ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

ИАОС извърши пробонабиране от устието на река Чепеларска

Публикувано на 23-09-2020 г.

ИАОС извърши пробонабиране от устието на река Чепеларска

Експерти от регионалните лаборатории на ИАОС в Пловдив и Пазарджик извършиха пробовземане на седимент от устието на река Чепеларска. Получените данни от проведените изследвания се използват за целите на мониторинга на тенденциите на замърсяване на водните тела по наблюдаваните показатели.

Мониторингът на седименти има за цел да установи степента на акумулация на органични и неорганични замърсители в избрани поречия на водните басейни за оценката на тяхното химично и екологично състояние. Осъществява се съгласно Ръководство № 25 за химичен мониторинг на седименти и биота към общата стратегия за изпълнение на Рамковата директива за водите (РДВ) 2000/60/ЕО.  Пробите са взети от „Спирка Кемера“ (пункт със значим антропогенен натиск, среден до значим воден отток, средна до слаба скорост на течението, водно ниво – (0,3-0,5 м).

 

Ден на отворените врати в автоматичния измервателен пункт за качеството на атмосферния въздух „Каменица”

Публикувано на 17-09-2020 г.

По повод Европейската седмица на мобилността Регионалната лаборатория – Пловдив към Изпълнителната агенция по околна среда съвместно с община Пловдив организираха Ден на отворените врати в автоматичния измервателен пункт за качеството на атмосферния въздух „Каменица” в град ПловдивСред пожелалите да посетят съоръжението бяха ученици от Хуманитарна гимназия  „Св. Св. Кирил и Методий и Професионална гимназия по архитектура, строителство и геодезия „Арх. Камен Петков. Експертите запознаха младежите с дейността и задачите на Регионалната лаборатория – Пловдив и нейната роля в процеса на опазване на околната среда. Те имаха възможността да наблюдават демонстрация как се извършва мониторингът на атмосферния въздух в града. Експертите показаха на учениците кои са показателите, които се следят по отношение на чистотата на въздуха и обсъдиха заедно с тях влиянието на автомобилния транспорт, отоплителните уреди на въглища и други причинители на замърсявания. В събитието се включи и РИОСВ Пловдив.


Правителството прие Национален доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2018 г.

Публикувано на 16-09-2020 г.

Министерският съвет прие Националния доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2018 г. Той цели да информира обществеността и държавните институции за състоянието и рисковете за околната среда и природните ресурси, както и да насочи вниманието към ефективността и целесъобразността на провежданата природозащитна политика.  

Докладът включва екологични индикатори и методологии, прилагани в оценъчните доклади на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС). Целта е ясно формулиране на въпросите, свързани с  взаимодействието между обществото и околната среда и представяне на информация за околната среда в България, съпоставима с оценките на общо европейско ниво. Докладът включва 16 раздела, които обхващат основни екологични направления. Формулирани са „ключови въпроси” от обществен интерес, описани са използваните индикатори и методологии за оценка. Изведени тенденции и заключения, които формират „ключови послания” по съответните екологични теми.  

През 2018 г. в осем общини, вкючени в наказателната процедура на Европейската комисия за неспазване на нормите по показател фини прахови частици, е постигнато съответствие с нормите – Гълъбово, Девня, Добрич, Пирдоп, Сливен, Стара Загора, Ловеч и Варна. Емисиите на парникови газове на човек от населението намаляват от 13,0 тона СО2- екв. през 1988г. до 8,3 тона СО2-екв. през 2018 г. По този показател Република България се доближава до средния за Европейския съюз.

Нараства населението, обхванато с услуги по отвеждане и пречистване на отпадъчните води. През 2018 г. делът на населението, свързано с пречиствателни станции за отпадъчни води достига 63.9% при 47.8% за 2010 година. За периода 2004-2018 г. площта на защитените територии се е увеличила. В края на 2018 г. броят на защитените територии в Република България е 1 016 с обща площ 584 861.5 ha или 5.27 % от територията на страната. Установена е тенденция за увеличаване на общата площ на горските територии. От 1960 г. до 2018 г. тя постоянно нараства, като увеличението ѝ за периода е 622 107 hа. Към края на 2018 г. общата площ на горските територии е 4 257 200  ha, над 38% от сухоземната територия на страната.

С оглед по-добра достъпност и по-лесно възприемане, анализите са придружени с множество фигури, диаграми, графики и карти. Ключовите послания са подсилени със символика, отразяваща тенденциите в екологичните процеси: положителни (state-good.jpg); отрицателни (state-bad.jpg) и без промяна (state-moderate.jpg). 

Пълният текст на Доклада е публикуван на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда: http://eea.government.bg/bg/soer/2018/soer-bg-2018.pdf

„Избери как да се придвижиш“ е мотото на Европейската седмица на мобилността`2020

Публикувано на 16-09-2020 г.

И през тази година МОСВ се включва в ежегодно провежданата кампанията на Европейската комисия „Европейска седмица на мобилността“ чрез своите териториални поделения. Темата за 2020 г. е „Чиста мобилност за всички“, а мотото –  Избери как да се придвижиш, което цели да насърчи гражданите да изберат по-екологосъобразни начини за придвижване в ежедневието си.

Кампанията се стреми да активира като участници общините, училищата, неправителствените и бизнес организации, както и да увлече самите граждани в инициативи, свързани с устойчивата градска мобилност. 24 български общини вече регистрираха инициативи на интернет страницата на кампанията като заявиха своето участие. Целта на инициативите е да водят до намаляване на замърсяването на въздуха, шумовото замърсяване, задръстванията, пътно-транспортните произшествия и здравословните проблеми.

Ежегодно организираните събития по повод кампанията дават широк отзвук сред обществото и помагат за популяризиране на множеството ползи за околната среда и здравето на хората от воденето на активен начин на живот, придвижвайки се пеша, с велосипед или обществен транспорт.

Повече информация за кампанията https://mobilityweek.eu/

Инициативите на териториалните поделения на МОСВ вижте  тук

ИАОС извърши годишното пробонабиране на Каменно здание и ВЕЦ Царска Бистрица

Публикувано на 28-08-2020 г.

В изпълнение на Заповед № 267 на министъра на околната среда и водите, служители от отдел „Оперативна дейност при аварийни ситуации“ към Изпълнителна агенция по околна среда извършиха планирано пробонабиране в рамките на Националната мониторингова програма за повърхностни и подземни и предназначени за питейно-битово водостанбдяване води и седименти. Проби на води бяха взети от речно водохващане Камено здание на Боянската река и речно водохващане на река Бистрица от водноелектрическата централа в комплекса „Царска Бистрица“. Пробонабирането от тези две точки се извършва веднъж годишно тъй като те попадат в частта повърхностни води предназначени за питейно-битови цели. Заедно с екипа на ИАОС беше и студентката по „Компютърна химия“ Анита Велинова от СУ „Слимент Охридски“. Бъдещият специалист е включена в проекта „Студентски практики“ на Министерството на образованието и науката, в който традиционно участва ИАОС. Под наблюдението и напътствията на Румяна Христова, началник отдел „Оперативна дейност при аварийни ситуации“, Анита Велинова извърши част от експресните анализи на място на взетите проби, които са общо пет. Всички останали анализи се извършват в лабораториите на ИАОС.



Информация относно регистриране на рутений-103 цезий-134 и цезий-137 в Северна Европа

Публикувано на 15-07-2020 г.

По повод регистрирано в средата на месец юни наличие на изотопите рутений-103, цезий-134 и цезий-137 във въздуха в Северна Европа информираме населението относно радиационната обстановка.

Към настоящия момент Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон не е регистрирала изменения на радиационния гама-фон на територията на България, над естествените вариации, характерни за него в пунктовете за измерване.

Поради липсата на норми за радиационния гама фон се следи тенденцията в изменението на нивото на замърсяване. В случая не е регистрирано такова повишение.

Конкретните стойности за радиационния гама-фон се публикуват всеки ден след 11.30 часа на страницата на ИАОС, чрез Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка.

http://eea.government.bg/bg/output/daily/bulletin-rad.html

На страницата на ИАОС има и инсталиран модул на Европейската платформа за обмен на радиологични данни (EURDEP). Чрез него могат да се наблюдават автоматично актуализиращите се осреднени данни от всички радиационни системи на страните интегрирани в EURDEP, включително и от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон.

http://eea.government.bg/eea/main-site/bg/output/daily/bulletin-test.html

ИАОС извършва  и регулярен радиационен мониторинг в пунктове по утвърдена мрежа на територията на страната, съгласно Заповед на МОСВ № РД-295/28.04.2017г. Изследванията на атмосферната радиоактивност се базират на вземане на аерозолни проби, върху стъкловлакнести филтри и последващ гама-спектрометричен анализ.

Данните от анализите на аерозолните филтри за периода (11.06-29.06.2020г.) от стационарните мониторингови пунктове на Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС) на територията на страната, показват че не са открити съдържания на тези радионуклиди и измерените специфични активности на рутений-103, цезий-134 и цезий-137 са под границата на количественото определяне на метода, съгласно Наредбата за основни норми за радиационна защита/20.02.2018 г., Таблица 4.

С 33 кг. се включи Изпълнителна агенция по околна среда в националната кампания "Капачки за бъдеще"

Публикувано на 10-07-2020 г.

С 33 кг. се включи Изпълнителна агенция по околна среда в националната кампания "Капачки за бъдеще"

Както всяка година, Изпълнителна агенция по околна среда се включи в националната кампания “Капачки за бъдеще”. За една година служителите на агенцията успяха да съберат и дарят 33 кг. капачки. Така с цели 9 кг. беше подобрен рекордът от 2019 г. когато ИАОС се включи в кампанията с 24 кг. капачки.

Националната кампания „Капачки за бъдеще“ се провежда за шеста поредна година. В нея участват хиляди доброволци, а целта е да се подобрят условията в родилните отделения. Със средствата, събрани през последните две години от 260 тона пластмасови капачки, е закупена и дарена апаратура, включваща бебешки кувьози, инхалатори, монитор за жизненоважни показатели, перфизори, на над 20 отделения по неонатология, акушерство и гинекология в цялата страна. Въпреки пандемията от Ковид-19 само през 2020 г. кампанията подкрепи 13 медицински центъра.

Данни относно радиационната обстановка в България за периода 29.04 - 09.06.2020

Публикувано на 30-06-2020 г.

Към настоящия момент Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон не е регистрирала изменения на радиационния гама-фон на територията на България, над естествените вариации, характерни за него в пунктовете за измерване.

Поради липсата на норми за радиационния гама фон се следи тенденцията в изменението на нивото на замърсяване. В случая не е регистрирано такова повишение.

Конкретни стойности за радиационния гама-фон се публикуват всеки ден след 11.30 часа на страницата на ИАОС, чрез Ежедневен бюлетин за радиационната обстановка.

http://eea.government.bg/bg/output/daily/bulletin-rad.html

На страницата на ИАОС, има и инсталиран модул на Европейската платформа за обмен на радиологични данни (EURDEP), чрез който могат да се наблюдават автоматично актуализиращите се осреднени данни от всички радиационни системи на страните интегрирани в EURDEP, включително и от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон.

http://eea.government.bg/eea/main-site/bg/output/daily/bulletin-test.html

ИАОС извършва  и регулярен радиационен мониторинг в пунктове по утвърдена мрежа на територията на страната, съгласно Заповед на МОСВ № РД-295/28.04.2017г. Изследванията на атмосферната радиоактивност се базират на вземане на аерозолни проби, върху стъкловлакнести филтри и последващ гама-спектрометричен анализ.

Резултатите от тези анализи за периода (29.04-09.06.2020) са дадени в таблицата:

Пункт

Период

Обем пробонабран въздух (m³)

Cs-137-допустима средногодишна специфична активност (3200mBq/m³)

 1

София

11.05-25.05.2020

25.05-09.06.2020

3000m³

3000m³

<0,010*

<0,004*

2

Варна

15.05- 22.05.2020

01.06-08.06.2020

1600m³

1600m³

<0,013*

<0,016*

3

Бургас

08.05-15.05.2020

22.05-29.05.2020

 

1600,3 m³

1600,3 m³

 

<0,0102*

<0,0080*

 

4

Монтана

04.05-11.05.2020

18.05-26.052020

1682m³

1847m³

<0,007*

<0,006*

5

Враца

11.05-18.05.2020

26.05-02.06.2020

1600m³

1600m³

<0,014*

<0,014*

6

Свищов

29.04-29.05.2020

3616,0m³

<0,004*

* по малко от количествено определяне на метода

Съгласно Наредбата за основни норми за радиационна защита/20.02.2018 г., Таблица 4, допустимата средногодишна специфична активност за  Cs-137 е 3200 mBq/m³. 

Резултатите от анализираните аерозолни филтри във всички пунктове за този период показват концентрации за техногенния цезий-137, които са под границата на количественото определяне на метода, съгласно Наредбата.

Световният ден на околната среда – 5 юни

Публикувано на 08-06-2020 г.

Световният ден на околната среда – 5 юни, чиято тема за 2020 г. е биоразнообразието, беше отбелязан в ИАОС чрез засаждане на плодно дърво – декоративна ябълка. Така експертите от ИАОС отправят своя призив за действия, за борба с ускоряващата се загуба на видове и разрушаването на природата. Всички живи същества на планетата са свързани в мрежата на живота и ИАОС се надява гражданите да преосмислят връзката си с природата и да действат в името на нейното запазване. Да се обединим в името на природата!

 

5 юни – Световен ден на околната среда ‘2020

Публикувано на 03-06-2020 г.

За 2020 година темата на Световния ден на околната среда е Биоразнообразието – своеобразен призив за действия, борба с ускоряващата се загуба на видове и разрушаването на природата. Фокусът е върху това как всички живи същества на планетата са свързани в мрежата на живота и как ние можем да действаме в името на природата (act #ForNature).

Посланието за Световния ден на околната среда тази година е, че природата ни „изпраща съобщение“ и ни показва, че сме на прага на срив. Затова е време да се събудим и да си вземем бележка, да преосмислим връзката си с природата. На този 5 юни е „Време за природа“ - Time for Nature.

Програмата за околна среда на ООН (UNEP) със своите партньори започва Десетилетието на ООН за възстановяване на екосистемите (2021–2030 г.) – глобална инициатива за възстановяване на връзката между хората и природата. Тази година милиони хора по света ще отбележат 5 юни дигитално. Нека се обединим в името на природата!

Информация за Световния ден на околната среда 2020 можете да видите ТУК.



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС