ExEA ExEA EEA

НСМОС
Мониторинг на земите, почвите и земните недра


Мониторинг на земите и почвите

През 2004 г. е разработена и утвърдена от Министъра на околната среда и водите нова програма за почвен мониторинг, която е организирана на три нива. Програмата за мониториг е изцяло съобразена с последните изисквания на ЕК и ЕАОС, с добрите практики в редица европейски страни, както и с националното законодателство, прието по- късно през 2007-2009г. (Закон за почвите и Наредба за мониторинг на почвите). Програмата за мониторинг е организирана на 3 нива, както следва:

Наблюденията по І ниво (широкомащабен мониторинг) се извършва в равномерна мрежа 16х16 км, в 397 пункта и предоставят данни за оценка състоянието на почвите по следните показатели- 9 тежки метали, общ азот, фосфор, органичен въглерод, активна реакция на почвата (pH), нитратен азот, общ въглерод и устойчиви органични замърсители -16 PAH, 6 PCB, 8-хлор органични замърсители, обемна плътност. Периодичността на наблюдение- 5 години.

Наблюденията по ІІ ниво са ориентирани към регионални проявления на деградационни процеси- вкисляване- 54 полигона и засоляване-12 полигона. Процеси на ерозия- водоплощна и ветрова се наблюдават чрез специално разработени математически модели за оценка и прогноза. Почвеното запечатване се оценява на база статистически данни и картиране на земното покритие (проект Корин Земно покритие).

Наблюденията на ІІІ ниво се идентифицират с т.н. локални почвени замърсявания, в рамките на който следва да се извършва инвентаризация на площи със замърсена почва. Инвентаризацията е все още частична и нерегулярна, на база на налични данни. През 2007г. е утвърдена специализирана наредба към ЗООС, предстои да се утвърди методиката за инвентаризацията.

Периодичността на наблюденията е различна в зависимост от процесите. Изпитванията на почвените проби се извършва в 15 Регионални лаборатории на ИАОС, които са акредитирани.



Информационна система за забранени и залежали пестициди

Информационната система включва данни за количествата забранени и залежали пестициди и състоянието на складовете, в които се съхраняват.

Информацията се събира ежегодно посредством информационни карти, които се попълват от РИОСВ и обработват в ИАОС чрез специализирана софтуерна програма. От 2009г. на страницата на ИАОС има публичен достъп до цялата база данни.


Регистър на складове и съхраняваните в тях негодни за употреба пестициди


Информационна система за опазване на земните недра

Информационната система включва данни за добива на подземни богатства, управлението на отпадъците и нарушените/ рекултивирани терени при добива.

Информацията се събира ежегодно посредством информационни карти, които се попълват от всеки концесионер (собственик) на обекта. Картите се събират и проверяват от РИОСВ и обработват в ИАОС чрез специализирана софтуерна програма . Наблюденията обхващат добива на подземни богатства (ПБ), генерирани/ оползотворени и натрупани отпадъци при добива и преработката; характеристика на депата за съхранение на отпадъците, нарушените и рекултивирани земи; отпадъчни води.



Цифрова база данни за земното покритие на България

Проект Корин Земно покритие 2006
Проект Корин Земно покритие 2000

Профил на купувача - обществени поръчки


Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда


Тримесечен бюлетин


Ежедневен бюлетин за качеството на въздуха


Последни регистрирани превишения на алармените прагове за NO2, SO2 и O3


Прогноза на нивата на приземния (тропосферен) озон над България


Достъп на общини до данни за качество на въздуха в реално време1


Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка


Националeн регистър за квоти за емисии на парникови газове


Национална информа-ционна система за докладване по ЕРИПЗ


Мониторинг на отпадъците (информационна система, публични регистри)


Национална система за мониторинг на биолог. разнообразие


Проект по Оперативна програма "Околна среда"


Регистър на защитените територии в България


Регистър на вековните дървета в България

Copyright 2000-2021 © ИАОС