ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Започва 45-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България

Публикувано на 31-12-2020 г.

В периода 14.01-17.01.2021 г. Изпълнителна агенция по околна среда ще организира провеждането на 45-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. Преброяването е част от методиките за мониторинг на биологичното разнообразие в рамките на Национална Система за Мониторинг на Състоянието на Биологичното Разнообразие (НСМСБР). В него ще взимат участие служители на ИАОС, РИОСВ, национални и природни паркове, учени от НПМ и ИБЕИ при БАН, членове на Съюза на ловците и риболовците, специалисти и доброволци от неправителствени организации, като Българско дружество за защита на птиците, СНЦ „Зелени Балкани“, Природозащитна общност "Дивият Свят на Струма" – Благоевград, студенти и преподаватели от Биологически факултет на СУ и др.

Целта на преброяването е установяване на числеността на зимуващите в България водолюби птици и определяне на най-важните водоеми и територии за тях.

След приключване на мониторинга попълнените полеви формуляри ще бъдат въведени в Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие за последващо обобщаване и анализ. Данните от среднозимните преброявания на зимуващите водолюбиви птици се доклад ежегодно до международната организация Wetlands International.

Вода за мир

22-март Световен ден на водата

Публикувано на 31-12-2020 г.

Изпълнителна агенция по околна среда организира редица инициативи под надслов “Вода за мир”, посветена на световния Ден на Водата - 22 март. В събитието участваха ученици от няколко столични училища.

Ученици от 2 СУ „Емилиан Станев и техният учител г-жа Венета Тодорова проведоха открити уроци на тема „Вода за мир“. Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) предостави информационни материали и презентации, които допринесоха  за  обогатяване на знанията на децата.

 

С много настроение премина и срещата с децата от Национално средно училище - София. Спортисти първокласници научиха от експертите в ИАОС любопитни  и интересни факти за Световния ден на водата и споделиха познанията си за нейната важност. Остроумните им отговори можете да чуете тук.

По своя инициатива децата подготвиха тематични плакати и рисунки, които ще украсят фоайето и кабинетите в сградата на ИАОС.

Учениците ще имат възможност да гостуват на агенцията и да се запознаят с дейността и, както и с различните методи за пробовземане и лабораторен анализ в реална работна среда, като продължение на добро сътрудничеството между ИАОС и образователните институции.

Вода за мир - 22-март Световен ден на водата

Публикувано на 31-12-2020 г.

Изпълнителна агенция по околна среда организира редица инициативи под надслов “Вода за мир”, посветена на световния Ден на Водата - 22 март. В събитието участваха ученици от няколко училища.

Ученици от 2 СУ „Емилиан Станев“, гр. софия и техният учител г-жа Венета Тодорова проведоха открити уроци на тема „Вода за мир“. Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) предостави информационни материали и презентации, които допринесоха  за  обогатяване на знанията на децата. 

По своя инициатива децата подготвиха тематични плакати и рисунки, които ще украсят фоайето и кабинетите в сградата на ИАОС.

А младите творци от гр. Смолян посветиха три стихотворения на Деня на водата.

АЗ СЪМ ВОДА

И съм дошла от дъжда.
Ходя по реки и езера,
но в пустинята не съм била до сега.
Не минавам през стени,
Но минавам през гори.
Понякога съм лоша, понякога добра.
И съм обичана от всичките деца.
Най-дълбокото езеро блести от чистота,
човекът там цени сладката вода.
От капчицата бистра росица,
през тичащата буйна речица.
Човекът често я замърсява и рани сам си причинява,
защото тя е незаменима и без нея няма да ни има.
Покаже ли се цветната дъга, знаем, че слънце и вода са в игра.
Майката природа мисля тя за нас, че ако ние пазим нея, тя ще пази нас.
Защо е замърсяваме ?
Тя сърдита,  и се бори, чрез болестите ни говори
да сме мъдри и разумни.
Да се замислим за земята, какво ли ще стане ако водата е няма ?
Природата пазете, водата и пестете и живота на земята съхранете !

 

ВОДАТА Е ЖИВОТ

Водата е живот и сила, без която е немислим светът,
Затова ценим е ние всеки път, и гледаме да я опазим,
завинаги за нас, за децата ни и за идни поколения.
Животът е тя тук, и под земята  и в небесата.
Живот е тя за всички живи същества от рибката, до мравката, до капчицата дъжд,
Тъй чакана, и тъй желана, и тъй неоценима.
Невидима сила има тя,
криеща се от поточето в реката и от там в големи езера, морета, океани.
Но замръзнала е нейната силна тишина в ледниците тъй големи,
Но отново умираща е тя, ако не се опази от тази топлина.
Пазете тази капчица вода, защото тя ще спаси света.
От тази капчица вода се ражда и нашата дъга.
Планетата Земя се нуждае от живата вода, даваща живот на
нашите деца.
Природата пазете, водата и пестете и живота на земята съхранете!

 

ЖИВАТА ВОДА 

По водата се носят пъстри цветя,
шарени рибки и къпещи се деца.
Тя ме ободрява всеки ден и
не иска да се разделя  и за миг с мен.
 
Щом докоснем ний водата,
се пренасяме в страната на чудесата ,
щом нощем легнем в леглата,
сънуваме приказката на водата и Земята.
 
Щом отпия аз от нея
бързо започвам да хубавея.
Щом си мия аз зъбите,
спирам водите от чешмите.
 
Когато почиствам аз Земята,
никога не забравям аз водата.
Когато пия си кафето,
не хвърлям опаковката в морето.
 
Започвам деня си така,
като пия пълна чаша с вода,
хидратирам се с нея, и започвам да живея.
 
По водата се носят пъстри цветя,
шарени рибки и къпещи се деца.
Тя ме ободрява всеки ден и
не иска да се разделя  и за миг с мен.

 

Учениците ще имат възможност да гостуват на агенцията и да се запознаят с дейността и, както и с различните методи за пробовземане и лабораторен анализ в реална работна среда, като продължение на добро сътрудничеството между ИАОС и образователните институции.

Старите гори на България спечелиха вота на европейските граждани в наградите на Европейската комисия "Натура 2000"

Публикувано на 23-12-2020 г.

Специалната награда на европейските граждани беше връчена на българския проект „Партньорство за опазване на българските стари гори в „Натура 2000“”, който спомогна за съгласуване на конфликтни интереси при определянето на горски защитени територии по „Натура 2000“. Партньорите извършиха задълбочени проучвания и картографиране с помощта на географска информационна система, за да изготвят опис на старите гори в горските местообитания, които са държавна собственост. Окончателният списък на обектите беше определен от заинтересованите страни по време на продължителен процес на обмяна на информация и консултиране. В резултат на процеса още 109 300 ha стари гори бяха определени като защитени територии, където се забранява дърводобивът.  Информация за проекта - https://natura2000award-application.eu/application/4291 и Съобщение на ЕК

Световен ден на почвата - глобална церемония на 4 декември 2020 | 14:00 - 15:30 ч. |

Публикувано на 03-12-2020 г.

ПОДДЪРЖАЙТЕ ПОЧВАТА ЖИВА, ЗАЩИТАВАЙТЕ ПОЧВЕНОТО БИОРАЗНООБРАЗИЕ | 4 ДЕКЕМВРИ 2020 | 14:00 - 15:30 ч. | webcast


Световният ден на почвата (5 декември) е празникът на ООН, който отбелязва значението на здравословните почви за здравословна храна и живот. Тази година под мотото „Поддържайте почвата жива, защитавайте почвеното биоразнообразие“, кампанията се фокусира върху биоразнообразието на почвите като природно и естествено решение за постигане на продоволствена сигурност, смекчаване на климатичните промени, подобряване на човешкото здраве и намаляване на бедността. 

По време на тържеството ще бъде официалното представяне на доклада "Познания за биоразнообразието в почвите". Над 300 учени от цял свят допринесоха за изготвянето на този доклад, подчертавайки заплахите и решенията, които почвеното биоразнообразие може да предостави на настоящите глобални предизвикателства. Също ще бъдат връчени световните награди за почва Глинка (Glinka) и на крал Пхумипхон (King Bhumibol).

Победителите във фотоконкурса на ЕАОС „REDISCOVER Nature“ са обявени

Публикувано на 19-11-2020 г.

Богомолка в Кипър; сгушени пеперуди, наподобяващи цвете; галопиращи коне и алпийски залез в Словакия са победителите в тазгодишния фотоконкурс на Европейската агенция по околна среда „REDISCOVER Nature“.

Допълнителна информация - https://www.eea.europa.eu/highlights/winners-of-eeas-rediscover-nature

До 2 ноември 2020 г. гласувайте за любима снимка в най-успешния досега фотоконкурс на ЕАОС „REDISCOVER Nature“ и определете избора на публиката

Публикувано на 26-10-2020 г.

Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) получи над 2800 снимки от целия континент за тазгодишното състезание - нов рекорд за фотоконкурс, който се фокусира върху опознаването на природата около нас - независимо дали това са нашите градини, паркове, гори, местни езера или реки. Тези места са оказали благоприятно въздействие на мнозина в Европа през последните месеци на изолация предвид пандемията. „REDISCOVER Nature“ прикани европейците да направят пауза, да се огледат и да се преклонят пред природата.

Списъкът и снимките на финалистите са достъпни тук https://europeanenvironmentagency.wufoo.com/forms/rediscover-nature-public-vote/. Може да гласувате за колкото снимки искате, но еднократно.

Снимката, получила най-голям брой гласове, ще бъде носителят на наградата на публиката.

Експертно жури ще избере победители в трите състезателни категории - Снимки на природа в едър план; Природата непосредствено до моя дом и Природата в умален мащаб; както и наградата за най-млад участник с най-добра снимка.

Победителите във всички категории ще бъдат обявени в средата на ноември 2020 г.

Международна работна среща на тема „Въведение и актуализация на експерименталното екосистемно счетоводство SEEA - EEA“

Публикувано на 20-10-2020 г.

На 26 октомври 2020 г. от 11:00 до 13:15ч. ще се проведе уебинар на тема „Въведение и актуализация на експерименталното екосистемно счетоводство SEEA“  от страните-партньори по проект „Картиране и оценка за нуждите на интегрираните екосистемни сметки - MAIA“.
Уебинарът ще бъде част от поредица от планирани онлайн дискусии, които ще се занимават с основните сметки за екосистемно счетоводство, с цел обмен на знания и опит между държавите-членки на ЕС. Целта на проекта е да адаптира методологичната рамка на „Системата за икономическо осчетоводяване на околната среда - Експериментално екосистемно счетоводство“ (SEEA-EEA) на ООН, към условията на отделните страни-членки на  ЕС. Уебинарът е достъпен за всички заинтересовани страни, които имат интерес към природния капитал (NCA и SEEA EEA).

Регистрация -  https://bit.ly/3jVV4tK 

MAIA website: https://maiaportal.eu/news/maia-webinar-introduction-and-update-seea-ecosystem-accounting

Втора национална работна среща по проект „Картиране и оценка за нуждите на интегрираните екосистемни сметки“

Публикувано на 07-10-2020 г.

На 16 октомври 2020 г.  ще се проведе втората Национална работна среща по проект „Картиране и оценка за нуждите на интегрираните екосистемни сметки (Mapping and Assessment for Integrated Ecosystem Accounting – MAIA) по Рамковата програма на ЕК „HORIZОN 2020“.

Начален час на онлайн срещата 9:30 ч.  https://us02web.zoom.us/j/83132852429"

 

Ученици посетиха Автоматичната измервателна станция за качеството на атмосферния въздух в Павлово

Публикувано на 01-10-2020 г.

Ученици от Професионалната гимназия по екология и биотехнологии  „Проф. д-р Асен Златаров“ посетиха Автоматичната измервателна станция за качеството на атмосферния въздух – Павлово към Изпълнителна агенция по околна среда. Пред единадесетокласниците главният експерт Владислава Георгиева от отдел „Калибровка“ представи етапите от процеса на измерване на замърсяването на въздуха и обработване на получените показатели. Учениците, които са със специалност „Екология и опазване на околната среда“,  имаха възможността да се запознаят в реално време с данните на основните замърсители на атмосферния въздух. Заедно с гл. експерт Георгиева те обсъдиха факторите, които имат най-силно влияние върху чистотата на въздуха предвид настъпването на есента и неблагоприятни метеорологични условия като температурна инверсия, безветрие и мъгла. Със застудяването на времето започва отоплителният сезон, което води до превишаване на нормата за фини прахови частици.

 



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС