ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Провеждане на мониторинг на сънливци, в рамките на Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие, посредством поставяне на специални къщички

Публикувано на 26-06-2024 г.

Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) е възложител по договор с предмет „Теренни проучвания на видове, обект на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията, с недостатъчно информация на биогеографско и национално ниво“, сключен с Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) при Българска академия на науките (БАН). 

Обектите на мониторинг са видове от различни биологични групи, защитени на европейско и национално ниво. Сред тях са 3 вида сънливци – Лешников сънливец (Muscardinus avellanarius), Горски сънливец (Dryomys nitedula) и Мишевиден сънливец (Myomimus roachi), за които се прилагат нови методики за мониторинг към Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМСБР).

Лешниковият сънливец се храни с голямо разнообразие от храни, предимно от растителен произход - цветове, листа, горски плодове, ядки, както и някои насекоми. За разлика от лешниковия сънливец, диетата на Горския сънливец включва много повече храна от животински произход. Мишевидният сънливец се храни със семена, тревисти растения и насекоми Хибернацията (зимният сън) и при трите вида обикновено продължава от октомври до април, откъдето произтича и името сънливци.

Съгласно методиките, мониторингът на сънливците се извършва с помощта на специално проектирани и изработени дървени къщички, които се поставят на дървета в определените места за мониторинг, на територията на цялата страна. Къщичките за сънливци (за разлика от тези за птици) са с входни отвори, обърнати към дървесния ствол. На всяко място за мониторинг (пробна площ 1х1 км) се поставят по 25 къщички. На част от местата (14 бр.), вече са поставени общо 350 къщички в рамките на предишен проект на ИАОС, а на останалите 29 места в момента се провежда теренната работа по поставянето на още 725 бр. къщички.

Къщичките се заселват охотно и се използват дълго от сънливците и представляват най-доброто решение за дългосрочен мониторинг на популациите на тези видове. Същевременно, къщичките са важни за опазване на сънливците, тъй като доказано при използването им се повишава плътността на популацията на тези видове.

Съдействие при теренната работа на екипите от ИБЕИ оказват и експерти от Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ), Дирекциите на Националните паркове (ДНП) и Дирекциите на природните паркове (ДПП). След приключване на проекта, който започна в началото на м. април 2024 г. и е с продължителност 15 месеца, мониторингът на сънливци към НСМСБР ще продължи да се изпълнява от РИОСВ, ДНП и ДПП.

ЕАОС стартира фотоконкурса „Urban Treasures“ 2024

Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) кани всички любители на природата и фотографията от цяла Европа да уловят същността на нашите градове чрез вдъхновяващи моменти, които ни носят радост и надежда за едно по-устойчиво утре.

Публикувано на 26-06-2024 г.

Целта на тазгодишния фотоконкурс "Градски съкровища" е да отбележи чрез снимки напредъка, който правим за озеленяване и подобряване на нашите квартали, да изобразим нашите градове и селища не само като бетонни мрежи, но и като живи, дишащи екосистеми, да отбележим положителните стъпки и дейности, предприети за едно по-устойчиво утре - такова, в което градовете процъфтяват заедно с природата, а кварталите се развиват като жизнени, екологични убежища.

Фотоконкурс „Urban Treasures“ — 2024 г.

Участниците могат да изпращат снимки в три категории, които ви вдъхновяват да уловите изпълнени с надежда моменти от ежедневието си:

  • Дивата природа в града
  • Чаровни квартали
  • Зелено в сърцето

 

Изберете най-добрите си снимки (максимум 5 бр.) и ги изпратете чрез онлайн формуляра в една или повече категории преди 1 октомври 2024 г. Приемат се снимки в близък план, от птичи поглед или от нивото на очите. Преди да кандидатствате, не забравяйте да се запознаете с Правилата и Условията за участие.

Победителят във всяка категория ще получи парична награда от 1 000 EUR. Допълнителни награди от 500 EUR ще бъдат присъдени на най-добрия млад участник, както и на любимата снимка на публиката, която се определя чрез обществено онлайн гласуване в периода 30 октомври – 13 ноември 2024 г.

Участниците трябва да изпратят снимките си до 1 октомври 2024, 23.59 (CEST). Спечелилите проекти ще бъдат обявени на 29 ноември 2024 г.

Кой може да участва?

Всички участници трябва да са навършили 18 години и да са граждани на една от 27-те държави — членки на ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария, Турция, Северна Македония, Албания, Косово, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.

Повече информация за категориите, начина на участие и правилата на конкурса:

„Urban Treasures“ — Фотоконкурс на ЕАОС за 2024 г.

IX ОУ „Веселин Ханчев“ гр. Стара Загора проведе открити уроци на тема: „И аз опазвам околната среда“

Публикувано на 06-06-2024 г.

Инициативата, организирана от Изпълнителна агенция по околна среда по повод отбелязването на Деня на околната среда – 5 юни, бе посрещната с интерес и премина с голям успех в училището. Откритите уроци се превърнаха в мини лаборатории, подобни на тази, която деца посетиха в сградата на Регионална лаборатория - Стара Загора.

Учениците на IX ОУ „Веселин Ханчев“ гр. Стара Загора демонстрираха завидна екологична култура, благодарение на колегите и родителите на младите еколози. 

Инициативата за опазването на природата с открит урок на тема „И аз опазвам околната среда“ е още един повод да направим поредната крачка към по-добра среда на живот.

 

Световен ден на околната среда – 5 юни

Публикувано на 05-06-2024 г.

Навсякъде по света екосистемите са застрашени. От гори и сухи земи до земеделски земи и езера, природата, от която зависи съществуването на човечеството, достига повратна точка. Ето защо Световният ден на околната среда през 2024 г. се фокусира върху възстановяване качеството на земята, преодоляване на риска от опустиняване и изграждането на устойчивост под мотото „Нашата земя. Нашето бъдеще. Ние сме #GenerationRestoration.”

 


Успешното възстановяване на земята изисква подход, който използва знанията, стремежа и амбицията на всички поколения. Всички хора в момента са част от първото поколение, което става свидетел на опустошителните ефекти от влошаването на състоянието на околната среда и последното, което предприема мерки за противодействие и е на път да постигне глобалните цели по отношение на климата и биоразнообразието. Ние можем да бъдем поколението, което най-накрая ще сключи мир със земята. Ние можем да бъдем #GenerationRestoration.

Сушата, опустиняването и увреждането на почвите са нарастваща заплаха за планетата и хората.

  • В световен мащаб повече от 2 милиард а хектара земя са увредени – площ почти колкото Индия и Русия взети заедно.
  • Всяка  година  приблизително 12 милиона хек тара земя  се  губят поради увреждане, което оказва влияние върху доставките на храна и вода по целия свят.
  • 55 милиона души са пряко засегнати от сушите всяка година, което ги прави най-сериозната опасност за добитъка и посевите в почти всяка част на света.


Изчезването на някогашната продуктивна земя има опустошителен ефект върху най – бедните части от обществото.

  • Увреждането на земята засяга  3,2 милиард а души, или 40 % от световното население и то  основно тези, които са най-малко подготвени да се справят: селските общности, дребните фермерски стопанства и бедните.
  • Деградацията на земята може да намали производителността на храни в световен мащаб с 12 %, което ще доведе до скок на цените на храните с до 30 % до 2040 г.
  • До 2030 г. сушата, увреждането на земята и опустиняването може да принудят 135 милиона души  да мигрират, тъй като климатичната криза се влошава. Деградацията на земята застрашава човешките права на живот, здраве, храна, вода и здравословна околна среда.
  • Младите хора са част от нарастваща категория принудителни мигранти или „екологично разселени хора“, тъй като влошаване състоянието на околната среда, подхранвано от изменението на климата, ги принуждава да мигрират, поради невъзможност да имат приличен начин на живот.
  • Също трябва да се има в предвид, че деградацията на земята може да бъде причина за появата на конфликти и насилие, поради разселване и конкуренция за оскъдни ресурси между различни обществени групи като фермери и пастири.


Глобалната икономика се бори под тежестта на сушата и деградацията на земята.

  • Приблизително 10 трилиона щатск и д олара от светов ния брутен в ътрешен прод ук т могат да бъдат загубени до 2050 г.,  ако екосистемните услуги продължат да намаляват. 
  • В световен мащаб 12 милиона хек тара земя , способна да произвежда 20 милиона тона зърно, се губят всяка година поради засушаване и опустиняване, което потенциално води до продоволствена несигурност за милиони хора.
  • Увреждането на земята може да прекъсне естествените процеси на планетата, причинявайки  ерозия на почвата и недостиг на чиста вода. Това е и движещата сила зад криза, която тласка 1 милион вида към изчезване.

 

Промяната на климата и нарушената хранителна система влошават ситуацията със засушаването и опустиняването.

  • Изменението на климата засилва опустиняването и деградацията на земите, като увеличава честотата и силата на засушаванията, горещите вълни и горските пожари.
  • Обезлесяването и деградацията на почвата допълнително подхранват изменението на климата,  като увреждат горите, сухите земи и пасищата, които са основни хранилища на затоплящи планетата въглеродни молекули.
  • Селското стопанство е една от основните причина за деградацията на земята. Разширяването на селското стопанство изчисти или трансформира приблизително 70 % от тревните площи и 50 % от саваните по света.

 

За да се противопостави на опустиняването и деградацията на земята, светът трябва да възстанови увредените екосистеми.

  • Всеки долар, инвестиран във възстановяване на екосистема – процесът на спиране и обръщане на деградацията - води до 30 щатски долара в екосистемни услуги и помага на света да постигне Целите за устойчиво развитие - планът на човечеството за по-добро бъдеще.
  • Възстановяването  на 15 %  от преустроената  земя  на правилните  места може  да избегне 60  %     от очакваното изчезване на видове.
  • Опазването   и  възстановяването  на  екосистемите   може   да   помогне  за  противодействието     на изменението на климата и свързаните с климата бедствия чрез съживяване на пълния капацитет на горите, торфищата, засушените земи, влажните зони и реките за съхраняване на въглерод, намаляване на емисиите на парникови газове и поемане на негативните въздействия от бедствия.
  • Градовете заемат по-малко от един процент от земната повърхност, но са дом на повече от половината световно население. Те са мощна сила в глобалната екосистема, която представлява около 75 % от глобалното използване на ресурси и енергия, произвеждат повече от половината от световните отпадъци и поне 60 % от емисиите на парникови газове. Поради огромното си въздействие, градовете могат да играят огромна роля в усилията за възстановяване на земята и изграждане на устойчивост срещу засушаванията.

 

В световен мащаб през последните години се наблюдава окуражаващ напредък в усилията за възстановяване на деградирали ландшафти.

  • Държавите отбелязват напредък в изпълнението на ангажиментите си в рамките на  Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите - световен тласък за съживяване на увредените природни пространства. Страните се зарекоха да възстановят 1 милиард хектара деградирала земя и да поемат подобни ангажименти за морските и крайбрежните зони.
  • В момента между 765 милиона и 1 милиард хектара са предназначени за възстановяване. Почти половината от площта, която трябва да бъде възстановена е в Африка на юг от Сахара, със значителни територии също в Азия и Латинска Америка.
  • Най - значимите инициативи, част от Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите (The UN Decade on Ecosystem Restoration’s World Restoration Flagships), вече показват как възстановяването осигурява широк спектър от ползи за околната среда, включително повишена производителност, улавяне на въглерод и опазване на биоразнообразието.
  • Глобалната рамка за биологично разнообразие Кунмин-Монреал, забележителен пакт за защита на природата, подписан през 2022 г., включва цел, която гласи, че най-малко 30 % от деградиралите екосистеми трябва да бъдат възстановени до 2030 г.

  

Световният ден на околната среда е шанс да се насочим към решения на проблемите със засушаванията, опустиняването и деградацията на земята.

  • От  1973  г.  Световният  ден  на  околната  среда   повишава  осведомеността  относно     критичните екологични проблеми, от изменението на климата до изтъняване на озоновия слой. Денят помогна да се насърчат правителствата, бизнеса, гражданското общество и отделни лица да предприемат действия и да се справят с тези предизвикателства.
  • Домакин тази година на Световният ден на околната среда 2024 е Кралство Саудитска Арабия с акцент върху възстановяването на земята, спирането на опустиняването и изграждане на устойчивост срещу засушаванията.
  • Под егидата на Програмата на ООН за околната среда (UNEP) ежегодно се отбелязва Световният ден на околната среда – 5 юни.


Коренното население, жените и младежите играят важна роля за съживяването на увредените екосистеми и противодействието на деградация на земята, опустиняването и засушаването.

  • Местните общности са невъзпятите герои на опазването. 36 % от останалите непокътнати гори се намират в земите на местните хора и като цяло екосистемите, управлявани от коренното население, обикновено са по-малко влошени.
  • В развиващите се страни жените съставляват 45 % от селскостопанската работна сила, варираща от 20
  • % в Латинска Америка до 60 % в части от Африка и Азия. Включването на жени е от решаващо значение за успеха на възстановяването на екосистемите.
  • Ангажирането на младежи и инвестирането в управлявани от млади хора зелени предприятия е от решаващо значение за усилията за възстановяване на земята и устойчивото използване на земята.


Всеки може да бъде част от кампанията по случай Световния ден на околната среда и да допринесе за възстановяването на земите за настоящите и бъдещите поколения.

  • Красотата на възстановяването на екосистемите е, че предава послание за надежда и може да се случи във всякакъв мащаб. Ето как можете и Вие да се включите:
- Регистрирайте се и се включете в събития или действия по възстановяване на земята и почвата между април и юни.
- Отбележете инициативите си на картата на дейностите за Световния ден на околната среда.
- Включете се в работа по възстановяване на земята и почвата, като използвате практическото ръководство на UNEP.
- Разпространете и вдъхновете другите, като споделите как помагате за съживяването на земята, като използвате хаштагове #GenerationRestoration и #WorldEnvironmentDay.
Посетете https://www.worldenvironmentday.global за достъп до ресурси, последни актуализации, истории, новини и съвети.
- Използвайте комуникационни активи от кампанията и ги споделяйте между вашите приятели, колеги, партньори и мрежи подчертават решения и най-добри практики.
- Споделете посланията на Световния ден на околната среда във Вашата общност за това как да се включат във възстановяването на земята в различни среди, от офис сгради, училища и градини до селскостопански полета, паркове и дори улици.

 

Източник на информация: https://www.worldenvironmentday.global

 

 

 

ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА АГЕНЦИЯ ПО ОКОЛНА СРЕДА ОТПРАЗНУВА ДЕНЯ НА ДЕТЕТО И СВЕТОВНИЯ ДЕН НА ОКОЛНАТА СРЕДА

Публикувано на 01-06-2024 г.

На 1 юни детски усмивки озариха парк Хиподрума по повод Деня на детето и Деня на околната среда. 

Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) в партньорство с Район „Красно Село“ -  Столична община, организира пъстра празнична програма, която зарадва малчуганите от различни възрасти по повод Деня на детето и Международния ден на околната среда – 5 юни. 

"Опазването на околната среда е индивидуална и колективна отговорност и съм уверена,  че с ентусиазма на детска решителност и нашия опит на възрастни, можем да изградим, живителна система, която защитава естествения свят, от който всички ние зависим " - с тези думи изпълнителният директор на ИАОС г-жа Росалина Инджиева се обърна към участниците и гостите на двойния празник.

"Колкото по-често нашите деца излизат навън за да играят и да се забавляват, толкова повече взаимодействат с природата и се влюбват в Земята", каза още г-жа Инджиева. 

Кметът на район „Красно село“ - Столична община  г-жа Цвета Николаева и д-р Ивелина Кючукова, директор на Общински културен институт – Красно село, поздравиха малките палавници и им пожелаха весело и щастливо детство. 

На специално организираната от Изпълнителна агенция по околна среда еко работилница и приключенците от Номадия, децата изработиха различни произведения от материали втора употреба и отправиха своите екологични послания към света, родителите си и самите себе си. Малчуганите направиха макет на съвременния океан, в който плуват различни морски видове, но и много отпадъци от човешката дейност, като по този начин визуализираха глобалната картина на екологичните проблемите, пред които е изправена нашата планета . 

Присъстващите имаха възможност да се порадват на изложба от рисунки и предмети от рециклирани материали, изработени от деца от училища и детски градини в София и страната,  сред които: 8 ДГ „Проф. Д-р Елка Петрова“, 80 ДГ „Приказна Калина“, 93 ДГ „Чуден свят“, 107 ДГ „Бон-бон“, 124 ДГ „Бърборино“, 134 ДГ „Любопитко“, 136 ДГ „Славия“, 162 ДГ „Вихрогонче“, 25 ОУ „Петър Берон“, 34 ОУ „Стою Шишков“, 36 СУ „Максим Горки“, 132 СУ „Ваня Войнова“, 203 ПЕГ „Св. Методий“ и 9 ОУ „Веселин Ханчев“ в град Стара Загора.

В празничния ден щастливите малчугани се забавляваха с много игри, песни, танци и приказни герои сред които и специалния помощник на екипа на ИАОС в опазването на околната среда - Супер Еко. 

С пожелание за безгрижно лято и много игри на всички усмихнати момчета и момичета, бяха раздадени специални еко подаръци.

Покана

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) с удоволствие Ви кани на организираното по повод Деня на околната среда и Деня на детето събитие, което ще се състои в парк Хиподрума, община Красно село, гр. София на 1.06.2024 г. (събота), от 10:00 часа.

Публикувано на 29-05-2024 г.

Уважаеми приятели, партньори и колеги,

Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) с удоволствие Ви кани на организираното по повод Деня на околната среда и Деня на детето събитие, което ще се състои в парк Хиподрума, община Красно село, гр. София на 1.06.2024 г. (събота), от 10:00 часа. 

ИАОС е партньор на Район „Красно село“ в провеждането на празника. Организирана е специална детска еко-работилница със съдействието на приключенците от Номадия, като целта е чрез произведения изработени от материали втора употреба, децата да отправят своите екологични послания към света, родителите си и към себе си. По-големите деца ще имат възможността да изработят визуализиран макет на съвременния океан, в който плуват не само морски видове, но и различни отпадъци от човешката дейност, като по този начин визуализират глобалната картина на екологичните проблемите, пред които е изправена нашата планета. 

Предвидени са още много забавления, музикална и театрална програма - забавни игри на открито с водещ Олег Орфеев, рисуване на голяма обща картина от всички присъстващи деца на тема "Децата от квартала", театрална анимация на театър „Сириус“, музикална програма с участието на студио за "Театър и пеене" към НЧ "Средец-1926", детски изложби. 

По време на събитието присъстващите деца ще се радват на специални подаръци.

 

ИАОС отбеляза световния ден на безопасност и здраве при работа

Публикувано на 10-05-2024 г.

Екип на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) се включи в тазгодишната кампания за отбелязването на Световния ден на безопасност и здраве при работа –28 април.

Служители на агенцията, сред които директорът на Главна дирекция “Лабораторно аналитична дейност”, г-жа Радослава Шоевска, г-жа Елисавета Попчева, главен експерт в отдел “Лаборатория за качество на водите”, която е и председател на комитета по условия на труд в ИАОС и Георги Лазаров експерт в „Лаборатория за радиационни измервания“ засадиха японска вишна в парка намиращ се в непосредствена близост до музея на „Земята и хората“ в град София и с едноминутно мълчание почетоха паметта на всички загинали в трудови злополуки.

На събитието по повод отбелязване на световния ден на безопасност и здраве при работа,  присъстваха и представители на Българската търговско-промишлена палата, Конфедерацията на независимите синдикати в България, БДЖ, Главна инспекция по труда, Електроенергийният системен оператор, Медицински университет  Българска асоциация – „Труд, Здраве, Безопасност“,   Столична община и представители на бизнеса ангажиран с разработване на предпазни облекла и лични предпазни средства. 

Изпълнителна агенция по околна среда се гордее с нулеви показатели на трудови злополуки и професионални болести през последните пет години и работи активно за поддържане на здравословни и безопасни условия на труд.

Ученици от СОУ „Антим I“ в гр. Златоград посетиха Регионална лаборатория - Смолян

Публикувано на 10-05-2024 г.

Ученици от клуб „Експериментална химия“ и техният ръководител г-жа Дафинка Юрчиева  наблюдаваха вземане на проби от повърхностни води от представител на регионална лаборатория към ИАОС, гр. Смолян по време на мониторинг при пункт „Аламовска река“.

На 07. 05. 2024 г. младите експериментатори от СОУ „Антим I“ в гр. Златоград, направиха и свои изследвания на водата с помощта на „Мобилна лаборатория за изследване на околната среда“. Резултатите показаха липса на нитрати, нитрити, фосфати и амониеви йони, рН - около 7, а резултата за обща твърдост – мека вода.

Проведените изследвания от учениците са в изпълнение на дейности по програма „Екоучилища“, в изпълнение на проект „ЕНЕРГО-ПРО ЗА ОБЩЕСТВОТО“.

Учениците изказаха сърдечни благодарности за съдействието, ангажираността и приятелското отношение на г-жа Мария Кацарова, ръководител на регионална лаборатория към ИАОС в гр. Смолян, на г-жа Жулиета Вълканова и на г-жа Кристина Красимирова, възпитаник на СОУ „Антим I“ работеща в РЛ – Смолян.

На 1-ви април отбелязваме Международния ден на птиците

Публикувано на 10-05-2024 г.

На днешния ден заявяваме своята ангажираност в опазване и съхранение на дивата природа чрез отбелязването на Международния ден на птиците. 

Решението за отбелязването му със специална дата е взето през 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. 

Изпълнителна агенция по околна среда отбеляза празника с деца от ОДЗ „Ласка“ в гр. София. На пъстрия празник децата разказаха за птичките, които познават и научиха имената на много други пернати. В организирано ателие заедно изработиха хранилки за птици само с подръчни материали. Така те разбраха как с малко усилия могат да помогнат в оцеляването на птиците в градска среда. Хранилките бяха поставени в двора на детското заведение.

Световен ден на водата 22 март 2024 - Вода за мир

Публикувано на 22-03-2024 г.

Световният ден на водата, се отбелязва всяка година на 22 март. Целта е да се повиши осведомеността и да насочи вниманието на обществеността към предприемане на действия за справяне с кризата с водата и канализацията.

Инициативата се координира от механизма на ООН за достъп до вода (UN-Water).

През 2024 г. темата на Световния ден на водата е „Използвайте водата за мир“.

Темата е предложена предварително от координационния механизъм на ООН за достъп до вода и е съобразена с годишната публикация на Докладът за развитието на световните води на ООН, публикуван от ЮНЕСКО от името на механизма на ООН за достъп до вода.

Ключови факти:

  • 2,2 милиарда души все още живеят без безопасно управлявана питейна вода (СЗО/УНИЦЕФ, 2023 г.).
  • Приблизително половината от населението на света изпитва сериозен недостиг на вода поне през част от годината (Междуправителственият панел за климатични промени (МПКП) (IPCC, 2022 г.)). Очаква се тези числа да се увеличат, влошени от изменението на климата и нарастването на населението (Световна метеорологична организация (СМО, 2022 г.).
  • Само 0,5 % от водата на Земята е използваема и налична прясна вода, като климатичните промени сериозно засягат това предлагане. През последните двадесет години земните запасите от вода  – включително влага в почвата, сняг и лед – намаляват с 1 см годишно, с големи последици за сигурността на водата (СМО, 2021 г.).
  • Изменението на климата, нарастването на населението и нарастващият недостиг на вода ще окажат натиск върху хранително снабдяване (МПКП, 2014), тъй като по-голямата част от използваната прясна вода, около 72 % средно, се използва за селското стопанство (UN-Water, 2023).
  • Бедствията, свързани с водата, доминират в списъка на бедствията през последните 50 години и представляват 70 % от всички смъртни случаи, свързани с природни катаклизми (Световна банка, 2022).
  • Почти три пъти по-вероятно е деца под 15-годишна възраст, живеещи в страни, засегнати от продължителни конфликти, да умрат от диарийни заболявания, причинени от липса на безопасна питейна вода, канализация и хигиена, отколкото чрез пряко насилие (УНИЦЕФ, 2019 г.).
  • Само 24 държави съобщават, че всичките им трансгранични басейни са обхванати от споразумения за сътрудничество (UN-Water, 2021 г.).
  • Ползите от инвестирането във вода и канализация надвишават разходите, като това може да доведе до подобряване на здравето, производителността, състоянието на околната среда и социалните резултати. Всеки инвестиран 1 щатски долар във вода и канализация дава възвръщаемост от 4,3 щатски долара. (UN-Water, 2014 г.) При трансгранични реки и водоносни хоризонти, това е особено свързано с производството на енергия, управление на наводнения и суши, качество на водата и опазване на екосистемите.


Приносът на ИАОС:

Опазването на качеството на природните и питейните води е първостепенна задача на цялото общество, за да се гарантират здравословни и безопасни условия за живот на всеки един от нас и е съществена предпоставка за запазване на човешкото здраве.

Р. България като част от ЕС прилага европейското законодателство по отношение на водите и Плановете за управление на речните басейни са част от предизвикателствата за устойчиво управление на водните ресурси. 

Предизвикателствата по отношение на устойчивото управление на водните ресурси са разписани в множество директиви, конвенции и декларации за сътрудничество между държавите членки. 

Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)  провежда национален мониторинг на водите за целите на Плановете за управление на речните басейни, на база на който се разработват програми от мерки, подпомагащи политиките за намаляване на замърсяването и запазване на качеството и количеството на водите. 

ИАОС осъществява ръководство на Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС). Мониторингът на водите е част от  НСМОС. ИАОС провежда мониторинга на водите на национално ниво и извършва лабораторни и полеви изследвания за определяне на състоянието на водите.

Изпълнителна агенция по околна среда поддържа географска информационна система за водите на национално ниво, както и специализирани бази данни, карти, регистри и информационна система за водите. Данните от проведения мониторинг на водите се използват за оценка за екологичното и химичното състояние на водите, както и за състоянието на водните ресурси на Република България. 

Повече информация може да намерите тук:

https://www.unwater.org/our-work/world-water-day

https://eea.government.bg/



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС