ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Европейската комисия обяви номинираните за наградите за устойчива мобилност

Публикувано на 27-02-2019 г.

Европейската комисия публикува списък с финалистите за наградите на ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА НА МОБИЛНОСТТА и наградата за “Планиране на устойчива градска мобилност” (SUMP). 


Финалистите за големите общини :

Гдиня (Полша)
Лисабон (Португалия)
Палма (Испания)


За общини до 50 хил. жители : 

Кардица (Гърция)
Линдау (Германия)
Оливейра до Байро (Португалия) 

Всички те са впечатлили журито със силните си програми за насърчаване на използването на обществения транспорт, визия за по-устойчива култура на мобилност, провеждане на дни без автомобили, за да се освободи градското пространство за други дейности, популяризиране на ползите от устойчивия транспорт за здравето и безопасността, комбиниране на образователни и развлекателни дейности и много други. 

Седмата награда SUMP се фокусира върху мултимодалността - използването на различни видове транспорт по време на едно и също пътуване или за различни стоки и пътници. Финалист на наградите SUMP са: 

Базел (Швейцария)
Дрезден (Германия)
Голям Манчестър (Обединеното кралство) 

Всички финалисти са избрани от независими експерти по мобилност и транспорт. Победителите ще бъдат наградени на церемония в Брюксел (Белгия) на 21 март 2019 г. от Виолета Булц, еврокомисар по транспорта и Юрген Мюлер, ръководител на кабинета на Кармену Вела, комисар по околна среда, морско дело и рибарство. 

Кампанията ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА НА МОБИЛНОСТТА се провежда от 16 до 22 септември всяка година, като предоставя на градовете възможност да изпробват алтернативи за устойчив транспорт. Като насърчава хората да избират устойчиви видове транспорт, като ходене пеш и колоездене, може да се намалят въглеродните емисии, да се подобри качеството на въздуха и да направим нашите градски зони по-приятни места за живеене и работа.

Повече за кампанията можете да намерите на:

Официална страница за България

Официална страница на кампанията

Facebook

Министерство на околната среда и водите

ИАОС oбявява конкурс за детска рисунка „Вода за всеки“

Публикувано на 19-02-2019 г.

Изпълнителната агенция по околна среда oбявява конкурс за детска рисунка на тема „Вода за всеки“ по повод Световния ден на водата – 22 март 2019 г. Конкурсът е  посветен на темата на тазгодишната международна кампания „Leaving no one behind”.

Правила за участие в конкурса :

  • Могат да участват деца и ученици от 8 до 12 год.
  • Допустимият формат на рисунките е А4 (210 x 297 мм), без ограничения в използваните материали.
  • Рисунките трябва да бъдат изпратени в оригинал до ИАОС на адрес гр. София 1618, бул. "Цар Борис III" №136, п.к. 251 до 15 март 2019 г.
  • Всяка творба трябва да има посочени: автор, възраст и заглавие, адрес (и телефон или e-mail) за обратна връзка. Рисунките могат да бъдат придружавани от кратки текстове (до 50 думи).
  • Всички рисунки, участващи в конкурса, ще се публикуват в албум на Фейсбук страницата на ИАОС. Победителят в конкурса ще бъде определен чрез публично гласуване онлайн.  Творбата с най-много харесвания (реакции) ще бъде отличена с първо място. Следвана от второ и трето място. Гласуването във Фейсбук ще  започне от 18 и ще продължи  до 17.00 часа на  22 март 2019 г.
  • Номинираният на първо място ще получи грамота и ваучер за пазаруване от избрана книжарница на стойност 100 лв, а на второ и трето място – грамота и ваучер на стойност 50 лв.
  • Всяко дете може да участва с една творба.
  • Рисунките да не са участвали в други конкурси и да не са взаимствани от Интернет.
  • Официалното обявяване на победителите ще стане на 25 март 2019 г. на страницата на ИАОС в секция „Новини“.

 

 Изложба на всички рисунки ще бъде подредена във фоайето на ИАОС от 18 -29.03.2019 г. 

ИАОС с тридневна акция за събиране на опасни отпадъци

Публикувано на 15-02-2019 г.

Общо 64 кг стари тонер касети, лекарства с изтекъл срок на годност и домакински препарати и химикали бяха предадени днес от ИАОС. Те са събрани след тридневна кампания по събиране на опасни отпадъци на агенцията. Традиционно ИАОС провежда акции за събиране на опасни отпадъци като част от ангажиментите за повишаване на обществената информираност и насърчаване на участието в дейности по опазване на околната среда. През 2018г. бяха  събрани и предадени около 50 кг опасни отпадъци и 28 кг стари батерии.

Отпадъците са предадени на „БалБок Инженеринг“ АД. Кампанията на Столична община за събиране на опасни отпадъци стартира в края на януари в Нови Искър и кв. „Челопечене“ (Кремиковци). И през 2019 г. ще се осъществява приемане на опасни отпадъци на 21 мобилни пункта, както и три тридневни кампании през април, юни и октомври.  

Новият график на мобилния събирателен пункт за отделните райони на София може да бъде изтеглен от интернет страниците на „БалБок Инженеринг“ АД, Столична община и Столичен инспекторат.

Борбата срещу изменението на климата е във фокуса на Световния ден на влажните зони

Публикувано на 31-01-2019 г.

През 2019 г. темата за отбелязване на Световния ден на влажните зони - 2 февруари, подчертава важната им роля като решение срещу изменението на климата. Нивата на CO2 в атмосферата се повишават, а за да се ограничи въздействието на климатичните промени, международната общност търси начини за стабилизиране и намаляване на емисиите на парникови газове и намаляване на средните температури под 2˚C. 

Влажните зони са естествено решение на проблема. Те играят важна роля за задържане нивата на парникови газове и забавяне на процесите по изменението на климата. Крайбрежните влажни зони действат като абсорбатори като намаляват силата на вълните и цунамитата, предпазват живота и собствеността на местните жителите. Влажните зони също способстват за по-малко наводнения и засушавания, поглъщат и съхраняват въглерод. Това, което всички ние можем да направим, е да не пресушаваме влажните зони, да ги опазваме и възстановяваме. 

Полезни връзки:

Уеб сайт: World Wetlands Day

Шумово замърсяване – национален профил 2018

Публикувано на 31-01-2019 г.

Националните профили за страните-членки, изготвени от Европейската агенция за околната среда (ЕАОС), обобщават информация за шумовото замърсяване.

Профилите се основават на последните официални данни за шума, докладвани на всеки пет години от страните-членки на ЕАОС, съгласно Директивата за шума в околната среда.

Посочват се следните източници на шум, в и извън градските зони:

• пътища;
• железопътни линии;
• летища;
• индустрия.

Профилите на страните описват:

• Броя на хората, изложени на високи дългосрочни средно-дневни нива на шума, както и на високите дългосрочни средни нива през нощта за 2017 г .;
• Тенденции в трите цикъла на картографиране на шума, проведени през 2007 г., 2012 г. и 2017 г .;
• Оценката на въздействието на шума върху здравето от гледна точка на раздразнение, смущения в съня, ефекти върху сърдечносъдовата система и смъртност, както и когнитивните ефекти върху децата.

Допълнителна информация за шума в околната среда можете да намерите на адрес:
http://noise.eea.europa.eu/
https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/data-on-noise-exposure-6

ИАОС отчете инициативи за събиране на отпадъци през 2018 г.

Публикувано на 17-01-2019 г.

За изминалата 2018 г. ИАОС отчита, че са предадени около 20 кг пластмасови капачки, 50 кг опасни отпадъци и 28 кг стари батерии, събрани по време на различни екологични кампании. 

Още в началото на изминалата година служители на ИАОС и РИОСВ – София проведоха кампания по събиране на опасни отпадъци от домакинствата на служителите от двете структури. Отпадъците бяха събрани и предадени на специализиран мобилен пункт. Последва кампания в подкрепа на Деня на Земята с  мото „Свят без замърсяване с пластмаси“. По този повод агенцията проведе кампания за събиране на пластмасови капачки в подкрепа на "Капачки за бъдеще", а поради големия интерес, събирането продължи до края на месец май.  Годината завърши с отбелязване на Европейската седмица за намаляване на отпадъците – 17-25 ноември, по време на която агенцията организира акция за събиране на опасни отпадъци, пластмасови капачки и стари батерии.

Започна 43-то преброяване на водолюбивите птици

Публикувано на 11-01-2019 г.

В периода 10-13 януари 2018 г. ИАОС координира 43-тото среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици в България. Преброяването се извършва по методика за мониторинг в рамките на Национална система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМСБР). В него ще вземат участие специалисти и доброволци от ИАОС, Регионални инспекции по околна среда и води, НП „Централен Балкан“, Българско дружество за защита на птиците, СНЦ „Зелени Балкани“, СДП „Балкани“, Съюза на ловците и риболовците в България и други.

Според методиката за мониторинг и правилата за въвеждане на данни в Информационната система на НСМСБР, за всеки един от 233-те  водни обекта (язовири, реки, езера, блата, рибарници и части от крайбрежието на Черно море) наблюдателите ще попълват полеви формуляри. След приключване на мониторинга данните ще бъдат въведени в Информационната система към НСМСБР за обобщаване и анализ. Установените зимуващи птици ще бъдат докладвани към Wetlands International, което е част от оценката за състоянието на зимуващите водолюбиви птици в Европа.

Отлагане на задължителното отчитане чрез Националната система за управление на отпадъците

Публикувано на 03-01-2019 г.

ОБНОВЕНА

Във връзка с Указ № 317 на Президента на Република България за обнародване в Държавен вестник (бр. 1/03.01.2019 г.) приетите изменения в преходните и заключителни разпоредби на Закон за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, § 29. в Закона за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците (обн., ДВ, бр. 105 от 2016 г.; изм., бр. 102 от 2017 г.) в § 68 от преходните и заключителните разпоредби думите „1 януари 2019 г.“ се заменят с „1 януари 2021 г.“.

Уведомяваме всички заинтересовани лица, че задължителното отчитане на задължените лица чрез  Националната информационна система за отпадъците (НИСО) се отлага за 01.01.2021 г. Годишните отчети по отпадъци за предходната календарна година се предоставят до 10.03.2019 г. на хартиен носител в ИАОС.

Контакти: 02/940 6415 и 02/940 6413, e-mail: wms@eea.government.bg.

ИАОС представи изпълнението на проект за картографиране на земното покритие

Публикувано на 13-12-2018 г.

На заключителна среща в хотел "Форум" в град София, Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) представи резултатите от изпълнението на проект „Корине-Земно покритие 2018“. Националният проект е част от общоевропейския “Корине-Земно покритие” (КЗП), в който участват общо 39 страни. Целта е да се изготви актуална дигитална карта на земното покритие от спътникови изображения към 2018 г. и установяване на настъпили изменения през периода на обновяване от 2012 до 2018 г. До момента базата данни КЗП е актулазирана четири пъти - през 1990 г., 2000 г., 2006 г. и 2012 г. Дейностите се изпълняват с финансовата подкрепа на ЕС по програма Коперник (Copernicus) чрез Европейската агенция по околна среда (ЕАОС).  Техническият изпълнител е Институт за космически изследвания и технологии при БАН (ИКИТ-БАН).

Въведение и представяне на основните цели на проекта направи координаторът на проекта от ИАОС. След това Антон Стоименов от ИКИТ-БАН представи обновяването на националната база данни „Корине земно покритие 2018“ за България, Радка Колева от Лесотехнически университет и Венцеслав Димитров от ИКИТ-БАН съответно промените в залесените площи от горските територии на България и верификацията на слоевете с висока резолюция за референтната 2015 г.

Заключителна среща за представяне резултатите от проект „Корине-Земно покритие“ на 13 декември 2018 г.

Публикувано на 11-12-2018 г.

Изпълнителна агенция по околна среда ще проведе заключителна среща за представяне резултатите от проект „Корине-Земно покритие“ по програма „Коперник-мониторинг на земната повърхност“ 2017-2021 г., с финансовата подкрепа на ЕС чрез Европейската агенция по околна среда, съгласно специфичен договор № 3436/R0/COPERNICUS/EEA.56955.

Срещата е на 13 декември 2018 г. (четвъртък), от 09:30 до 12:30 часа, в  конферентна зала № 2 на хотел "Форум" с адрес: София, бул. “Цар Борис III” 41.

Моля да потвърдите участието си предварително на тел. 02/940 64 66.

Програма



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС