ExEA MoEW EEA

Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда в РБългария

Лични средства

Защитени територии по националното законодателство в българия

 

(SEBI 7 – Защитени територии по националното законодателство)

Ключов въпрос:

Колко ефективно е обявяването на защитени територии, като инструмент за опазване на биологичното разнообразие и като отговор на загубата на биоразнообразие?

Ключово послание

state-good.jpg За периода 2004-2015 г. площта на защитените територии се е увеличила. В края на 2015 г. броят на защитените територии в България е 1012 с обща площ 584530 ha или 5,27 % от територията на страната.

Дефиниция на индикатора

Индикаторът показва промяната на броя и общата площ на защитените територии по националното законодателство в България в определен времеви обхват.

Обявяването на защитени територии е пряк отговор за намаляване на загубата на биологично разнообразие и следователно този индикатор показва отговорността по неговото опазване. Индикаторът се базира на изчерпателни данни за всички официално обявени защитени територии в България. Според националното законодателство (Закон за защитените територии) защитените територии в страната са 6 категории, съответстващи на категориите на защита според Световния съюз за защита на природата (IUCN) - национални паркове, резервати, поддържани резервати, природни паркове, защитени местности и природни забележителности.

Оценка на индикатора

Наблюдава се тенденция към увеличаване на броя и площта на защитените територии, за периода 2004 – 2015 г. (фиг.3).

През 2015 г. продължи работата за развитие и управление на мрежата от защитени територии, посредством обявяването на нови защитени територии, поетапно разработване и приемане на планове за управление на защитени територии и прилагането на действащи такива, укрепване на институционалния капацитет на регионалните структури на МОСВ, имащи отношение към изпълнение на поставените цели и финансиране на дейности, насочени към подобряване на консервационното състояние на защитените територии и опазващото се в тях биологично разнообразие.

През 2015 г. е обявена 1 нова защитена територия от категорията „защитена местност”, с обща площ от 3.1925 ha; намалена е площта на 1 защитена местност; заличена е 1 защитена местност и е актуализирана площта на 14 защитени територии, на основание чл. 42, ал. 6 от Закона за защитените територии, във връзка с извършени по-точни замервания. През 2015 г. са утвърдени 23 плана за управление на защитени територии, а в процес на разработване са били други 49 плана за управление.

Важна част от изпълняваните през периода дейности за развитие на мрежата от защитени територии е и поетапното издаване на актове за изключителна държавна собственост на резервати и поддържани резервати. Издадени са актове за изключителна държавна собственост на името на МОСВ за 5 бр. резервати и поддържани резервати: резерват „Тисата“, резерват “Торфено бранище“, резерват „Казаните“ поддържан резерват „Конски дол“, поддържан резерват „Калфата“.

Данните и цифровите граници на защитените територии се докладват ежегодно до Европейската агенция по околна среда (ЕАОС). Докладването се извършва съгласно Годишен план за управление на ЕАОС с цел поддържане на обща европейска база данни за териториите по силата на националното законодателство.

Фиг. 3. Промяна на броя и площта на защитените територии
в България за периода 2004 – 2015 г., hа

Източник: МОСВ/ИАОС

Източници на информация:

Министерство на околната среда и водите/Изпълнителна агенция по околна среда: http://pdbase.government.bg/zpo/bg/index.jsp
Статистически справочник, 2015;
Докладване до ЕАОС 2015 г.: http://cdr.eionet.europa.eu/bg/eea/cdda1/envvif9zg/













Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС