ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Състояние на околната среда в Европа през 2020 г.: неотложна промяна на посоката, за справяне с предизвикателствата, свързани с изменението на климата, обрат в процеса на влошаване и осигуряване на бъдещ просперитет

Публикувано на 05-12-2019 г.

На 4 декември 2019 г. проф. Ханс Брюнинкс представи на официална среща в Съвета на Европа доклада на ЕАОС "Околната среда в Европа - състояние и перспективи 2020" Събитието беше излъчено пряко, а експерти от ИАОС станаха съпричастни на организирано колективно проследяване на акцентите от доклада: Европа няма да постигне своите цели за 2030 г. без да предприеме спешни действия през следващите 10 години, за да се справи с тревожния темп на загуба на биологично разнообразие, което ще увеличи въздействието на изменението на климата и свръхпотреблението на природни ресурси.

 

В последния доклад за състоянието на околната среда на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС), публикуван днес, се посочва, че Европа е изправена пред безпрецедентни по мащаб и неотложност предизвикателства, свързани с околната среда.

В доклада обаче се посочва, че има основание за надежда, на фона на повишената информираност на обществеността относно необходимостта от преминаване към устойчиво бъдеще, иновациите в технологиите, увеличаващите се обществени инициативи и засилването на действията на ЕС, като например Европейски зелен курс. 

Младежкият воден парламент проведе парламентарна сесия в Плевен

Публикувано на 12-11-2019 г.

От 8 до 10 ноември в Плевен се проведе IX парламентарна сесия на Младежкия воден парламент (МВП). Тя бе на тема „Минералните води - национално богатство на България“. Събитието събра в хотел „Кайлъка“ ръководители и участници в екоклубове от Байкал, Белово, Благоевград, Бяла Слатина, Варна, Враца, с. Кавракирово (обл. Благоевград), Крумовград, с. Коларово (обл. Благоевград), Пловдив, с. Първомай (обл. Благоевград), София и Стара Загора.

По време на заседанието младежите приеха декларация, в която поемат ангажимент да прилагат и споделят знанията си, насочени към опазването на минералните води и на околната среда, повишаване на екологичната култура и отношение на обществото.

Беше приет и План за дейностите. Той включва инициативите, които всеки клуб ще планира и осъществи през следващата календарна година. Тези събития са посветени на датите от екологичния календар на Министерство на околната среда и водите.

Димитър Борумов от Благоевград беше избран за един от вицепрезидентите на МВП поради оттегляне на досегашния. Заедно със Силвия Трифонова, президент и Димитър Димитров - вицепрезидент, ще ръководят МВП до следващата година, когато ще бъде избрано ново ръководство.

Освен протоколните и организационни занимания младежите имаха и практически дейности. Те посетиха Информационния център на природен парк „Персина“, където имаха възможност да наблюдават птиците по Дунав.

В Белене се проведе и заключителната за тази година акция от кампанията на фондация „Океани без отпадъци“  (WFO) за почистване на бреговете на река Дунав. Бернард Меркс, един от основателите на WFO, обясни на младите хора за проекта, насочен към намаляване на пластмасовите отпадъци в реките, моретата и океаните. От МВП заявиха желание и за следващи съвместни инициативи. Екип от Регионална лаборатория – Плевен към Изпълнителна агенция по околна среда показа подробно как се извършва пробонабиране на води от река Дунав. В отдел „Природа“ на Регионалния исторически музей членовете на МВП участваха в анализ на минерални води и се запознаха с водолюбивите птици в Дунавската равнина.

По време на Парламентарната сесия младежите обсъдиха и различни малки инициативи, които могат ежедневно да реализират, насочени към опазването на водите и околната среда. Например докато се прибират от училище да събират неправилно изхвърлени отпадъци.

Следващото събитие на МВП ще бъде лятното екоучилище през 2020 г. Младите хора обсъждат възможността то да е отново на територията на Басейнова дирекция „Дунавски район“.

Парламентарната сесия се организира съвместно от Министерство на околната среда и водите и четирите Басейнови дирекции в страната, водени от мисията за подпомагане, насърчаване и развитие на екологичното образование и съзнание у младите.

Басейнова дирекция „Дунавски район“, Община Долна Митрополия, Център за извънучилищни дейности и занимания по интереси и екоклуб „Дунав“ – село Байкал бяха символични домакини на събитието.  Децата от Екоклуб „Дунав“ с ръководител Иво Джокин са тазгодишните носители на купата на МВП. Победителят се определя въз основа на отчетите на клубовете за извършените през годината дейности и участия в инициативи.

Георги Йончев, зам.-кмет на Долна Митрополия, поздрави от името на общинското ръководство участниците в парламентарната сесия. Специален поздрав и образователни материали за участниците поднесоха РИОСВ – Плевен и дамите от Лайънс клуб „Огледало“.

Участниците в IX парламентарна сесия получиха от инж. Петър Димитров, директор на Басейнова дирекция „Дунавски район“, грамоти „Приятел на Дунав“ с посланието всеки ден да се грижат за опазването на водите, Дунав и всички реки в България.

 

"Европейска седмица на мобилността" и "Европейски ден без автомобили"

Публикувано на 24-09-2019 г.

Трайна е тенденцията към намаляване на концентрациите на основните замърсители на въздуха в деня без автомобили. Това показват сравнителните данни от измерванията на мобилната станция на ИАОС, направени в рамките на кампанията "Европейска седмица на мобилността" и "Европейски ден без автомобили" в периода 20.09 – 23.09.2019 г.

Измерванията са извършени на кръстовището на ул. Париж и ул. Московска. Автомобилният трафик е бил спрян на 20.09.2019 г. Данните са както следва:

- Фини прахови частици – измерените концентрации са под  допустимата норма.

- Серен диоксид – измерените концентрации са под допустимата норма. В деня без автомобилен транспорт измерените концентрации са 1.45 пъти по-ниски от концентрациите, измерени на 23.09.2015 г.

- Въглероден оксид – измерените концентрации са под допустимата норма.

- Азотен диоксид – измерените концентрации са под допустимата норма.

Европейският ден без автомобили се провежда ежегодно на 22-ри септември. Идеята за провеждане на такъв ден идва от Франция и се осъществява за първи път през 1998 г. Това е международна кампания, по време на която централните зони в много градове на Европа се затварят за автомобилно движение.

Кампанията “Европейски ден без автомобили” цели намаляване на шума и вредните емисии на газове във въздуха, както и подобряване на качеството на живота в големите градове.

„Върви с нас“ е мотото на Европейска седмица на мобилността`2019

Публикувано на 13-09-2019 г.

И тази година България ще се включи в Европейската седмица на мобилността, която традиционно се провежда между 16 и 22 септември. Нейната цел е да се насърчат органите на местното управление, училища, неправителствени и бизнес организации да популяризират екологосъобразно придвижване сред населението – един от основните фактори за превръщане на нашите градове в по-приятни места за живот и работа, чрез различни инициативи. Ефектът от утвърждаването на подобни модели на поведение е устойчиво развитие, намаляване на замърсяването на градската среда от автомобилния транспорт и опазване чистотата на въздуха.

През 2019 г. темата на кампанията „Безопасно ходене и колоездене“ и мотото „Върви с нас!“ поставят в центъра на вниманието ползите от активните видове транспорт за нашето здраве, околната среда и по-доброто качество на живот.

Тази година стартът на кампанията съвпада с първия звънец в българските училища – 16 септември.  През цялата седмица ще се провеждат различни инициативи, а кулминацията ще е на 22 септември – денят, обявен от ЕК за Ден без автомобили.

Към момента 17 общини у нас са заявили участие, а в Европа и света 2663 града от 48 държави са регистрирали своите събития. Инициативата се провежда от ГД „Мобилност и транспорт“ на Европейската комисия (ЕК).

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е национален координатор на кампанията. Териториалните поделения на МОСВ в страната ще се включат активно с различни инициативи и като координатори по места в  подкрепа на общините. Повече за инициативите по време на Европейска седмица на мобилността, вижте тук.

Програма на Столична община тук.

Инициативи на ЕК http://www.mobilityweek.eu/.

Последвайте ни във Facebook.

МОСВ даде началото на кампанията за Европейската седмица на мобилността ‘2019 с работна среща на 04 юни 2019 г., в която взеха участие представители на местната власт от областните градове и експерти от 16-те регионални инспекции по околната среда и водите от цялата страна. На събитието беше представен опитът на българските общини за провеждането на инициативи за въвеждането на мерки за устойчив градски транспорт, дейностите в инициативата „Европейски ден без загинали на пътя - EDWARD", както и подходи за насърчаване на ходенето пеша и колоезденето.

Дунавкознайковци обогатиха познанията си за голямата река

Публикувано на 04-07-2019 г.

Деца от Първа частна занималня – Русе гостуваха в центъра за управление на корабния трафик (РИС-Център) по повод Деня на река Дунав. Образователната инициатива „Дунавкознайковци“ се организира съвместно от СПД „Ръководство на корабния трафик – река Дунав” към Държавно предприятие „Пристанищна инфраструктура“, РИОСВ – Русе, Басейнова дирекция „Дунавски район“ и Регионална лаборатория към ИАОС.

Бяха взети проби от води от река Дунав, които са изпитани по експресен метод за ниво на pH, електропроводимост и разтворен кислород. Резултатите по категоричен начин показаха, че водите на река Дунав са с добро качество. Представено беше и международното съвместно изследване на река Дунав Joint Danube Survey (JDS4), което започна в края на миналата седмица. Домакините на събитието запознаха детайлно децата с всички подробности в работата на системата БулРИС – как се управлава и контролира корабният трафик, какво се прави при сигнал за бедствие или авария. Дунаковзнайковците подробно се запознаха с взаимодействието между различните институции в общата мисията за опазване на река Дунав.

 На 27 юни в Будапеща беше дадено официалното начало на четвъртото съвместно изследване на река Дунав – Joint Danube Survey (JDS). JDS4 е едно от най-големите изследвания на речен басейн в света, което се провежда на всеки шест години в страните от Дунавския басейн. Организатор на JDS4 е Международната комисия за опазване на река Дунав. Основната цел е да се съберат данни за внимателно подбрани елементи за оценка на състоянието на водите по цялото протежение на река Дунав и неговите основни притоци. Проектът хармонизира опита и практиките за мониторинг на водите в Дунавските страни, следвайки Рамковата директива на ЕС за водите (РДВ), която задължава държавите членки да постигнат добро състояние на водите.

 

 

 

 

 

 

Започва JDS4 – четвърто съвместно проучване на Дунав

Публикувано на 28-06-2019 г.

На 27 юни в Будапеща беше дадено официалното начало на четвъртото съвместно изследване на река Дунав – Joint Danube Survey (JDS) JDS4 е едно от най-големите изследвания на речен басейн в света, което се провежда на всеки шест години в страните от Дунавския басейн. Организатор на JDS4 е Международната комисия за опазване на река Дунав. Основната цел е да се съберат данни за внимателно подбрани елементи за оценка на състоянието на водите по цялото протежение на река Дунав и неговите основни притоци. Проектът хармонизира опита и практиките за мониторинг на водите в Дунавските страни, следвайки Рамковата директива на ЕС за водите (РДВ), която задължава държавите членки да постигнат добро състояние на водите.

Трите основни цели на JDS4 са:

• да се съберат данни за показатели, които обикновено не се анализират по време на текущия мониторинг;
• да се събере информация за водните характеристики и организми, живеещи в различни райони по течението на реката, във формат, който е лесно съпоставим между отделните райони и страни;
• да се повиши информираността за качеството на водите на река Дунав и продължаващите усилия за опазването й.

 

Три подобни мащабни проучвания са проведени до момента – през 2001 г., 2007 г. и 2013 г. JDS4 ще обхване 13 държави в басейна на река Дунав. Чрез изследванията в рамките на JDS4 се очаква да се осигури информация, необходима за актуализацията на Плана за управление на международния басейн на река Дунав през 2021 г., както и на плановете в отделните държави.

Предишните съвместни изследвания на река Дунав бяха осъществени от малък екип от водещи експерти от страните от басейна. По време на тези експедиции екипът пътува по река Дунав, вземайки и анализирайки проби за всички качествени елементи. Местните екипи от експерти са съдействали за вземане на пробите, но не са участвали активно в тяхното анализиране. При четвъртия JDS се прилага нова концепция.

Този път по-активна роля при извършването на мониторинга е отредена на националните експертни групи. Това дава възможност за прилагане на по-гъвкaв подход, съобразен със специфичните условия във всяка държава, като така се очаква да бъдат постигнати по-добри резултати. Целта е  да се насърчи координацията между отделните страни, обмена на идеи и опит, както и да се приложат нови подходи и методи за събиране на допълнително данни за състоянието на реката.

Мониторингът в българския участък на реката ще бъде осъществен в периода 29 юни – 15 юли. Изпълнителна агенция по околната среда и Басейнова дирекция „Дунавски район“ периодично ще предоставят информация за извършваните дейности.

Подробна информация за JDS4 можете да намерите на специалната интернет страница на адрес http://www.danubesurvey.org/jds4/, както и на нашата страница във Facebook.

25 години Европейска агенция по околна среда

Публикувано на 25-06-2019 г.

На 19 юни Европейската агенция по околна среда отбеляза 25 години от създаването си. На специална среща, в която участваха членовете на Управителния съвет и експерти на ЕАОС, Европейската комисия и Европейския парламент, се обсъди нова 10-годишна стратегия за бъдещата работа на ЕАОС и нейната мрежа в осигуряването на стабилна, независима и надеждна информация за околната среда.

За отбелязване на своята годишнина, ЕАОС подготви и представи  „ЕАОС на 25“ - книга, която обръща внимание на постиженията на Агенцията и насочва към предстоящите предизвикателства. Книгата съдържа и визия за дейността на агенцията в следващите 25 години.

ЕАОС започва своята дейност в Копенхаген през 1994 г. като мрежа от 12 страни от ЕС. Оттогава тя се развива и разширява до 33 държави членки и 6 сътрудничещи страни в Европа с високо целенасочен персонал, работещ по широк кръг въпроси. Те включват замърсяване на въздуха и водата, биологичното разнообразие, адаптиране и смекчаване на изменението на климата, транспорт, енергетика, управление на отпадъците и устойчивост. Публикуваните доклади и анализи в тези области се основават на редовно предоставяне на данни и информация от страните членки.

Българска снимка с награда от фотоконкурса ‘Sustainably yours’

Публикувано на 21-06-2019 г.

Снимката „Powered by nature“ на Теодора Тодорова е една от наградените фотографии във фотоконкурса на Европейска агенция по околна среда, посветен на устойчивите храни, енергия и мобилност. В конкурса участваха повече от 400 фотографии от 32 европейски държави. ‘Sustainably yours’ накара европейските граждани да се замислят за въздействието на храните, енергията и мобилността върху околната среда и климата.

Международно жури от експерти по комуникации определи победителите в трите основни категории на конкурса – „Устойчиви храни“, „Устойчива енергия“, „Устойчива мобилност“, както и наградата за най-добрата младежка снимка. Публиченият вот чрез онлайн гласуване определи петия победител в състезанието.

Ето кои са победителите:

  • Категория „Устойчиви храни“ – „Sheep carers“ на Адил Емектар (Adil Emektar).
  • Категория „Устойчива енергия“: „Powered by nature“ на Теодора Тодорова (Teodora Todorova).
  • „Устойчива мобилност“: „El viaje de la vida“ на Антонио Атанасио Ринкон (Antonio Atanasio Rincón).
  • Младежка награда: ‘To live together’ на  Бъркю Емектар (Burcu Emektar).
  • Награда от публичения вот: ‘Seed’ на Есенгюл Явуз (Esengül Yavuz).

Победителите в трите основни категории ще получат парична награда от 1000 евро, а победителите в младежката категория и от публичния вот ще получат по 500 евро.

Можете да видите всички снимки във Flickr.


МОСВ даде началото на кампанията за Европейската седмица на мобилността ‘2019

Публикувано на 05-06-2019 г.

МОСВ даде началото на кампанията за „Европейската седмица на мобилността `2019“, която се организира всяка година от Европейската комисия. Представители на местната власт от областните градове и експерти от 16-те регионални инспекции по околната среда и водите от цялата страна се събраха във вторник в София на работна среща за подготовката на кампанията в България, като от страна на Европейския секретариат участва Шон Карол.

„Европейската седмица на мобилността призовава за промяна в поведението ни и търси по-устойчиви транспортни решения и по-добро качество на въздуха. Със посланията си кампанията е обединяващ фактор за местните власти, институциите, бизнеса, неправителствения сектор, за да живеем с грижа за околната среда в комфортни и чисти градове“, каза зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков при откриването на форума.

Основен партньор на МОСВ за събитието е Центърът за градска мобилност към Столичната община. Участие в срещата взеха и представители на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Главна дирекция "Национална полиция" към МВР, Националния доверителен екофонд, Националната велосипедна асоциация, както и представители на бизнеса в лицето на първата оборудвана изцяло с електрически превозни средства компания за споделяне на автомобили.

Беше представен опитът на българските общини за провеждането на инициативи в Деня без автомобили и за въвеждането на мерки за устойчив транспорт и алтернативни начини на придвижване, дейностите в инициативата „Европейски ден без загинали на пътя - EDWARD", както и подходи за насърчаване на ходенето пеша и колоезденето.

Тази година „Европейската седмица на мобилността“ се провежда в периода 16-22 септември и е на тема „Безопасно ходене и колоездене“ под мотото „Върви с нас“.  МОСВ като национален координатор за провеждането на кампанията подкрепя и насърчава участието на българските общини – като свидетелство за желанието на местните власти да подобрят качеството на живот на гражданите като ограничат последствията от натоварения трафик, предоставяйки по-добри и екологични възможности за придвижване в градовете.

Регистрацията на дейностите и инициативите на общини, училища и организации в отбелязването на Европейската седмица на мобилността е отворена и може да се направи на официалния сайт на кампанията тук.

Над 50 инициативи организират структурите на МОСВ за Световния ден на околната среда 5 юни

Публикувано на 03-06-2019 г.

Над 50 инициативи за отбелязване на Световният ден на околната среда (5 юни) организират Министерство на околната среда и водите и неговите структури в страната. Световният ден на околната среда е най-мащабното ежегодно събитие, посветено на защита на природата. Инициативата е основен механизъм на ООН за повишаване на осведомеността и за насърчаване на действия за опазване на околната среда.

„Замърсяване на въздуха“ - Ние не можем да спрем да дишаме, но можем да предприемем стъпки за подобряване качеството на въздуха е темата на Световния ден на околната среда за 2019 г. Призивът „Заедно можем да победим замърсяването на въздуха“, е апел за общи действия в борбата срещу едно от най-големите екологични предизвикателства на нашето време. Целта е да се обърне внимание и на обществеността върху личния ангажимент в грижата за опазване на околната среда, като се създаде отговорно отношение и екологично съзнание в хората.

В подкрепа на провежданата целенасочена политика за намаляване замърсяването на въздуха Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и нейните структури ще отбележат Деня с над 50 инициативи в цялата страна (можете да  ги видите ТУК).

Централното събитие ще е на 5 юни в София.  МОСВ, съвместно със Столична община организира празник и изложение „Иновации за качество на въздуха“, на което български компании ще представят своите иновативни решения.  Празникът ще бъде съпътстван от концерт, викторина и други прояви, чрез които да привлечем вниманието на гражданите и на младите хора за стимулиране на отговорно поведение и ангажиране с обществено значимата кауза. Събитието ще бъде съпътствано се концерт с участие на известни изпълнители и детски ансамбли от Националния дворец на децата. Участниците ще бъдат приветствани от министъра на околната среда и водите Нено Димов.

Предвижда се събитието да се проведе на 5 юни (сряда) в парк-градина „Централна баня“ в центъра на столицата, в непосредствена близост до сградата на Министерство на околната среда и водите от 14 до 17 часа.

Какво можем да направим?

Тази година Световният ден на околната среда дава възможност на всеки от нас да се включи в борбата срещу замърсеността на въздуха по света. И не е нужно да чакаме до 5 юни, за да предприемем действия.

Ето няколко идеи:

  • Изключи светлините и електроуредите, които не използваш.
  • Провери категорията ефективност на системите си за домашно отопление и готварските печки, за да използваш модели, които пестят пари и щадят здравето.
  • Не изгаряй отпадък – това директно допринася за замърсяването на въздуха.
  • Използвай обществен транспорт, пътувай споделено, карай велосипед или се придвижвай пеша.
  • Премини на хибриден или електрически автомобил и използвай електрически таксита.
  • Изключи двигателя на автомобила, когато не си в движение.
  • Компостирай органичните хранителни продукти и рециклирай неорганичните отпадъци.
  • Използвай не-токсични бои.


Повече информация за инициативата в световен мащаб можете да намерите на адрес: https://www.worldenvironmentday.global/



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС