ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Стартира фотоконкурсът „Climate Change PIX“ на Европейската агенция за околната среда

Фотоконкурсът „Climate Change PIX“ цели да покаже отражението на климатичните промени върху живота на хората. Обособени са 4 категории категории под две основни заглавия - въздействия и решения.

Публикувано на 17-05-2021 г.

Tази година традиционният фотоконкурс на Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) е посветен на измененията в климата. Участниците са изправени пред задачата чрез фотосите си да покажат какво означава да живеят в променящия се климат в Европа и да споделят мнението си за изменението на климата.

Наводненията, свлачищата, сушите и горските пожари стават все по-чести и интензивни. Тези промени са причинени от парникови газове, изпускани в атмосферата от човешка дейност, главно чрез изгаряне на изкопаеми горива и промени в начините на ползване и третиране на земята. Tрябва да се намалят значително емисиите на парникови газове в световен мащаб, за да се избегнат най-неблагоприятните последици от изменението на климата. Дори глобалните усилия да намалят драстично и бързо емисиите, климатът ще продължи да се променя известно време.

Фотоконкурсът „Climate Change PIX“ цели да покаже отражението на климатичните промени върху живота на хората.    Обособени са 4 категории категории под две основни заглавия - въздействия и решения:

Въздействие на изменението на климата

Изменението на климата засяга нашето здраве, околната среда и икономиката. Някои от въздействията са видими и драматични,  други са по-малко забележими, като повишаване на киселинността в океана, и засягат някои райони повече от останалите. Изменението на климата води до превръщането на някои сезони в по-сухи или по-влажни, а това може да облагодетелства едни видове пред други, като влияе върху способността им да оцеляват в новите условия. Изменението на климата влияе и върху много социално-икономически сектори, включително селското стопанство, горското стопанство, производството на енергия, туризма и инфраструктурата. Мигриращите на север видове риби могат да доведат до висока безработица в местните икономики. По-малко валежи през определени сезони могат да повлияят на добивите или производството на енергия в язовирите.

Покажете как изменението на климата е повлияло на живота ви и околната среда в следните две категории:

1. Въздействие върху природата: Как климатичните промени влияят върху нашата околна среда? Можете ли да покажете какъв е ефектът над въздуха, земята, водата и дивата природа?

2. Въздействие върху обществото: Как климатичните промени се отразяват на нашето общество - човешкото здраве, начин на живот, инфраструктура и икономика?

Решения за изменението на климата

Съществуват решения за намаляване на нашия въглероден отпечатък и за защита от климатичните промени. Освен инфраструктурата и технологичния напредък, много от нас адаптират начина си на живот и се учат да се справят с някои от въздействията. Покажете какво прави човек, общност, град или държава или икономически сектор (напр. транспорт, горско стопанство, селско стопанство), за да спре, забави или се адаптира към изменението на климата при тези две категории:

3. Решения - общество: Много общности и градове предприемат действия, които могат да включват инвестиции в нова инфраструктура или подобрения на инфраструктурата (например: изграждане на колоездачни пътеки в града) или приемане на природни решения (например: засаждане на дървета по бреговете на реките за намаляване на наводненията или зелени площи в градовете, за да се абсорбира излишната дъждовна вода) Можете ли да уловите какво прави вашата общност?

4. Решения - индивидуални действия: Какво можете да направите за изменението на климата? Заснемете нисковъглеродния начин на живот и решенията, които са в рамките на вашия обхват (напр .: по-малко летене, придвижване без кола; промяна на начина на живот - хранене на растителна основа; използване на енергийно ефективни продукти или подготовка на дома за наводнения, суша или горещи вълни).

Основни правила за участие

Крайният срок за регистрация и изпращане на снимки е 1 август 2021г., 23:59ч. (Централноевропейско лятно време)

  • Направете или създайте оригинална снимка (дългата страна най-малко 2000px, за предпочитане повече от 4960px), придружена с кратък текст.
  • Граждани на следните държави могат да участват в състезанието: 27-те държави-членки на ЕС, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария и Турция; по споразуменията за стабилизиране и асоцииране: Северна Македония, Албания, Косово, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.
  • Снимките трябва да бъдат направени в гореспоменатите държави.
  • Могат да участват само лица навършили 18 години.
  • Изпратете своята творба чрез онлайн формуляра за подаване.

 

Награди

Победителите във всяка категория (Въздействия върху природата, Въздействия върху обществото, Решения - общество, Решения - индивидуално действие) ще получат парична награда от по 1000 евро. 500 евро са отредени за Public Choice Award и още толкова за младежката награда.

За Младежката награда могат да се състезават лица на възраст между 18 и 24 години (родени между календарните години 1997-2003, и двете включително).

Всички финалисти ще бъдат представени за наградата Public Choice Award и може също да представят в бъдещи цифрови и печатни материали от ЕИП и нейните европейски партньори.

Авторските права върху материалите, подадени за това състезание, остават при съответните участници. Въпреки това, всеки участник предоставя на ЕИП и неговите партньори правото да използват подадените материали в своята екологична комуникация, като кредитират собствениците на авторски права.

Победителите ще бъдат уведомени по имейл, а официалното обявяване на наградените ще последва на 20 септември 2021 г.

 

За 51 път отбелязваме Деня на Земята

Публикувано на 22-04-2021 г.

Идеята, която днес отбелязваме, се зародила през 1970г., като целта е повече хора да бъдат ангажирани с каузата за опазване на околната среда. Оттогава всяка година в Деня на земята, на 22 април, се провеждатредица значими глобални събития като например началото на Парижкото споразумение през 2016 г., международния договор за изменение на климата. 

Тази година фокусът на кампанията е върху подпомагането на местните общности най-вече тези области, които са непропорционално засегнати от проблемите на околната среда. Справянето с климатичните проблеми изисква съвместни и непрекъснати усилия на народите и правителствата. Съществена част от инициативите тази година ще бъдат съсредоточени върху действията по климата, повторното залесяване и опазването на биологичното разнообразие. 

413 творби в конкурса на Изпълнителната агенция по околна среда посветен на Световния ден на водата

Публикувано на 12-04-2021 г.

413 творби участваха в конкурса на Изпълнителната агенция по околна среда посветен на Световния ден на водата. Конкурсът спазваше основни изискания, на които трябва да отговарят плакатите класирали се на първо, второ и трето място. Те трябва да бъдат с размер 70/50 см., да не са участвали в други конкурси и да не са заимствани от интернет. Гласуването се подведе във фейсбук страницата на агенцията. Победителят получава награда на стойност 300лв., а този на второ 200 лв. и на трето 100 лв. Сред получените творби има десетки такива, които заслужават да бъдат сред победителите, затова Изпълнителната агенция по околна среда определи допълнителни 12 поощрителни награди и грамоти за плакати отличили се със своята креативност. Конкурсът се радва на голям интерес като в него участваха деца от 5 до 18 години. За най-малките състезатели също са предвидени изненади. Плакатите от конкурса ще бъдат представени в изложба.

Първа награда

Втора награда

Трета награда


Изпълнителната агенция по околна среда отбелязва Световния ден на водата 22 март с конкурс за плакат

Публикувано на 12-03-2021 г.

Близо 2,2 млрд. души на планетата живеят без да имат достъп до питейна вода. Кампанията е с фокус върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.

Изпълнителната агенция по околна среда ще отбележи Световният ден на водата с конкурс за плакат вдъхновен от тазгодишната тема „Ценим водата“, с която се поставя акцент върху стойността на водата и какво означава тя за различните хора. Чрез своите творби подрастващите ще споделят своето отношение и усещане за този безценен природен ресурс.

Победителите в конкурса ще бъдат определени чрез публично гласуване онлайн - плакатът с най-много харесвания ще бъде отличен с първо място, съответно второ и трето. Официалното обявяване на победителите ще стане в 16:00часа на 29 март 2021г. на интернет страницата на ИАОС и във Фейсбук.

Правила за участие в конкурса:

  • Могат да участват деца и юноши до 18 год.
  • Допустимият формат на плакатите е стандартния 70/50, без ограничения в използваните материали, включително графични програми по избор: Adobe Photoshop, Corel DRAW, Adobe Illustrator, Microsoft Paint, Corel Painter Classic, Macromedia Free Hand и др. 
  • Желаещите да участват в конкурса трябва да представят творбите си на електронен (pdf или jpg-формати) на ел. поща на ИАОС: press@eea.government.bg или да бъдат изпратени в оригинал до ИАОС на адрес гр. София 1618, бул. "Цар Борис III" №136, п.к. 251 до 21 март 2021 г.
  • Всяка творба трябва да има посочени: автор, възраст и заглавие, телефон или e-mail за обратна връзка.
  • Получените плакати ще бъдат публикувани във Фейсбук страницата на ИАОС на 22 март 2021 г. в 09:00чaса. Така ще се даде старт на гласуването, което ще продължи до 10.00 часа на 29 март 2021 г. във Фейсбук.
  • Номинираният на първо място ще получи грамота и материална награда на стойност 300 лв, на второ 200 лв. и трето място 100 лв.
  • Всеки участник може да участва с една творба.
  • Плакатите да не са участвали в други конкурси и да не са заимствани от интернет.
  •  Плакатите ще бъдат включени в изложба на ИАОС и рекламни материали за 2022г. 

 

„Ценим водата“

Тазгодишното издание на Световния ден на водата насърчава хората в световен мащаб да се включат в обществен диалог в социалните мрежи с #Water2Me и да допринесат - със своите истории, мисли и преживявания - към разбирането за стойността на водата. Целта е да постигнем по-цялостно разбиране за това, как се оценява водата от различните хора в различен контекст, за да можем да опазваме по-добре този ценен за всички ресурс. Представителна извадка от проведените дискусии, коментари и мнения в социалните мрежи с #Water2Me ще бъде събрана в документ за това, какво означава водата за хората по целия свят. Документът ще бъде достъпен на www.worldwaterday.org от 22 март 2021 г. 

За повече информация: 

Тел.: 0889 27 03 14
press@eea.government.bg

На 22 март отбелязваме Световния ден на водата под мотото „Ценим водата“

Публикувано на 11-03-2021 г.

Световният ден на водата се отбелязва на 22 март всяка година от 1993 г. насам под егидата на ООН и акцентира върху важността на достъпа до питейна вода.

Темата на Световния ден на водата през 2021 г. е „Ценим водата“ - тема, която поставя акцент върху стойността на водата и какво означава тя за различните хора.

Световният ден на водата отчита важността на водата и насочва вниманието към 2,2 млрд. души на планетата, които живеят без достъп до питейна вода. Поставя фокус върху предприемане на действия за справяне с водната криза в световен мащаб.

Кампанията цели да се покаже как правилното ползване на водата ще спомогне в борбата с климатичните промени - за намаляване на наводненията, сушата, недостига на вода и замърсяването.

Тазгодишното издание на кампанията насърчава хората в световен мащаб да се включат в обществен диалог в социалните мрежи с #Water2Me и да допринесат - със своите истории, мисли и преживявания - към разбирането за стойността на водата. Целта е да постигнем  по-цялостно разбиране за това, как се оценява водата от различните хора в различен контекст, за да можем да опазваме по-добре този ценен за всички ресурс.

Теми на диалога:

  Водата означава различни неща за различните хора. Този разговор е за това, какво означава водата за вас.

   Как е важна водата за вашия дом и семеен живот, за вашата прехрана, за културата ви, за благосъстоянието и средата ви?

   В семействата, училищата и работните места водата може да означава здраве, хигиена, достойнство и продуктивност.

   На културно значими, религиозни и духовни места водата олицетворява връзката със сътворението, общността и самия себе си.

   В природата водата означава мир, хармония и съхранение.

   Днес водата е изложена на изключителна заплаха от увеличаващото се население, нарастващите нужди на селското стопанство и промишлеността и влошаващото се въздействие на климатичните промени.

Разкажете ни вашите истории, мисли и чувства за водата.

Като записваме - и празнуваме - различните начини, по които водата носи ползи за нашия живот, можем да оценим водата подобаващо и да я пазим за всички.

Представителна извадка от проведените дискусии, коментари и мнения в социалните мрежи с #Water2Me ще бъде събрана в документ за това, какво означава водата за хората по целия свят. Документът ще бъде достъпен на www.worldwaterday.org от 22 март 2021 г.

Документален филм „Дивата природа отблизо“

Публикувано на 18-02-2021 г.

В рамките на проект BG16M1OP002-3.003-001 Анализи и проучвания на видове и природни местообитания, предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“, е заснет документален филм „Дивата природа отблизо“.

Филмът е заснет по време на теренните проучвания в рамките на проекта, за видовете и природните местообитания в България, които са предмет на докладване по чл. 17 от Директивата за местообитанията и чл. 12 от Директивата за птиците.

Основната цел на филма е популяризиране на необходимостта от дейности свързани с проучването на състоянието и опазването на видовете и местообитанията, обект на двете директиви.

Гледайте филма от тук: - "Документален филм Дивата природа отблизо".

Покана на ЕАОС за представяне на предложения за рамкови споразумения за партньорство относно Европейските тематични центрове (2022-2026)

Публикувано на 10-02-2021 г.

Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) обяви процедура по сформиране на нови 7 бр. европейски тематични центъра (ETCs), в подкрепа на прилагането на ЕАОС/ Eionet стратегия 2021-2030.  

ЕТСs ще бъдат създадени като консорциуми с многогодишни рамкови споразумения за партньорство, чиято дейност ще стартира в началото на 2022 г.

По-подробна информация: https://www.eea.europa.eu/about-us/tenders/calls-for-proposals/open 

Краен срок за подаване на предложенията - 29 април 2021 г., 14:00 ч (CET)

Днес отбелязваме Световния ден на влажните зони

Публикувано на 02-02-2021 г.

Световният ден на влажните зони се чества всяка година на 2-ри февруари като целта е повишаване на глобалната осведоменост за значението на влажните зони.

С темата всяка година се акцентира на разнообразните ползи на влажните зони за човечеството и природата. Темата за 2021 година е „Влажни зони и води“.

Водата, водата е навсякъде… Нашата ‘синя’ планета изглежда залята от вода.

  • Но само 2,5% от водата е прясна вода, която се съхранява предимно в ледници, снежни шапки или подземни водоносни хоризонти;
  • По-малко от 1% от прясната вода е използваема, 0,3% е в реките и езерата;

Това е цялата прясна вода, която имаме, а влажните зони осигуряват по-голяма част от нея.

Светът е в нарастваща водна криза, която заплашва хората и планетата. Използваме повече вода, отколкото природата може да възстанови, унищожаваме екосистемите, от които водата и целият ни живот зависят най-много - влажните зони.

Какво всъщност правят влажните зони?

Сладководните и солени влажни зони поддържат човечеството и природата. Те подкрепят социалното и икономическо развитие чрез множество услуги: 

Съхраняват и пречистват водата:

  • Влажните зони поддържат и осигуряват по-голямата част от прясната вода;
  • Филтрират по естествен път замърсителите като ни осигуряват чиста вода за пиене;

Изхранват:

  • Аквакултурите са най-бързо развиващият се хранителен сектор, като само вътрешният риболов е осигурил 12 милиона тона риба през 2018 г.;
  • Оризищата изхранват 3,5 милиарда души годишно;

Подкрепят икономиката:

  • Влажните зони, най-ценната екосистема, осигуряват услуги на стойност 47 трилиона щатски долара годишно;
  • Повече от един милиард души разчитат на влажните зони за доход;

Осигуряват дом на природата:

  • 40% от видовете в света живеят и се размножават във влажни зони. Годишно около 200 нови видове риби се откриват в сладководните влажни зони;
  • Кораловите рифове са дом на 25% от всички видове;

Пазят ни в безопасност:

  • Влажните зони осигуряват защита от наводнения и бури като всеки декар влажна зона поглъща до 1,5 милиона галона вода от наводнения;
  • Влажните зони помагат за регулирането на климата: торфищата складират два пъти повече въглерод от горите, солените блата, мангровите гори и леглата от морска трева, са също складове на огромни количества въглерод;

Водната криза

Неустойчивото развитие, ръстът на населението, урбанизацията и потреблението унищожават влажните зони, оказвайки непосилен натиск върху запасите от прясна вода:

  • Почти всички световни сладководни източници са компрометирани като 82% от населението на света са изложени на високи нива на замърсяване във водоснабдяването им;
  • 2 милиарда души нямат безопасна питейна вода като годишните икономически разходи възлизат на 260 милиарда долара;
  • Вода, еквивалентна на годишния поток на река Волга, най-дългата река в Европа, се пропилява за производството на 1,3 милиарда тона храна, от фермата до трапезата всяка година.
  • Несигурността за вода е в основата на конфликти в поне 45 държави през 2017 г.
  • 14% повече вода за селското стопанство са необходими за производството на 70% повече храна за 10 милиарда глобално население през 2050 г.;

Презентация "Неразделни-Водата, Влажните зони и Животът" може да видите ТУК.

На интернет страницата на Рамсарската конвенция - http://www.ramsar.org, на ниво World Wetlands Day, можете да намерите допълнително информация, както и материали за Световния ден на влажните зони.

Приключи 45-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България

Публикувано на 18-01-2021 г.

Успешно приключи 45-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България, организирано от Изпълнителна агенция по околна среда. Предстои обработка и анализ на събраните данни в периода между 14 и 17 януари 2021г. и въвеждането им в Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие.

Целта на преброяването е установяване на числеността на зимуващите водолюби птици и определяне на най-важните водоеми и територии за тях.

Получената информация ще бъде използвана за оценка на състоянието на зимуващите у нас водолюбиви птици, ще бъде включена в Националния доклад за състоянието на околната среда и в докладите за зимуващите видове съгласно чл.12 от Директивата за птиците 79/409/EEC.

Обработените данни също така ще послужат за изготвянето на ежегодния доклад до глобалната организация Wetlands International, чиято дейност от 1954г. насам е посветена на поддържането и възстановяването на влажните зони.

В инициативата участваха служители на ИАОС, РИОСВ, национални и природни паркове, учени от НПМ и ИБЕИ при БАН, членове на Съюза на ловците и риболовците, специалисти и доброволци от неправителствени организации, като Българско дружество за защита на птиците, СНЦ „Зелени Балкани“, Природозащитна общност "Дивият Свят на Струма" – Благоевград, студенти и преподаватели от Биологически факултет на СУ и др.

Онлайн дискусия с експерти на ИАОС и студенти от Лесотехническия университет

Публикувано на 31-12-2020 г.

В рамките на планираната учебна практика по дисциплината „Екологичен мониторинг“ Изпълнителната агенция по околна среда и Лесотехническия университет организираха онлайн среща-дискусия за студенти 4 курс от специалността „Екология и опазване на околната среда“. По време на дискусията експерти на агенцията представиха задачите и целите на мониторинга на различни компоненти на околната среда както и организацията на Националната система за мониторинг. Бъдещите еколози имаха възможността да  се запознаят с подсистемите за атмосферен въздух, горски екосистеми, отпадъци, почви, шум и радиологичен мониторинг.


 



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС