните води. С този проект ще го направим, а до момента сме свидетели на добро и ефективно сътрудничество между институциите и се надяваме това да доведе до очаквани добри резултати.“, заяви г-жа Мадленa Станимирова, директор на дирекция "Мониторинг и оценка на околната среда" към ИАОС. „Финалните дейности  от проекта ще дадат възможност за привеждане на 20 мониторингови пункта в съответствие с нормативните изисквания в областта на подземните води, както по отношение на достъпност и възможност за извършване на пробовземане, така и по отношение на бърза проследимост на качеството на подземните води,“, заяви г-н Велчо Куюмджиев, началник на отдел „Мониторинг на водите“ (ИАОС) и ръководител на проекта.

Пунктовете за контролен и оперативен мониторинг на подземните води са избрани след обстойно обследване и анализ, извършени в рамките на Първи етап от изпълнението на  Дейност 3. Те се намират на територията на 4те басейнови дирекции у нас.

„Автоматизираното взимане на проби ще позволи установяване на замърсявания в подземните води на момента. Ще могат да се установяват и аварии в следствие на природни бедствия и да се подават своевременни сигнали към ВиК дружествата в съответния район“, обясни г-н Нели Бухалова, представител на компанията-изпълнител на дейността ДЗЗД „ЕКСТЕРА“.

В рамките на Дейност 3 по проекта се предвиждат и ремонтни дейности, подмяна на компрометирани метални конструкции и облагородяване в района на обектите.

Стартира фотоконкурсът на Европейската агенция по околна среда под мотото „Добре с природата”

До 1-ви октомври 2022 г. е отворен за участие конкурсът на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС), който тази година се провежда под мотото „Добре с природата”

Публикувано на 23-06-2022 г.

До 1-ви октомври 2022 г. е отворен за участие конкурсът на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС), който тази година се провежда под мотото „Добре с природата”.

Условия на конкурса:

  • До 5 природни снимки от участник в четири категории – въздух, вода, почва, звук;
  • Участниците трябва да имат навършени 18 години и да са граждани на държавите-членки на Европейското икономическо пространство или на 6-те сътрудничещи държави, включително и на държавите-членки на Европейския съюз.

Победителят във всяка категория ще получи парична награда от 1000 евро. Допълнителни награди се присъждат за най-добро младежко представяне, както и за любимата снимка на публиката.

Мотото на конкурса през 2022 г. подчертава връзката ни с природата, как се грижим за нея и как тя може да ни поддържа емоционално и физически здрави. Той има за цел да повиши осведомеността за ползите, които всички можем да получим, като предприемем действия за нулево замърсяване.

Повече информация за процеса на подбор на участващите творби можете да прочетете на страницата на конкурса тук: https://www.eea.europa.eu/about-us/competitions/wellwithnature/well-with-nature

Министър Борислав Сандов: За 6 месеца подготвихме закриването на 7 наказателни процедури в околната среда

Транспортът е най-големият замърсител с ФПЧ през летния период, сочат данните в Националния доклад за опазване на околната среда за 2020 г., който беше представен днес

Публикувано на 08-06-2022 г.

От 18-те наказателни процедури на ЕК срещу България в сектор околна среда, които заварихме преди 6 месеца, вече е закрита една и са изпълнени условията за затварянето на още 6 процедури. Това каза вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов на пресконференция в МОСВ днес.

„При встъпването ми в длъжност един от ключовите приоритети беше намаляване наполовина на наказателните процедури. Миналия месец ЕК закри процедурата за актуализация на предварителните оценки на риска от наводнения. По две процедури – за транспониране на директива в областта на шума и за актуализиране на Морската стратегия на България – задълженията вече са изпълнени. Вече сме информирали ЕК и очакваме решението й за закриване на процедурите“, допълни министър Сандов.

Парламентът прие промени в Закона за опазване на околната среда, те вече са обнародвани в Държавен вестник, а с това е свързано закриването на още 3 наказателни процедури. „Това ще позволи България да информира ЕК, че сме изпълнили задълженията си по две от тях, а до месец ще приемем промените и в подзаконовата нормативна база, с които ще отстраним нарушения в рамките на още една наказателна процедура“, каза още той. Днес бяха окончателно приети и промените в Закона за ГМО, което ще ни позволи да закрием още една наказателна процедура. Министър Сандов заяви, че усилената работа на МОСВ ще позволи до края на първата година от мандата на правителството да бъдат закрити повече от половината от наказателните процедури.

Министърът призна, че има процедури, по които вероятно няма се избегнат финансовите санкции за България, като по делото за фините прахови частици (ФПЧ) в атмосферния въздух. Част от най-тежките процедури изискват значително време и финансови средства за изпълнение на изискванията на европейското законодателство.

Транспортът е най-големият замърсител с ФПЧ през летния период, сочат данните в Националния доклад за опазване на околната среда за 2020 г., който беше представен днес. Замърсяването с ФПЧ е високо – 60% от населението живее при завишени нива. Страната ни не е постигнала напредък и в реформата за намаляване на емисиите от въглищния сектор. Не се постига и националната цел за нива на рециклиране на битови отпадъци от 50%. Като положителна тенденция докладът отчита увеличаващият се брой пречиствателни станции за отпадни води.

Според данните от доклада, 2020 е втората най-топла година за периода 1988-2020 г. Средната годишна температура за ниската част от страната е 13°С, което е с 1.1°С над нормата, а месец декември е най-топлият за целия период. В направление „Биологично разнообразие“ през 2020 г. са отчетени 6 нови неместни вида растения и 9 чужди вида животни за България. Установени са данни за силно отрицателно въздействие на инвазивни чужди видове в дивата природа.

Изпълнителната агенция по околна среда отбеляза Световния ден на околната среда с музикална работилница "Само една планета"

Изпълнителната агенция по околна среда благодари на Министъра на околната среда и водите и на всички участници в събитието за съпричастността и подкрепата

Публикувано на 06-06-2022 г.

Изпълнителната агенция по околна среда отбеляза Световния ден на околната среда с музикална работилница "Само една планета"
„Опазвайки околната среда, правим нашия дом по-добър за живот. Една индианска поговорка гласи: не сме наследили планетата, а сме я взели назаем от нашите деца. Това означава, че имаме задължение да оставим поне това, с което ни е посрещнала Земята“. С тези думи вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов отправи послание по повод Световния ден на околната среда – 5 юни. Той поздрави всички деца, техните родители, колеги и гости на детската музикална работилница, организирана днес от Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) към МОСВ, която се проведе в Зоологическата градина на София по повод деня на околната среда.
"Опазването на околната среда за екипа на Изпълнителната агенция по околна среда не е само професионална отговорност, а е лична кауза. Виждайки толкова много деца днес тук, вярвам, че каузата ни за по-добър утрешен ден ще успее. Добре дошли в екипа ни!", се обърна към присъстващите изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по околна среда Росица Карамфилова.
В празничната програма участваха Детска вокална група „Сладки пуканки“, Студио за модерен балет „Цветни мечти“, Школа за атракционни изкуства към Национален дворец на децата и БГ Дуетът. Във викторината на екологична тематика най-малките научиха чрез съветите на супергероя Супер Еко как с малки ежедневни действия да допринесат за по-чиста околна среда. За любознателността си децата получиха подаръци от ИАОС - специално издадената малка книжка "Песнички и стихчета за деца - да пазим околната среда" и учебни пособия, изработени от еко материали.
Изпълнителната агенция по околна среда благодари на Министъра на околната среда и водите и на всички участници в събитието за съпричастността и подкрепата.

Отбелязваме Световния ден на околната среда 5 юни с посланието „Само една планета“

Тази година Световният ден на околната среда - най-значимият международен ден за действия, насочени към опазване на околната среда, ще премине под мотото „Само една планета“ с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“

Публикувано на 05-06-2022 г.

Тази година Световният ден на околната среда - най-значимият международен ден за действия, насочени към опазване на околната среда, ще премине под мотото „Само една планета“ с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“.

2022 г. е исторически крайъгълен камък за световната екологична общност. Тази година се отбелязват 50 години от Конференцията на ООН за жизнената среда на човека, проведена през 1972 г., която се счита за първата международна среща по въпросите на околната среда. Конференцията в Стокхолм от 1972 г. стимулира създаването на министерства и агенции по околната среда по целия свят и поставя началото на множество нови глобални споразумения за колективна защита на околната среда. В тазгодишния Световен ден на околната среда има приемственост: преди 50 години Стокхолмската конференция също е била на тема „Само една планета“. Посланието остава толкова важно днес, колкото е било и тогава.

„Само една планета“ (хаштагове #OnlyOneEarth и #WorldEnvironmentDay) се застъпва за екологична промяна в световен мащаб. Кампанията поставя фокус върху изменението на климата, загубата на биологично разнообразие и замърсяването, като същевременно насърчава всички, навсякъде по света да живеят в хармония с природата.

Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда и се провежда ежегодно от 1974 г. насам, като се е превърнал в една от най-големите международни платформи с милиони хора от цял свят, обединени в защита на планетата. С участието на над 150 държави, този международен ден на ООН ангажира правителствата, частния сектор, гражданското общество, училища, известни личности, градове и общности, като повишава осведомеността и отбелязва действията за опазване на околната среда.

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) ще отбележи събитието с редица инициативи: организиране на музикална работилница в Зоологическа градина - София; отпечатване на детска книжка със стихотворения и песни, свързани с околната среда; добавяне на материали във виртуалната библиотека на ИАОС; публикуване на интервю с експерти на ИАОС в рубриката „Часът на експерта“ на Фейсбук страницата на ИАОС.

Повече за Световния ден на околната среда ‘2022 под мотото „Само една планета“

Министър Борислав Сандов ще поздрави участниците в детска музикална работилница по повод Деня на околната среда - 5 юни

Министърът на околната среда и водите Борислав Сандов ще поздрави участниците в детска музикална работилница, която ще се проведе по повод Световния ден на околната среда - 5 юни

Публикувано на 03-06-2022 г.

Изпълнителната агенция по околна среда има удоволствието да Ви покани да участвате в детска музикална работилница под мотото „Само една планета“ на 5 юни 2022 г., Световния ден на околната среда, от 10.30 ч. на лятната сцена на Зоологическа градина – София.
Министърът на околната среда и водите Борислав Сандов ще поздрави участниците в инициативата. В празничната програма ще вземат участие Детска вокална група „Сладки пуканки“, Студио за модерен балет „Цветни мечти“, Школа за атракционни изкуства към Национален дворец на децата и БГ Дуетът. По време на събитието най-малките ще имат възможността да научат много интересни факти, свързани с грижата за околната среда, ако се включат във викторината на екологична тематика. За всички присъстващи деца са подготвени специални еко подаръци.
Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда и се провежда ежегодно от 1974 г. насам. Темата на кампанията през 2022 г. е „Само една планета“, с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“.

 

 

МОСВ дава начало на своята програма “Политики за младежта в сферата на околната среда”

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обявява своята Програма “Политики за младежта в сферата на околната среда”

Публикувано на 02-06-2022 г.

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обявява своята Програма “Политики за младежта в сферата на околната среда” („Младежи за околна среда“). Тя ще бъде изпълнена чрез регионалните структури на министерството на територията на цялата страна (Изпълнителна агенция по околната среда, регионални инспекции по околната среда и водите, дирекции на националните паркове и басейнови дирекции) в партньорства с местни и национални неправителствени организации. Целта на Програмата е повече млади хора да се включат в дейности, свързани с опазването на околната среда. Насърчава се максимално широк териториален обхват на дейностите и включване на младежи от малките населени места в страната. 

Приоритетните теми на Програмата са: противодействие на промяната в климата, намаляване на въглеродния отпечатък и постигане на енергийна независимост на страната, въвеждане на принципите на кръговата икономика, ефективно управление на отпадъците в посока „нулеви отпадъци“, екологично и устойчиво земеползване, опазване чистотата на въздуха, горите и почвите, опазване на Черно море, реките и езерата на България, опазване на биоразнообразието.

МОСВ кани за участие в дейностите по Програмата неправителствени организации, мрежи от формални и неформални структури на гражданското общество, доброволци и доброволчески формирования, притежаващи опит и експертиза за работа с младежка аудитория и за работа в сферата на опазването на околната среда.

В срок до 12 юни 2022 г. неправителствените организации могат да заявят интерес за участие, като попълнят следния формуляр.

За ориентация на неправителствените организации е публикуван списък на регионалните структури на МОСВ и информация за дейностите, за които те търсят партньори по Програмата; населените места, в които имат информационно-посетителски центрове; с каква база разполагат и пр.

От своя страна, НПО могат да предлагат на регионалните структури свои конкретни идеи, които биха искали да изпълняват по Програмата. За целта е необходимо организациите да установят контакт с конкретната регионална структура, с която искат да си сътрудничат, като посочат писмено какви инициативи и дейности имат интерес да осъществят; в кои административни области и населени места ще работят; какви цели ще бъдат постигнати; какъв е очакваният обхват на дейностите (брой обхванати ученици и младежи; брой обучени експерти за работа с младежка аудитория и др.); планира ли издаване на информационни и образователни материали, в какъв тираж, къде и как ще се разпространяват; какви са сроковете за изпълнението във времевия график на Програмата (юли – декември 2022 г.) и с какви индикатори ще се отчитат постигнатите резултати.

След като организациите и структурите на МОСВ се свържат помежду си и партньорствата бъдат установени, структурите на МОСВ ще изготвят своите планове за съвместно изпълнение на Програмата. Те могат да възлагат напълно или частично изпълнение на дейности на неправителствени организации, която са заявили интерес за участие. 

Плановете на Регионалните структури на МОСВ ще бъдат одобрени от комисия, назначена от министъра на околната среда и водите. Срокът за изпълнение на дейностите е от юли 2022 г. до декември 2022 г.

На 21 май отбелязваме 30 години от създаването на мрежата „Натура 2000“ в Европейския съюз

На 21 май се навършват 30 години от създаването на мрежата от защитени зони „Натура 2000“ в Европейския съюз

Публикувано на 21-05-2022 г.

На 21 май се навършват 30 години от създаването на мрежата от защитени зони „Натура 2000“ в Европейския съюз (ЕС). Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) ще отбележи годишнината с организирането на онлайн въпросник (куиз) с три въпроса на Фейсбук страницата си: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069211989584. Първият отговорил вярно в коментар под въпроса, печели награда под формата на ваучер. В раздела „Виртуална библиотека“ на сайта на ИАОС можете да намерите допълнителна информация за мрежата „Натура 2000“.

По повод на годишнината са обявени и победителите в тазгодишното издание на Наградата „Натура 2000“, сред които е и българската комуникационна кампания "Натура 2000 в България: нови хоризонти". Информация за церемонията и отличените проекти ще намерите тук: https://ec.europa.eu/environment/news/natura-2000-awards-eu-recognises-excellence-nature-protection-across-europe-2022-05-19_en

На 21 май 1992 г. е приета Директивата на ЕС за местообитанията. Тази директива, заедно с Директивата на ЕС за птиците (приета през 1979 г.), създават мрежата от защитени зони „Натура 2000“ в ЕС. За да се отбележи създаването на мрежата и с цел да се уважат усилията на всички, дали своя труд за управлението ѝ, 21 май е обявен за Европейски ден на „Натура 2000“ със специална декларация, подписана през 2017 г. от Европейската комисия, Европейския парламент, Председателството на Съвета на ЕС и Комитета на регионите.

Днес мрежата обхваща над 27 000 защитени зони в сухоземната и морската част на ЕС. В България защитените зони обхващат 34,9% от националната територия.

Учебно посещение на студенти от Нов български университет се проведе в Централна лаборатория – София

Днес се проведоха изнесени практически занимания в Централна лаборатория – София

Публикувано на 16-05-2022 г.

Днес се проведоха изнесени практически занимания в Централна лаборатория – София, отдел „Лаборатория за качество на водите“ и „Лаборатория за инструментални методи за анализ“ на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) със студенти от III-ти и IV-ти курс в специалност „Екология и опазване на околната среда“ на Нов български университет (НБУ).

В рамките на учебното посещение екипът на лабораториите запозна студентите с най-съвременните методи и оборудване за анализ на водни проби. Експертите на ИАОС представиха и допълнителна информация, свързана с практиката при пробонабиране, консервиране и последващ анализ на пробите, както и осигуряването на база данни за качеството на повърхностните, подземните, отпадъчните и на води, предназначени за питейно-битово водоснабдяване.

Студентите получиха покана за стаж в лабораториите на ИАОС. Двама от присъствалите на учебното посещение студенти вече са стажанти в отдел „Мониторинг на биологичното разнообразие, горските екосистеми и почвите“ на  ИАОС.

В Лаборатория за качество на водите на ИАОС се изпълняват програми за контролен и оперативен мониторинг на води и се анализират проби от всички пунктове за емисионен контрол на отпадъчни води, заустващи във водни обекти, съгласно контролната дейност на РИОСВ – София и РИОСВ – Перник. Също така в лабораторията се извършват анализи при сигнали, жалби, аварии на регионално и национално ниво. Тя е една от първите в страната акредитирани по стандарт БДС EN ISO/IEC 17025 : 2018г.

АИС „Раковски“ отново измерва серен диоксид в реално време след спешен ремонт

Публикувано на 29-04-2022 г.

Поради настъпила техническа неизправност в апарата за серен диоксид Horiba APSA-370 (индикирал е аларма - FLOW 1) в Автоматичната измервателна станция (АИС) „Раковски“ в гр. Димитровград същият е изключен от системата за предаване на данни в реално време от 12.00 часа на 26.04.2022 г. Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) незабавно е уведомила сервизната фирма, с която е сключен договор за поддържане на апаратурата в технически изправно състояние. Независимо от бързата реакция, направената обстойна проверка и положените усилия на сервизните инженери на място, в т.ч. смяна на консумативи и процедури по настройки, не е било възможно апаратът да бъде приведен в нормален режим на работа. Поради тази причина ИАОС е предоставила на сервизния инженер резервен апарат.

 След извършено тестване по отделните технически характеристика на апарата, той е приведен в работещо състояние и отново е свързан в системата за реално предаване на данни в 13.00 часа на 29.04.2022 г.

 Имайки предвид значимостта на проблемите, свързани с качеството на атмосферния въздух на територията на гр. Димитровград, през 2022 г. мобилна автоматична станция (МАС) на ИАОС извършва индикативни измервания на територията на града по следните показатели: ФПЧ10, серен диоксид, азотни оксиди (азотен оксид и азотен диоксид), въглероден оксид, озон и метеорологични параметри (посока и скорост на вятъра, температура на въздуха, относителна влажност, атмосферно налягане и слънчева радиация). Измерванията са включени в утвърдения през 2022 г. график за изследване на качеството на атмосферния въздух и ще бъдат проведени в продължение на 52 денонощия в изпълнение на изискванията на Наредба №12/2010г. за норми за серен диоксид, азотен оксид, фини прахови частици, олово, бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух и, по-специално, раздел I от приложение №8 към чл.13, т.2 и чл.22, ал.2 от нея. По този начин ще бъде изпълнено изискването за качество на данните за индикативните измервания, а именно: минимален времеви обхват от 14% в рамките на една календарна година, т.е. 8 седмици, равномерно разпределени през годината



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС