ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

РИОСВ - София, БД „Дунавски район“ и ИАОС проверяват сигнал за оцветяване на река Малък Искър

Публикувано на 09-08-2018 г.

По сигнал за оцветяване на река Малък Искър край село Джурово, община Правец екип от експерти на РИОСВ – София, БД „Дунавски район“ и Централната лаборатория към ИАОС, извършва проверка на място.

Измерените показатели на място на река Малък Искър при село Джурово отговарят на състояние „добро“ за водното тяло съгласно Наредба H-4/14.09.2012 за характеризиране на повърхностните води. Измерените показатели на място са активна реакция pH, електропроводимост, температура на водата, разтворен кислород (mg/l) и наситеност на кислород (%).

След приключване на всички анализи на водните проби резултатите ще бъдат обявени.

Европейската комисия стартира предизвикателство за социално колоездене

Публикувано на 18-07-2018 г.

Европейската комисия стартира от 16 септември, началото на Европейска седмица на мобилността, инициативата  „Social Biking challenge“. Тя  ще продължи три седмици и цели да насърчи колоезденето като социален навик. Това е нов формат чрез който се насърчава физическата активност, използването на устойчивия транспорт и се увеличава колоезденето чрез създаване на мрежа от велосипедисти.

Предизвикателството се основава на приложението BikePrints за проследяване на велосипедисти, което се предлага в магазините на Google Play и Apple. Приложението позволява на потребителите да следят пътуванията си и да участват в триседмично състезание в рамките на своя град с всички останали градове в Европа. Велосипедистите могат да се придвижват сами, по двойки или групи и да печелят точки въз основа на изминатото разстоянието.  Точките ще бъдат превърнати в награди.

Европейската комисия търси координатори, които да подпомагат популяризирането и организирането на предизвикателството за социално колоездене в техния град. Местният координатор, организирал най-успешното предизвикателство за местно социално колоездене, ще получи награда на церемония в Брюксел.

Потенциални координатори на местните социални колоездачи (общини, неправителствени организации, велосипедни клубове и др.), които биха искали да организират предизвикателството за социално колоездене в техния град (по време на кампанията „Европейска седмица на мобилността“ или самостоятелно), трябва да заявят това до 30 юли 2018 г. на: .

За допълнителна информация посетете https://socialbiking.jrc.ec.europa.eu

Правителството прие Националния доклад за състоянието на околната среда през 2016 г.

Публикувано на 16-07-2018 г.

На заседание на Министерски съвет, проведено на 11.07.2018 година, беше приет Националният доклад за състоянието и опазването на околната среда през 2016 г. Той съдържа информация за състоянието и рисковете за околната среда и природните ресурси и цели да насочи вниманието към ефективността на провежданата природозащитна политика. Докладът включва основни екологични индикатори и методологии, прилагани в оценъчните доклади на Европейската агенция по околна среда (ЕАОС). Обхванат е комплекса от връзки между източници и фактори на въздействие върху околната среда - емисии във въздуха, водите и почвите, отпадъци, шумово въздействие, йонизираща радиация; състояние на околната среда; въздействие върху екосистемите и мерки за опазване на околната среда.

Докладът включва 16 раздела, които обхващат основните екологични направления. Формулирани са „ключови въпроси” от обществен интерес и са изведени тенденции и заключения, които формират „ключови послания” по екологичните теми.    В доклада се отбелязва, че емисиите на парникови газове на човек от населението намаляват от 13,0 тона СО2- еквивалент през 1988 г. до 8,3 тона СО2-екивалент през 2016 г. По този показател България се доближава до средния за ЕС. През 2016 г. наличните възобновими пресни водни ресурси са с около 0.8% повече спрямо средномногогодишната норма. За периода 2004-2016 г. площта на защитените територии в България се е увеличила, като през 2016 г. броят на защитените територии в България е 1 013 с обща площ 584 501.2 хектара. През последните години се налага и тенденция за увеличаване на общата площ на горските територии, като към края на 2016 г. те са 4 230 825  хектара, което е над 38% от територията на страната, с 5,4% повече спрямо 1960 г.

С оглед по-добра достъпност и по-лесно възприемане, анализите са придружени с множество фигури, диаграми, графики и карти. Ключовите послания са подсилени със символика, отразяваща тенденциите в екологичните процеси: положителни (state-good.jpg); отрицателни (state-bad.jpg) и без промяна (state-moderate.jpg).

Пълният текст на Доклада е публикуван на интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда: http://eea.government.bg

Български видеоклип е отличен в конкурса I LIVE GREEN

Публикувано на 08-06-2018 г.

Видеоклипове от България, Гърция, Италия и Испания са победители във видеоконкурса I LIVE GREEN на Европейската агенция по околна среда. Конкурсът, организиран от ЕАОС и нейната  мрежа от партньори, привлече повече от 120 кандидатури от 21 европейски страни.

Победител в категорията „Устойчиви храни“ е видеото „Zero Waste” на Блажка Трепетанова.

Видеоконкурсът I LIVE GREEN даде възможност на европейците да покажат какво правят, за да защитят околната среда.  Повече от 120 европейци изпратиха видеоклипове в четири категории – устойчиви храни, чист въздух, чиста вода и минимални отпадъци. 31 видеоклипа стигна до финалния кръг на състезанието. Победителите в четирите категории на конкурса бяха избрани от експертите по комуникации към ЕАОС, а отвореният онлайн вот определи Наградата за публичен избор. Всички победители получават парична награда.

Участвайте и в фотоконкурса, посветен на водата

ИАОС представи целите на проект "Корине земно покритие 2018"

Публикувано на 07-06-2018 г.

Изпълнителната агенция по околна среда проведе първата информационна среща по проект "Корине земно покритие 2018" България, координиран от Европейската агенция по околна среда (ЕАОС). На проведената среща г-жа Таня Владимирова, началник на отдел “Международно сътрудничество и връзки с обществеността“ към ИАОС представи същността и основните цели на проекта, а г-н Венцислав Димитров от Института за космически изследвания и технологии към БАН (ИКИТ-БАН) направи презентация на тема “Верификация на продуктите от Локален компонент 2012: Натура 2000, Атлас урбанизирани територии, Крайречни зони“.

Основната цел на проекта е изготвяне на актуална дигитална карта на земното покритие по спътникови изображения за съответната година и установяване на настъпилите изменения през периода на обновяване. През последните 25 години "Корине Земно покритие“ се превърна в един от водещите европейски масиви с геопространствени данни, които са от решаващо значение за изготвяне на много от екологичните оценки и докладвания от и към ЕАОС. Проектът  влиза в задължителните (приоритетни) потоци за докладване към европейската агенция, което се осъществява от Изпълнителната агенция по околна среда.

Не е нужно да чакаме 5 юни – нека започнем сега!

Публикувано на 05-06-2018 г.

Приветствие на министъра на околната среда и водите Нено Димов по случай Световния ден на околната среда  

„Да победим замърсяването с пластмаси“ е темата на Световния ден на околната среда ‘2018. Това ни приканва да се замислим как можем да променим всекидневието си, за да намалим вредите от замърсяването с пластмаси върху околната среда, върху дивата природа и нашите здраве и качество на живот.

Политиката за намаляване на замърсяването с пластмаси е приоритет за Министерство на околната среда и водите. Още в края на миналия месец започнахме кампания за намаляване и разделно събиране на пластмасовите отпадъци по Българското Черноморие.  Според експертни изследвания 80% от замърсяването на моретата от пластмаси идва от сушата. Затова в началото на летния сезон призовахме концесионерите на плажовете доброволно да поставят информационни табели и съдове за разделно събиране и оползотворяване. В края на сезона ще обобщим резултатите и ще предприемем конкретни законодателни инициативи в тази посока.

Българското председателството на Съвета на ЕС също издигна като ключов приоритет прехода към кръгова икономика и ефективното използване на ресурсите. В началото на годината в съвета на министрите на околната среда на ЕС стартирахме дискусиите по т.нар. „Минипакет за кръгова икономика“. В рамките на мартенския Съвет по околна среда проведохме политическа дискусия по Стратегията за пластмасите и по темата за взаимовръзката между химикали, продукти и отпадъци. Очаква се през юни на Съвета на министрите на околната среда да бъдат приети заключения, които да поставят основата на бъдещите законодателни решения в тази посока.

Първата и най-важна стъпка, която трябва да направим в борбата със замърсяването от пластмаси е промяната в мисленето. Досега мисленето и действието на човечеството е вървяло линейно – имаме суровина, произвеждаме продукти, употребяваме ги и те стават отпадък. През последните години ние правим стъпки към затваряне на тази линия в кръг, така че отпадъкът да се превръща отново в суровина и продуктите да се употребяват максимално дълго и ефективно. Целта е накрая да остава малък или никакъв отпадък. Природата е перфектният пример за това – в нея няма отпадък, всяко нещо е потребно.

За да постигнем тази цел много е важно да започнем промяната още при дизайна на продуктите, така че те да са от рециклируеми суровини, да са с възможно най-дълъг живот и употреба и накрая отново да се превръщат в суровини. Промяната в мисленето трябва да започне с възпитанието и образованието още в най-ранна възраст. Защото независимо от законите, които се приемат, ако промяната в мисленето не е факт, трудно бихме могли да говорим за сигурен и устойчив ефект.

Днешният празник е повод да се замислим как заедно можем да  търсим и намираме решения за постигане на баланса между опазването на природата и икономическото развитие. Защото това ще осигури и по-добро здраве и качество на живот на хората. Инициативата е възможност за всеки от нас да даде принос и да се включи в борбата срещу замърсяването с пластмаси.

Не е нужно да чакаме 5 юни – нека започнем сега!

Честит празник на експертите и служителите в МОСВ, на учените, посветили се на екологията, на отговорните към околната среда туристи и на гражданите, които полагат грижа да опазим природното богатство на страната ни.

ИАОС отваря врати за посетители на Световния ден на околната среда - 5 юни

Публикувано на 04-06-2018 г.

Изпълнителната агенция по околна среда ще отбележи празника с Ден на отворените врати и участие във второто издание на благотворителната кампания "Капачки за бъдеще". На 5 юни от 9 до 15 ч на адрес  бул. „Цар Борис III“ №136 желаещите могат да се запознаят с работата и дейността на агенцията.

“Да победим замърсяването с пластмаси“ е темата на Световния ден на околната среда тази година.  Тя призовава да се справим с едно от най-големите предизвикателства на нашето време и приканва всички да се замислим как можем да променим ежедневието си, за да намалим вредите от замърсяването върху околната среда.

По света 1 милион пластмасови бутилки се закупуват всяка минута, а 500 милиарда найлонови торбички за еднократна употреба се изхвърлят всяка година. Почти една трета от употребените пластмасови опаковки не стигат до системите за третиране на отпадъци, което води до сериозно замърсяване. Всяка година около 13 милиона тона пластмаса се изхвърля в океаните, което оказва негативно влияние върху кораловите рифове и уязвимите морски видове. Пластмасовите отпадъци в океаните могат да обиколят Земята четири пъти за една година и могат да просъществуват там до 1000 години, преди да се разградят напълно.

Министерство на околната среда и водите

Информационна брошура

 


С детски хепънинг в Борисовата градина МОСВ отбеляза Зелената седмица ‘2018

Публикувано на 29-05-2018 г.

„За мен е истинско удоволствие да бъда с вас на този празник на красотата , на творчеството, на таланта“, каза зам.-министърът на околната среда и водите Атанаска Николова  пред  стотици деца, включили се в хепънинг, с който МОСВ отбелязва Зелената седмица през 2018 г. Това е инициатива, която  се провежда в страните от Европейския съюз и цели да проучи начините, по които Съюзът помага на градовете да станат по-добри места за живеене и работа. Тази кампания представя развитието на политиките за опазване качеството на въздуха, справянето с шума, опазването на природата и запазване на биоразнообразието, за управлението на отпадъците и водите.  В Борисовата  градина зам.-министър Николова даде началото на  кампанията на Европейската комисия „Европейска седмица на мобилността“. 

„Днес заедно ще творим, за да се научим не само ние, но да научим нашите родители, приятели, съседи как да опазват природата, как да се грижат за своя град и да го правят красив, като се придвижваме без да увреждаме природата“, посочи Николова. 

Стотици деца от столични училища рисуваха природата и своя град върху асфалт, състезаваха се да събират разделно отпадъци и бяха част от Академията за специални еко- части. Ученици от клуба по изобразително изкуство на Първа английска езикова гимназия, започнаха да редят пъзел от рисунки.

Децата приветстваха зам.-кметът на Столичната община Йоана Христова и Марина Кирова от представителството на ЕК в България.

МОСВ е  национален координатор   за провеждането на кампанията на ЕК „Европейска седмица на мобилността“. Тя се провежда всяка година между 16 и 22 септември, насърчава устойчивата градска мобилност и дава възможност за разясняване на предизвикателствата, с които се сблъскват големите и по-малките градове, призовава за промяната в поведението и цели да постигне напредък за постигането на по-устойчиви транспортни стратегии.

През 2018 г. „Европейската седмица на мобилността” ще се фокусира върху темата „Мултимодалност“ и ще се проведе под мотото „Комбинирай, движи се!“. Тазгодишното издание на кампанията насърчава да се проучат множеството различни възможности за придвижване от точка „А“ до точка „Б“ и да помислим кой начин на превоз най-добре отговаря на нуждите на конкретното пътуване.


Деца ще рисуват в Борисовата градина за Зелената седмица

Публикувано на 28-05-2018 г.

Министерството на околната среда и водите организира хепънинг, с който ще отбележи Зелената седмица през 2018 г . В подкрепа на мотото „Зелени градове за зелено бъдеще“ (Green cities for a green future) деца от столицата ще рисуват на асфалт. Ученици от Първа английска гимназия ще редят пъзел от рисунки.  Събитието е на 29 май 2018 г. от 10, 30 часа на лятната сцена в „Княз-Борисовата градина“.

Участниците ще бъдат приветствани от зам.-министъра на околната среда и водите Атанаска Николова. Гости на тържеството ще са представители на ЕК в България и Йоана Христова, зам.-кмет на столицата.

На празника ще бъде дадено началото на информационната кампания за „Европейска седмица на мобилността“ 2018 в България, която се провежда всяка година в периода 16-22 септември.

Международен ден на биологичното разнообразие - 22 май, 2018 г.

Публикувано на 22-05-2018 г.

Тази година се навършват 25 години от влизане в сила на Конвенцията за биологично разнообразие. Секретариатът на конвенцията обяви честването с Нотификация 2018-025, като съобщи, че ще прикани страните по конвенцията да участват в 25-та годишнина на Международния ден на биологичното разнообразие (IDB). Темата тази година е „Празнуване на 25 години действия за биологичното разнообразие“.

Секретариатът насърчава всички страни по конвенцията и всички организации, които се занимават с въпроси по биоразнообразие, да организират дейности и събития през цялата година, така че да отбележат този ден. Целта е да се повиши обществената осведоменост и да се покажат дейностите по биоразнообразието през последните 25 години във всяка страна. Секретариатът кани всички държави, институции или организации да информират за плановете си за дейности за отпразнуване на Международния ден на биологичното разнообразие.

Логото на: https://www.cbd.int/idb/2018/logo/

Поздравителни адреси от Изпълнителния секретар на Конвенцията и др. ръководители и министри - на адрес https://www.cbd.int/idb/2018/messages/

Връзка с медии и информация за събития на https://trello.com/b/oO47HPxT/international-day-for-biodiversity-2018.


Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС