ExEA MoEW EEA

Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда в Република България през 2010 г. (издание 2012 г.)

Лични средства

Kачество на атмосферния въздух

Съгласно изискванията на националното и европейско законодателствотериторията на страната е разделена на следните РОУКАВ – Столичен, Пловдив, Варна, Северен/Дунавски, Югозападен и Югоизточен. Анализът на данните за качеството на атмосферния въздух (КАВ) се извършва по райони, като се отчита и спецификата на всяко населено място, в което се извършва контрол.

 

air2_html_m5447879d.png

 

През 2010 г. в Националната Автоматизирана Система за Контрол Качеството на Атмосферния Въздух (НАСККАВ) са функционирали 55 стационарни пункта, от тях 11 пункта с ръчно пробонабиране (РП) и последващ лабораторен анализ, 34 автоматични измервателни станции (АИС), 10 ДОАС системи, разположени в градовете Свищов, Никопол, Русе, Силистра, Бургас и Ст. Загора (с. Могила, с. Ръжена, с. Остра Могила). Пунктовете за мониторинг (ПМ) на качеството на атмосферния въздух са разположени в 34 населени места.

 

Ключов въпрос

Достигнати ли са допустимите нива на атмосферно замърсяване за опазване на човешкото здраве? 

Ключови послания:

state-good.jpg В периода от 1990 г. до 2010 г. има значително спадане на нивата на емисиите на всички основни атмосферни замърсители, от което следва и подобряването на качеството на атмосферния въздух.

state-good.jpg През 2010 г. спрямо 2009 г. е намален процентът на засегнатото население от нивата на серен диоксид от 3% на 0,57% и на озон от 4% на 0.84%.

state-bad.jpg Все още остава висок процентът на населението, живеещо при нива на замърсяване с ФПЧ10 над допустимите концентрации – 57% и с азотен диоксид – 22%.

state-good.jpg Не съществува проблем с нивото на замърсяване с бензен, никел и арсен

 

 

Референция към съществуващите концепции и стратегически документи

 

  • Национална програма за намаляване на общите годишни емисии на серен диоксид, азотни оксиди, летливи органични съединения и амоняк в атмосферния въздух, приета с Решение № 261 на МС от 23.04.2007г.

  • Стартиране на процес по разработване/актуализация на общински програми по чл.27 от ЗЧАВ за намаляване нивата на замърсителите и достигане на установените норми.

  • Норми на вредни вещества в атмосферния въздух, определени от европейските директиви, са напълно транспонирани от националното законодателство. Наредба №12/2010г.определя нормите за SO2, NO2, ФПЧ10, Pb, СО, озон и бензен. Нормите за арсен, никел, кадмий и полициклични ароматни въглеводороди в атмосферния въздух са определени от Наредба№11/2007г.

Оценка на качеството на атмосферния въздух по основни замърсители/индикатори


Оценката на качеството на атмосферния въздух в страната през 2010 г. е изготвена за основните показатели, характеризиращи качеството на атмосферния въздух – прах, фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2.5), серен диоксид, азотен диоксид, въглероден оксид, озон, бензен, олово, кадмий, никел, арсен и полициклични ароматни въглеводороди, както и за други допълнителни замърсители.

 

Серен диоксид

 

Ключови послания

state-bad.jpg През годината в два РОУКАВ (Югоизточен – гр. Гълъбово и Югозападен – гр. Кърджали) е регистрирано превишение на СЧН и/или СДН за серен диоксид;

Основните източници на серен диоксид в Югоизточен РОУКАВ са топлоелектрическите централи от енергиен комплекс „Марица Изток“, а за Югозападен РОУКАВ „ОЦК” АД, гр. Кърджали.

state-good.jpg В останалите 4 РОУКАВ на територията на страната през 2010 г. не са регистрирани превишения на нормите за съдържание на серен диоксид в атмосферния въздух, т.е. регистрираният брой превишения на праговите стойности е в рамките на допустимия или отсъстват такива.

 

Дефиниция на индикатора

 

  • Брой на превишенията на средночасовата норма (СЧН) за серен диоксид

  • Брой на превишенията на средноденонощната норма (СДН) за серен диоксид

 

СЧН за серен диоксид в атмосферния въздух се счита за нарушена в пунктовете за мониторинг, в които са регистрирани повече от 24средночасови стойности над праговата стойност (ПС) от 350 µg/m3. СДН за серен диоксид в атмосферния въздух се счита за превишена в пунктовете, в които са регистрирани повече от 3 концентрации превишаващи ПС за СДН от 125 µg/m3, в рамките на една календарна година.

 

Оценка на индикатора

 

air2_html_675b4615.png

Източник: ИАОС

 

Табл. 3. Характеристика на РОУКАВ по отношение на замърсяването на атмосферния въздух със SO2

 

 

РОУКАВ

СЧН (1 час)

СДН (24 часа)

СГН за екосистеми

(1 год.)

Норма за екосистеми

(1 год. и зима)

 

>СЧН

СЧН

>СДН

СДН

>СГН

СГН

>Норма

<Норма

София

 

+

 

+

 

 

 

 

Пловдив

 

+

 

+

 

 

 

 

Варна

 

+

 

+

 

 

 

 

Северен

 

+

 

+

 

 

 

 

Югозападен

 +

 

 

 

+

 

+

Югоизточен

+

 

+

 

 

 

 

 

 

В Кърджали са превишени нормите за ПС за СЧН и ПС за СДН, а в Гълъбово на ПС за СЧН.

 

Фиг. 8. Пунктове с превишения на нормите за серен диоксид (ПС за СЧН и ПС за СДН)

 

air2_html_7626b18c.gif

Източник: ИАОС

 

През 2010 г. има подобрение на качеството на атмосферния въздух по отношение съдържанието на серен диоксид във въздуха в гр. Перник и Димитровград, в които през 2009 г. са били превишени нормите.

 

Азотен диоксид

 

Ключови послания

state-bad.jpg Средночасовата и средногодишната норма са превишени в РОУКАВ София и РОУКАВ Пловдив;

Основен източник на азотни оксиди, водещи до превишаване на нормите в двата района са емисиите от автомобилен транспорт.

state-good.jpg В останалите четири района не са регистрирани превишения на нормите за съдържание на азотен диоксид

 

Дефиниция на индикатора

 

  • Брой на превишенията на средночасовата норма (СЧН) на азотен диоксид в атмосферния въздух

  • Превишаване на средногодишната норма (СГН) на азотен диоксид

Средночасовата норма за съдържание на азотен диоксид в атмосферния въздух се счита за превишена в даден пункт при условие, че в рамките на една календарна година са регистрирани повече от 18 средночасови стойности за концентрацията на този замърсител, превишаващи съответната ПС за СЧН от 200 µg/m3.

СГН се счита превишена при средногодишна концентрация на азотен диоксид над 40 µg/m3.

Оценка на индикатора

През годината, превишение на ПС за СЧН е регистрирано в РОУКАВ София - АИС „Хиподрума” и РОУКАВ Пловдив – АИС „Баня Старинна”.

 

air2_html_m716b2bae.png

Източник: ИАОС

 

 

Табл.4. Характеристика на РОУКАВ по отношение на замърсяването на атмосферния въздух с NO2

РОУКАВ

СЧН (1 час)

СГН (1 год.)

 

>СЧН

СЧН

>СГН

СГН

София

+

 

+

 

Пловдив

 +

 

 +

 

Варна

 

+

 

+

Северен

 

+

 

+

Югозападен

 

+

 

+

Югоизточен

 

+

 

+

 

Фиг. 9. Пунктове с превишения на нормите за азотен диоксид (СЧН и СГН)

air2_html_167cce32.gif

Източник: ИАОС

 

Фини прахови частици (ФПЧ10)

Ключови послания

state-bad.jpg Замърсяването с ФПЧ10 продължава да бъде основен проблем за качеството на атмосферния въздух във всички РОУКАВ;

state-bad.jpg През годината във всички РОУКАВ е регистрирано превишение на СДН и СГН за ФПЧ10;

state-bad.jpg Най-голям брой превишения на СДН за страната са измерени в Перник Видин и Враца.

state-bad.jpg Източник на регистрираните наднормени замърсявания са промишлените, битовите и транспортните дейности на територията на съответните общини, както и замърсените и лошо поддържани пътни настилки.

state-bad.jpg Допълнителен принос към замърсяването на атмосферния въздух с прахови частици оказва и влиянието на неблагоприятните климатични условия в страната като слабо разреждане на локално емитираните замърсители в резултат на ниски скорости на вятъра (под 1,5 м/сек.), както и продължителни засушавания.

 

Дефиниция на индикатора

  • Брой на превишенията на СДН за ФПЧ10

  • Превишаване на средногодишната норма (СГН) на ФПЧ10

СДН за ФПЧ10 се счита за нарушена в пунктовете, в които са регистрирани повече от 35 средноденонощни стойности, превишаващи ПС за СДН за ФПЧ10 (50µg/m3).

СГН се счита за превишена при средногодишна концентрация на ФПЧ10 над 40 g/m3.

 

Оценка на индикатора

През 2010 г. СДН за ФПЧ10 е нарушена във всички РОУКАВ на територията на страната, т.к. във всеки от тях има поне един пункт в който,са регистрирани повече от 35 средноденонощни стойности, превишаващи ПС за СДН за ФПЧ10 (50µg/m3).

Замърсяването с ФПЧ10 продължава да бъде основен проблем за качеството на атмосферния въздух на национално ниво.

air2_html_m391623de.png

Източник: ИАОС

 

Табл. 5.Характеристика на РОУКАВ по отношение на замърсяването на атмосферния въздух с ФПЧ10

 

РОУКАВ

СДН (24 часа)

СГН (1 год.)

 

>СДН

СДН

>СГН

СГН

София

+

 

+

 

Пловдив

+

 

+

 

Варна

+

 

+

 

Северен

+

 

+

 

Югозападен

+

 

+

 

Югоизточен

+

 

+

 

 

Фиг. 10 Пунктове с превишения на ПС за СДН за ФПЧ10

 

air2_html_m256e42ed.gif

Източник: ИАОС

 

Фини прахови частици (ФПЧ2,5)

 Ключови послания

state-bad.jpg Средногодишната норма е превишена в РОУКАВ Пловдив, РОУКАВ София, Югозападен РОУКАВ ( гр. Перник) и Северен РОУКАВ (гр. В. Търново).

Основен източник на замърсяването са емисиите от транспорта, битовия сектор, промишлената дейност, както и лошо поддържаните пътни артерии.

state-good.jpg В останалите два РОУКАВ не е превишена средногодишната норма.

 

Дефиниция на индикатора

  • Превишаване на СГН за съдържание на ФПЧ2.5

Превишаване на СГН нормата имаме, когато измерената средногодишна концентрация на ФПЧ2,5 в атмосферния въздух е над 30µg/m3

 

Оценка на индикатора

През 2010 г. показателят ФПЧ2.5 е контролиран в 10 ПМ на КАВ – София/”Хиподрума”, София/”Копитото”, Перник/„Църква”, Пловдив/”Каменица”, Ст. Загора/”РИОСВ”, Варна/”Ян Палах”, Русе/”Възраждане”, В. Търново/”РИОСВ, Комплексна фонова станция (КФС) „Рожен” и Витиня, разположени съответно във всички РОУКАВ. Средногодишната норма е превишена в РОУКАВ София, РОУКАВ Пловдив (АИС „Каменица”) и Югозападен РОУКАВ (ПМ „Църква”) и Северен РОУКАВ („РИОСВ” В. Търново)

 

Фиг. 11 Средногодишни концентрации на ФПЧ2.5, регистрирани в през 2010 г.

 

air2_html_m6cac17de.gif

Източник: ИАОС

 

Олово

Ключови послания

state-good.jpg Като цяло за страната, продължава тенденцията към понижаване на средногодишните концентрации на оловни аерозоли в атмосферния въздух с изключение на гр. Кърджали;

state-bad.jpg През 2010 г. превишение на СГН за съдържание на олово в атмосферния въздух е регистрирано само в РОУКАВ Югозападен – гр. Кърджали, където основен източник на замърсяване е дейността на ОЦК „Кърджали”.

 

Дефиниция на индикатора

  • Превишение на СГН за съдържание на оловни аерозоли в атмосферния въздух

През годината превишение на СГН за съдържание на оловни аерозоли в атмосферния въздух имаме при измерени концентрации над 0,5 µg/m3

 

Оценка на индикатора

Контрол на съдържанието на олово в атмосферния въздух се извършва в 13 пункта от Националната автоматизирана система за контрол на качеството на атмосферния въздух. Броят на пунктовете е съгласно изискванията на националното и европейско законодателство. Превишение на СГН е регистрирано само в Кърджали, разположен в РОУКАВ Югозападен. В останалите пет РОУКАВ съдържанието на олово не представлява проблем за КАВ.

На следващата фигура е показано изменението на средногодишните концентрации на олово, измерени в Кърджали в периода 2003 – 2010 г. В последните пет години е регистрирано превишение на СГН, като най-висока концентрация е измерена през 2010 г.

 

Фиг. 12 Превишения на СГН за олово в гр. Кърджали

air2_html_63006468.gif

Източник: ИАОС

 

Озон

Ключови послания

state-good.jpgПрез годината не е регистрирано превишение на праг за предупреждаване на населението (три последователни концентрации над 240µg/m3).

state-bad.jpgВъв всички РОУКАВ са регистрирани превишения на прага за здравна защита (110µg/m3).

 

Дефиниция на индикатора

  • Брой на превишенията на прага за информиране на населението

  • Брой на превишенията на краткосрочната целева норма

  • Брой на превишенията на прага за предупреждение на населението в рамките на 3 последователни часа

Нормите за озон са праг за информиране на населението от 180µg/m3; краткосрочна целева норма – максималната осемчасова стойност в рамките на денонощието от 120µg/m3 да не бъде превишавана повече от 25 пъти в рамката на календарната година и праг за предупреждение на населението - 240µg/m3 превишени в рамките на три последователни часа.

Оценка на индикатора

Контролира се в 31 пункта. През 2010 г. в 9 ПМ, разположени в София (АИС „Надежда”,, АИС „Павлово” и АИС Копитото”), Пловдив, Бургас (АИС „Меден Рудник”, АИС „Долно Езерово” и „ДОАС”) Враца и Витиня е регистрирано превишение на праг за информиране на населението (180µg/m3). Най-много превишения са регистрирани в пункт АИС „Долно Езерово” – 36 бр.

Концентрации, превишаващи 240µg/m3, но без да е превишен прага за предупреждение са регистрирани в София, Бургас, Пловдив и Враца.

Краткосрочната целева норма е осемчасова стойност в рамките на денонощието – 120мкг/м3 – над 25 превишения на нормата през 2010г. са регистрирани в София (АИС „Павлово”), Копитото, Благоевград, гр. Г. Оряховица и Юндола. Осреднено за тригодишен период нормата е превишена единствено в Димитровград.

air2_html_154592cc.png

Източник: ИАОС

 

Фиг. 13 Максимални средночасови концентрации на озон през 2010 г.

air2_html_m1acfeab5.gif

Източник: ИАОС

 

Критично ниво на озон за защита на растителността

 

Тропосферният озон е една от основните съставки на атмосферния смог. Поради силното си окислително въздействие той нанася сериозни поражения върху екосистемите. Озонът влияе на растежа на посевите, дърветата, храстите и тревната растителност. Ето защо концентрации над определени стойности водят до значително намаление на зърнената реколта, забавят растежа на горите и имат токсично въздействие върху хората и животните.

Най-силно засегнати от въздействието на високите концентрации на озон са гъсто населените крайбрежни зони и по високите планини. За нашата страна най-сериозна е заплахата, свързана с увреждане на горите във високопланинските райони.

 

Ключов въпрос

Превишени ли са целевите норми за озон за опазване на растителността и на екосистемите?

  

Ключово послание

state-good.jpgПрез 2010г. от всички станции измерващи озон, класифицирани като градски фонови и извънградски фонови, ориентирани за опазване на човешкото здраве и растителността, 80% са изпълнили изискуемия минимум за валидни 90% едночасовите стойности за периода от май до юли, предвиден за изчисляване на индикатора AOT40

state-moderate.jpgКраткосрочните целеви норми за приземния озон за опазване на растителността представени като АОТ 40 са превишени в 20 % от станциите. Индикатора AOT40 за периода май-юли 2010г. е превишен в 3 градски фонови станции и в 1 извънградска фонова станция.

state-moderate.jpgПрез 2010г в 5 от 31 автоматични измервателни станции са регистрирани повече от 25 дни с превишение на краткосрочната целева норма за озон /120g/m3/ за опазване на човешкото здраве.

 

Дефиниция на индикатора

Когато се изследва ефекта от високите концентрации на озон, използваме критично ниво на озон за защита на растителността (AOT40).

Индикаторът AOT40 представлява число, което се определя като сума от разликите между стойностите на средночасовите концентрации на озон над 80 µg/m3 (=40 ppb) и 80 µg/m3 за определен период (от май до юли), при използване само на стойностите, измерени за дадено денонощие на всеки час между 8:00 и 20:00 централно европейско време. Единицата за измерване на AOT40 се изразява в микрограм на кубичен метър за час (µg/m3.h).

Законодателството регламентира1 краткосрочна целева норма (КЦН) и дългосрочна целева норма (ДЦН) на индикатора за защита на растителността .

Краткосрочната целева норма/ AOT40=18000 µg/m3.h/ е дадено ниво за съдържание на озон в атмосферния въздух, което следва да бъде достигнато в краткосрочен план (в сила от 01.01.2010 г.) с цел избягване на възможните вредни въздействия на озона върху човешкото здраве и околната среда.

Дългосрочната целева норма /AOT40=6000 µg/m3.h /е дадена стойност за концентрацията на озон в атмосферния въздух, под която са малко вероятни преки неблагоприятни въздействия върху околната среда. ДЦН следва да бъде достигната към 2020 г. и да се поддържа в последствие.

 

Оценка на индикатора

На фигура 14 са показани всички станции измерващи озон, класифицирани като градски фонови и извънградски фонови, ориентирани за опазване на човешкото здраве и растителността за 2010 г. Стойности на индикатора AOT40 (Май – Юли) са в граници от <18 000 до >22 000 µg/m3.h За България като цяло стойностите на AOT40 са под определената краткосрочна целева норма за защита на растителността от 18 000 µg/m3.h. Само в 4 станции стойностите на АОТ40 са над целевата норма. Две от станциите /АИС „Г. Оряховица” и АИС „Павлово”/са в границата между 18 000-22 000 µg/m3.h, а станции /Копитото и Благоевград/са над 22 000 µg/m3.h.

 

Фиг.14. Стойности на индикатора AOT40(µg/m3.h) в България за 2010 г.

 

air2_html_5257e9ca.png

Източник: ИАОС

 

На фигура 15 са представени стойности на индикатора AOT40 (Май – Юли), изчислен от средночасовите концентрации на озон, регистрирани във фонова станция „Рожен” 2 в периода 2003 г. – 2010 г. Общо за периода стойностите на AOT40 намаляват до 2006 г., след което се покачват. През 2010 г. стойностите на AOT40 са под определената краткосрочна целева норма за защита на растителността от 18000 µg/m3.h. Съответствието с краткосрочната целева норма за защита на растителността се оценява от 01.01.2010 г., т.е. 2010 г. е първата календарна година, данните за която се използват за изчисляване на съответствието за следващите 5 календарни години. Дългосрочната целева норма от 6000 µg/m3.h следва да се постигне към 2020 г. и да се поддържа впоследствие.

 

Фиг.15. Критично ниво на озон за защита на растителността АОТ40(µg/m3.h) Май - Юли спрямо целевите норми, АИС Рожен 2003-2010

air2_html_1d583495.gif

Източник:ИАОС

 

Въглероден оксид

Ключово послание

state-bad.jpg Превишение на нормата за съдържание на въглероден оксид в атмосферния въздух (10mg/m3) е регистрирано в РОУКАВ София.

Източник на замърсяването основно е транспортът, както и всички останали горивни процеси.

горивни процеси.

 

Дефиниция на индикатора

Превишаване на нормата се отчита в случай, че в рамките на една година са измерени повече от една (1) осемчасови стойности над 10mg/m3

 

Оценка на индикатора 

 

Табл.6. Характеристика на РОУКАВ по отношение на замърсяването на атмосферния въздух с въглероден оксид

РОУКАВ

Норма – максимална 8-часова стойност

(в рамките на денонощието)

 

>Норма (8 часа)

Норма (8 часа)

София

+

 

Пловдив

 

+

Варна

 

+

Северен

 

+

Югозападен

 

+

Югоизточен

 

+

През 2010 г. превишение на норматаза съдържание на въглероден оксид в атмосферния въздух е регистрирано само в АИС „Орлов мост” и АИС „Хиподрума”. Основният фактор, влияещ върху качеството на въздуха в района на пункта е автомобилният трафик.

 

Бензен

Ключово послание

state-good.jpgПрез годината не е регистрирано превишение на средногодишната норма за опазване на човешкото здраве за бензен (5g/m3), която следва да бъде спазена от 01.01.2010 г.

 

Табл.7. Характеристика на РОУКАВ по отношение на замърсяването на атмосферния въздух с бензен

 

РОУКАВ

СГН (1 год.)

 

>СГН

СГН

София

 

+

Пловдив

 

+

Варна

 

+

Северен

 

+

Югозападен

 

 +

Югоизточен

 

 +

 

Кадмий

Ключово послание

state-bad.jpgСредногодишната норма за съдържание на кадмий е превишена в РОУКАВ Пловдив и Югозападен район – гр. Кърджали.

Източник на замърсяването с кадмий в Пловдив, Кърджали, Куклен и Долни Воден са емисиите на вредни вещества от цветната металургия.

 

Дефиниция на индикатора

Съгласно Директива 2004/107/ЕС (транспонирана в националното законодателство чрез Наредба №11/2007 г.) за страните от ЕС следва да се прилага единствено целева СГН за съдържание на кадмий в атмосферния въздух от 5 ng/m3, като последната следва да бъде достигната към 31.12.2012 г. и поддържана впоследствие.

 

Оценка на индикатора

Фиг. 16. Средногодишни концентрации на кадмий през 2008 г. 2009 г. и 2010 г.

air2_html_m89f1464.gif

Източник: ИАОС

Броят на пунктовете в които се измерва съдържание на кадмий в атмосферния въздух е 13. СГН за кадмий е превишена в РОУКАВ Пловдив и Югозападен район, като максималната средногодишна концентрация е регистрирана в Кърджали – 25,4ng/m3. Източник на замърсяването с кадмий е дейността на предприятията от цветната металургия ОЦК „Кърджали” и КЦМ „Пловдив”. Допълнително, проблемите с нивата на кадмий в атмосферния въздух се утежняват от натрупаните в почвата количества, които при определени условия попадат във въздуха.

 

Никел


Ключово послание

state-good.jpgПрез 2010 г. не е регистрирано превишение на СГН за съдържание на никел в атмосферния въздух, която следва да бъде достигната към 31.12.2012 г.

Съгласно Директива 2004/107/ЕС (транспонирана в националното законодателство чрез Наредба №11/2007 г.) за страните от ЕС следва да се прилага единствено целева СГН за съдържание на никел в атмосферния въздух от 20 ng/m3, като последната следва да бъде достигната към 31.12.2012 г. иподдържана впоследствие.

Съдържанието на никел в атмосферния въздух се контролира в 8 пункта. През годината не е регистрирано превишение на СГН за съдържание на никел в атмосферния въздух.

Арсен

Ключово послание

state-good.jpg През 2010 год. не е регистрирано превишение на СГН за съдържание на арсен в атмосферния въздух.

Съгласно Директива 2004/107/ЕС (транспонирана в националното законодателство чрез Наредба №11/2007 г.) за страните от ЕС следва да се прилага единствено целева средногодишна норма (СГН) за съдържание на арсен в атмосферния въздух от 6 ng/m3, като последната следва да бъде достигната към 31.12.2012 г.и поддържана впоследствие.

Съдържанието на арсен в атмосферния въздух се контролира в 8 пункта През годината не е отчетено превишение на СГН за съдържание на арсен в атмосферния въздух.

Полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ)

Ключово послание

state-bad.jpg  През 2010 г. в РОУКАВ София, Пловдив, Югозападен и Югоизточен е регистрирано превишение на СГН за съдържание на ПАВ в атмосферния въздух.

Основни източници на замърсяването са изгарянето на различни видове горива, в т.ч. и в битовия сектор.

 

Дефиниция на индикатора

Съгласно Директива 2004/107/ЕС (транспонирана в националното законодателство чрез Наредба №11/2007год.) за страните от ЕС следва да се прилага единствено целева средногодишна норма за съдържание на ПАВ (определяни като бензо-а- пирен) в атмосферния въздух от 1 ng/m3, като последната следва да бъде достигната към 31.12.2012г. и поддържана впоследствие.

Оценка на индикатора

Съдържанието на полициклични ароматни въглеводороди в атмосферния въздух се контролира в 17 пункта. През 2010 год. в 6 пункта в 4 РОУКАВ е регистрирано превишение на СГН за съдържание на ПАВ в атмосферния въздух.

Табл. 8. Характеристика на РОУКАВ по отношение на замърсяването на атмосферния въздух с арсен, кадмий, никел и ПАВ

 

 

СГН (1 год.)

РОУКАВ

Арсен

Кадмий

Никел

ПАВ

 

>СГН

СГН

>СГН

СГН

>СГН

СГН

>СГН

≤СГН

София

 

+

 

+

 

+

 

Пловдив

 

 

+

 

 

 

 

Варна

 

+

 

 

 

+

 

 +

Северен

 

 

 

 

 

+

 

 +

Югозападен

 

+

+

 

 

+

 

Югоизточен

 

+

 

+

 

+

 

 

Дял на населението, което живее при наднормени нива на замърсяване

 

Ключово послание

state-bad.jpg Все още остава висок процентът на населението, което живее при наднормени нива на замърсяване с ФПЧ10 и NO2

Дефиниция на индикатора

Основен индикатор за качество на живот за населението в България по отношение на атмосферния въздух е процентът на населението, което живее при наднормени нива на замърсяване със SOx, NOx, фини прахови частици, озон.

 

Оценка на индикатора

Обобщена информация за дела на населението в отделните РОУКАВ и в цялата страна, което е било подложено на наднормени нива на серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици и озон през 2010 г. е представена в табличен вид.

 

Таб.9 Процент на засегнатото население от нивата на SO2, NO2, ФПЧ10 и озон по РОУКАВ

 

РОУКАВ

Процент на засегнатото население от нивата на съответните атмосферни замърсители по РОУКАВ и общо за страната

SO2*

NO2**

ФПЧ10***

Озон****

Столичен

0

100

100

0

Пловдив

0

100

100

0

Варна

0

0

100

0

Северен/Дунавски

0

0

40

0

Югозападен

3.7

0

27

0

Югоизточен

0

0

52

3.3

Общо за страната

0,57

22

57

0,84

*Оценката е изготвена спрямо ПС за СДН = 125 µg/m3(да не бъде превишена в повече от 3 дни за една календарна година)

**Оценката е изготвена спрямо СГН = 40 µg/m3

*** Оценката е изготвена спрямо ПС за СДН = 50 µg/m3(да не бъде превишена в повече от 35 дни за една календарна година)

**** Оценката е изготвена спрямо краткосрочна целева норма (КЦН =120 µg/m3). Съответствието с КЦН се оценява от 01.01.2010 год. Нормата не трябва да бъде превишена повече от 25 пъти, осреднено за период от 3 год.

Източник: ИАОС

 

Поради липсата на данни за 2010г. за страните, членки на ЕАОС е направено сравнение с данни до 2008г.

Фиг. 17. Процент на населението на страните членки на ЕАОС, подложено на ниво на замърсяване, превишаващо съответните норми за защита на човешкото здраве в периода 1997 – 2008 г. и в България за 2010 г.

air2_html_bfebe2.gif

Източник: ИАОС, ЕАОС

 

В България по-малък процент от населението живее при нива на озон над краткосрочната целева норма (0,84%) от това на страните, членки на ЕАОС (15%).

Нивото на ФПЧ10е значително над средното за Европа, като достига 57% на засегнатото население.

По отношение на азотните оксиди в България се е увеличил процентът на населението, което живее при нива на замърсяване над допустимите норми, като достига 22% при ниво за Европа от 5,9%.

Под 1% (0,57%) от населението на страната живее при нива на замърсяване със серен диоксид над допустимата норма, докато за Европа този процент е под 0,3%.

1 Наредба № 12/15.07.2010 г. за норми за серен диоксид, азотен диоксид, фини прахови частици, олово,бензен, въглероден оксид и озон в атмосферния въздух, Директива 2002/3/ЕО, Директива 2008/50/ЕО,

2 България докладва данни от фонова станция „Рожен”, която е призната на европейско ниво и е включена в Програма за мониторинг и оценка на разпространението на замърсители на въздуха на далечни разстояния в Европа /ЕМЕР/.







Профил на купувача - обществени поръчки


Такси за предоставяне на административни услуги по разрешителни режими


Тарифа за таксите, които се събират в системата на МОСВ


Достъп до обществена информация


Защита на личните данни


Сигнали по ЗЗЛПСПОИН


Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда


Годишен бюлетин за качество на атмосферен въздух (КАВ)


Тримесечен бюлетин

 


Ежедневен бюлетин за качеството на въздуха


Последни регистрирани превишения на алармените прагове за NO2, SO2 и O3


Достъп на общини до данни за качество на въздуха в реално време


Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка


EURDEP-widget (Европейска платформа за обмен на радиологични данни)


Националeн регистър за квоти за емисии на парникови газове


Национална информационна система за докладване по ЕРИПЗ


Мониторинг на отпадъците (информационна система, публични регистри)


Национална система за мониторинг на биологично разнообразие


Червена книга на Република България


Оперативна програма „Добро управление”


Проекти по Оперативна програма "Околна среда" 2014 - 2020 г.


"Проект „Корине земно покритие 2018 - България”


Проект по Оперативна програма "Околна среда" 2007 - 2013 г.


Програма "Хоризонт 2020" на ЕС за научни изследвания и иновации


Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж"


Проект по Оперативна програма "Административен капацитет"


Програма за Консултантска Помощ (ААР)


BG02.PDP1 „Надграждане на геоинформационната система за управление на водите и докладване“


BG03.PDP1 Проект "Подобряване на Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (IBBIS)"


Регистър на защитените територии в България


Регистър на вековните дървета в България


Бюлетин за климатичната адаптация в Европа (ADAPT)

Вход


Забравена парола?







Профил на купувача - обществени поръчки


Такси за предоставяне на административни услуги по разрешителни режими


Тарифа за таксите, които се събират в системата на МОСВ


Достъп до обществена информация


Защита на личните данни


Сигнали по ЗЗЛПСПОИН


Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда


Годишен бюлетин за качество на атмосферен въздух (КАВ)


Тримесечен бюлетин

 


Ежедневен бюлетин за качеството на въздуха


Последни регистрирани превишения на алармените прагове за NO2, SO2 и O3


Достъп на общини до данни за качество на въздуха в реално време


Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка


EURDEP-widget (Европейска платформа за обмен на радиологични данни)


Националeн регистър за квоти за емисии на парникови газове


Национална информационна система за докладване по ЕРИПЗ


Мониторинг на отпадъците (информационна система, публични регистри)


Национална система за мониторинг на биологично разнообразие


Червена книга на Република България


Оперативна програма „Добро управление”


Проекти по Оперативна програма "Околна среда" 2014 - 2020 г.


"Проект „Корине земно покритие 2018 - България”


Проект по Оперативна програма "Околна среда" 2007 - 2013 г.


Програма "Хоризонт 2020" на ЕС за научни изследвания и иновации


Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж"


Проект по Оперативна програма "Административен капацитет"


Програма за Консултантска Помощ (ААР)


BG02.PDP1 „Надграждане на геоинформационната система за управление на водите и докладване“


BG03.PDP1 Проект "Подобряване на Информационната система към Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (IBBIS)"


Регистър на защитените територии в България


Регистър на вековните дървета в България


Бюлетин за климатичната адаптация в Европа (ADAPT)

Вход


Забравена парола?

Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС