ExEA MoEW EEA

Лични средства

Новини

Изпълнителна агенция по околна среда представи Система за информиране на обществото за качество на атмосферния въздух в реално време

Публикувано на 30-05-2019 г.

Министърът на околната среда и водите  Нено Димов участва в представянето на нова система за предоставяне на информация за качеството на атмосферния въздух (КАВ) в реално време, разработена от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). „Това е поредна стъпка, която предприемаме по най-важния приоритет, който поставих още преди две години, встъпвайки в длъжност – подобряване на качеството на въздуха и информиране на обществото. Защото качеството на въздуха е пряко свързано с качеството на живот и здравето на хората“, обясни министър Димов.

Той напомни, че първата стъпка за по-добро информиране на обществеността за качеството на въздуха е направена през 2018 г., когато данните, които се получават от мониторинговата система в България, са свързани с Европейската агенция по околната среда. „Преминахме всички тестове и тази връзка вече работи много добре. Втората стъпка реализираме сега - да има онлайн информация на сайта на ИАОС в реално време от всички пунктове за данните, които замерваме“, подчерта Нено Димов. 

 „При разработване на информационната система е спазено европейското и българското законодателство, съобразили сме се с европейския индекс за качеството на атмосферния въздух. В системата се визуализират данни, които постъпват в реално време в националната система за мониторинг на околната среда. В графиката по подразбиране винаги се представят данните от последните 24 часа, а в системата са заредени и всички от 2015 г. насам. За всеки показател има въздействие върху човешкото здраве, като източник на тази информация е Министерството на здравеопазването“, допълни Росалина Инджиева, директор на Дирекция „Информационно обслужване, технологии, международно сътрудничество и връзки с обществеността“ в ИАОС.

 „За първите три месеца на 2019 г. най-много дни със замърсяване на въздуха с фини прахови частици са измерени в Смолян. Следват Горна Оряховица, жк „Тракия“ в Пловдив, Монтана, Никопол, жк „Надежда“ в София. Почти няма замърсявания в Сливен, Добрич, Пирдоп, Бургас, Девня, Стара Загора.  Единственият проблемен за България замърсител са фините прахови частици, като превишенията на нормите се отчитат почти изцяло през зимния сезон“, отчете Валери Серафимов, директор на Дирекция „Мониторинг и оценка на околната в среда“ в ИАОС.

 Министър Димов напомни, че с влезлия в сила в началото на 2019 г. Закон за чистотата на атмосферния въздух от местната власт и от всички ангажирани към опазване чистотата на атмосферния въздух се изисква постигане на конкретни резултати. Той уточни, че постигането на резултат не означава още на следващата година да бъдат изпълнени всички норми, но трябва да има тенденция към подобряване в тригодишен период.

 Министърът посочи още, че миналата година е била отворена процедура за подпомагане на 7 общини за предприемане на мерки за намаляване на вредните ефекти при битовото отопление. В допълнение на 28 май тази година Комитетът за наблюдение на ОП “Околна среда” (ОПОС) прие промени в програмата, с които е разширен обхватът на приоритетната ос „Подобряване качеството на атмосферния въздух“. Така е осигурен допълнителен ресурс от 390 млн. лв.  за 11 общини, които ще бъдат подпомогнати при закупуването и доставката на съвременни екологични транспортни средства, а целта е намаляване на вредните емисии във въздуха, на шума и вибрациите, както и значително спестяване на енергия. „Така ресурсът, който осигуряваме на местната власт за подобряване качеството на атмосферния въздух, е съществен и чакаме резултати“, подчерта министър Димов.

 Новата система за предоставяне на информация на обществеността за качеството на атмосферния въздух визуализира данни, събирани и обработвани от Националната автоматизирана система за мониторинг на КАВ. Информационната система използва географски карти за представяне на измервателните пунктове от Националната автоматизирана система за мониторинг на КАВ. Тя предоставя възможност за преглед на измерваните от даден пункт концентрации на съответните замърсители. Данните за измерените концентрации се визуализират с помощта на графики.

 Информационната система предоставя както възможността за преглед на данни в реално време, така и възможност за изготвяне на справочна информация за измерените средночасови, средноденонощни и средногодишни стойности на съответните замърсители. Показателите, за които може да бъде изготвена справочна информация чрез системата, са: фини прахови частици (ФПЧ10 и ФПЧ2,5), серен диоксид, азотен диоксид, озон и метеопараметри. В системата е достъпна информация от 2015 г. до момента. Визуализирането на информация за качеството на атмосферния въздух се извършва на базата на постъпващите в реално време данни от Националната автоматизирана система за мониторинг на КАВ. Тя е  публично достъпна на интернет страницата на ИАОС.

 Линк към Системата - http://www.eea.government.bg/kav/

 

 

На 22 май отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие

Публикувано на 22-05-2019 г.

На 22 май отбелязваме Международния ден на биологичното разнообразие. Темата за тази година е „Нашето биологично разнообразие, нашата храна, нашата здраве“. Целта е вниманието да се фокусира върху биологичното разнообразие като основа за нашата храна и здраве и като ключов катализатор за трансформиране на хранителните системи и подобряване на човешкото здраве. Темата има за цел още да увеличи осведомеността за това, че храненето, системите на хранене и здравето зависят от биологичното разнообразие и здравите екосистеми. Ключово послание е, че многообразието, осигурено от нашите природни системи за човешко съществуване и благоденствие на Земята, допринася за други цели за устойчиво развитие, включително смекчаване на изменението на климата и адаптиране към климатичните промени, възстановяване на екосистемите, по-чиста вода и премахване на гладуването. Около една трета от произвежданите ежегодно в нашия регион храни просто се изхвърлят, а същевременно биха стигнали за решаването на проблемите с глада.

През последните 100 години повече от 90% сортове култури са изчезнали от полетата на земеделските производители. Половината от породите на много домашни животни са загубени, а всички 17 основни риболовни зони в света са с риболов на или над техните устойчиви граници. Различните местни системи за производство на храни са застрашени, включително свързаните с тях местни и традиционни знания. С този спад на агробиоразнообразието изчезват съществените познания за традиционната медицина и местните храни. Загубата на разнообразни диети е пряко свързана с болести или рискови фактори за здравето като диабет, затлъстяване и недохранване и има пряко въздействие върху наличието на традиционни лекарства.

Освен гладът се е появил и друг проблем – неправилното или непълноценно хранене. В Европа и Централна Азия 55% от населението е с наднормено тегло, а 20% от хората страдат от затлъстяване. Освен това се наблюдава тенденция за забавяне на растежа на децата, което също е свързано с лошите хранителни навици.

Комисията EAT-Lancet (https://eatforum.org/eat-lancet-commission/) наскоро публикува констатации за връзката здраве - системи за здравословно хранене -биологично разнообразие, които описват какво представлява здравословната диета от гледна точка на устойчивите хранителни системи и кои действия могат да подкрепят и ускорят трансформацията на хранителните системи в посока ползи за биоразнообразието. Хората могат да мобилизират и катализират действията си по отношение на техните опасения за здравето, храненето и хранителните системи заедно с повишаване на осведомеността за това как да се опазва и ползва устойчиво биологичното разнообразие за нашето благосъстояние.

Връзките между биологичното разнообразие, екосистемите и осигуряването на ползи за човешкото здраве са залегнали в сегашния Стратегически план за биологичното разнообразие 2011-2020. Те са в центъра на нашата обща програма за устойчиво развитие. Този акцент върху връзката между биологичното разнообразие, хранителните системи и здравеопазването дава възможност за обсъждане на начини за подкрепа на процеса след 2020 г. и за създаване на нова глобална рамка за биологичното разнообразие до 2030 г. В тази връзка Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие заедно с редица партньори, включително Световната здравна организация (СЗО), ФАО, УНИЦЕФ, ЮНЕСКО, както и други организации, фондации, академични институции към платформата EAT и Коалицията за храни и земеползване (FOLU, https://eatforum.org/initiatives/food-and-land-use/) работят заедно за идентифициране на трансформиращи действия чрез глобални хранителни системи за постигане на напредък в опазването на биологичното разнообразие, климата, здравето и други свързани с устойчивото развитие цели.

На 22 април отбелязваме Деня на Земята

Публикувано на 22-04-2019 г.

Тазгодишното издание на Деня на Земята насочва вниманието на световната общественост към темповете на изчезване на видове диви животни и растения. Активната международна мрежа за Деня на Земята призовава хората да се присъединят към кампанията за защита на биологичните видове, чрез обучение и повишаване на осведомеността за съществуването на проблема, намиране на политически решения, създаване на дейно глобално движение за грижа за природата, насърчаване на индивидуални действия и др.

Разнообразни инициативи за отбелязване на празника са организирани от звената на Министерството на околната среда и водите на територията на цялата страна.

В Пловдив Регионалната лаборатория към ИАОС и Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ организираха посещение на ученици от ОУ „Климент Охридски“ в Автоматичната измервателна станция - „Каменица“. Учениците имаха възможността да разгледат станцията и да се запознаят с работата на разположените в нея измервателни и контролни уреди. Експертите им показаха как се извършват измерванията по показателите – азотни окиси, въглероден оксид, серен диоксид, озон, бензен, финни прахови частици.

В Монтана ще се проведе посещение на Регионалната лаборатория към ИАОС на ученици от IV клас от III ОУ "Д-р Петър Берон". Те ще посетят хидробиологичната лаборатория, където под микроскоп ще разгледат различни видове макрозообентос. Стела Иванова – главен експерт в лабораторията, ще разкаже за пробонабирането и анализирането на различните организми.

За отбелязване на темата на кампанията бяха изработени картички и стикери с изображение на пет вида, срещани в България – черен кълвач, дъждовник, шипоопашата костенурка, жълт планински крем и горска ушата сова. На картичките е отбелязан природозащитен статус на съответния вид според Червена книга на България и Международния съюз за защита на природата (IUCN).

Отбелязваме Деня на Земята с кампания в защита на биологичните видове

Публикувано на 18-04-2019 г.

Мотото на инициативите за Деня на Земята 22 април – „В природата нищо не съществува само“ (Рейчъл Карсън[1], 1962), акцентира върху това, че всички живи същества имат незаменима стойност и всеки вид има уникална роля в сложната мрежа на живота. Тазгодишното издание на Деня на Земята насочва вниманието на световната общественост към темповете на изчезване на видове диви животни и растения, които все още могат да бъдат забавени и популацията на много намаляващи и застрашени видове все още може да бъде възстановена.

Нашата планета има в дар от природата милионите биологични видове, които познаваме и обичаме, и много други, които предстои да бъдат открити. За съжаление хората безвъзвратно нарушават баланса на природата и в резултат на това светът е изправен пред заплаха от изчезване на видове, съизмерима със загубата на динозаврите преди повече от 60 милиона години. Но за разлика от съдбата на динозаврите, бързото изчезване на видове в днешния свят е резултат от човешката дейност.

Безпрецедентното глобално унищожение и бързото намаляване на популациите на растения и диви животни са пряко предизвикани от натиска на човешката дейност: изменение на климата, обезлесяване, загуба на местообитания, бракониерство, неустойчиво земеделие, замърсяване с пестициди са само част от причините, които могат да бъдат назовани.

Бозайници, птици, влечуги, земноводни, насекоми и паякообразни, риби, ракообразни, корали и други животни и растения значително са намалели. Унищожаването на местообитанията, експлоатацията на природни ресурси и изменението на климата водят до загуба на половината диви животни в света. Популацията на насекомите застрашително намалява и това е много тревожно, защото 80% от дивите растения разчитат на пчели и други насекоми за опрашване, а 60% от видовете птици разчитат на насекоми за храна. В същото време близо 60% от световните 504 вида примати са застрашени от изчезване, а повече от 650 000 морски бозайници годишно биват уловени или сериозно наранени от риболовни дейности.

Ако не действаме сега, изчезването на видовете може да бъде най-трайното наследство на човечеството. Учените изчисляват, че ако се запазят сегашните темпове, в световен мащаб ще изчезват между 1 и 5 вида годишно, а много видове ще изчезват преди дори да научим за тях или за ползите, които те носят за планетата.

Информационната мрежа за Деня на Земята приканва хората да се присъединят към кампанията за защита на биологичните видове, чиито цели са:

  • Обучение и повишаване на осведомеността за ускоряващия се темп на изчезване на милиони видове и причините и последствията от това явление.
  • Намиране на политически решения за защита на видове и техните местообитания.
  • Създаване на дейно глобално движение, което обхваща грижа за природата и нейните ценности.
  • Насърчаване на индивидуални действия като избор на хранителен режим и спиране на употребата на пестициди и хербициди.

 

Инициативите, планирани от звената на Министерството на околната среда и водите на територията на цялата страна, може да видите на iniziativi_22_april.

[1] Рейчъл Карсън (1907 – 1964) е американка, морски биолог, екоактивист, основоположник на зеленото движение.

Приключи изпълнението на проект за картографиране на земното покритие

Публикувано на 04-04-2019 г.

Приключи изпълнението на проект „Корине земно покритие 2018“ (КЗП 2018), чиято основна цел бе изготвяне на актуална дигитална карта на земното покритие по спътникови изображения за съответната 2018 г. и установяване на настъпилите изменения през периода на обновяване (2012-2018).

Резултатите от проекта са:

  • База данни „КЗП 2018“, База данни „КЗП промените 2012-2018“,  База данни „КПЗ 2012 ревизирана“.
  • Локален Компонент (Local Component) за референтна година 2012 и обогатяване на Атласа на урбанизираните територии (Urban Atlas) със слоеве: Атлас урбанизирани територии 2012; Слой улични дървета към Атласа на урбанизираните територии; Слой „Крайречни зони“; Слой "Зелени линейни елементи" в крайречните зони (GLE); „Натура 2000 - тревни зони“ (N2K).
  • Слоеве с висока резолюция (HRL) – растерни данни, групирани в пет теми, описващи специфични характеристики за земното покритие: ниво на почвеното запечатване - непроницаемост, гори – с два слоя – склопеност и преобладаващ дървесен вид, тревни зони, води и влажни територии. Всяка тема включва няколко взаимно допълващи се продукти за цялата територия на България.


На интернет страницата на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) са публикувани разработените продукти по проект "Корине земно покритие"(КЗП)/(Corine Land Cover (CLC). 

Между 2012 и 2015 г. някои продукти от слоевете с висока резолюция HRL2012 (Imperviousness и Forest) бяха обработени повторно от ЕАОС,  а други - Natural Grasslands, Wetlands и Permanent Water Bodies бяха спрени от разпространение и изцяло заменени с нови продукти за референтната 2015 г. Обновените продукти са публикувани на адрес http://eea.government.bg/bg/projects/korine-14/kzp-danni-clc-data.

Обявени са победителите в конкурса за детска рисунка „Вода за всеки“ на ИАОС

Публикувано на 25-03-2019 г.

8-годишната Елена Хаджийска от Пловдив спечели конкурса за детска рисунка „Вода за всеки“, организиран от ИАОС по повод Световния ден на водата 22 март. В надпреварата се включиха ученици от цялата страна на възраст между 8 и 12 години. Техните творби бяха оценени чрез гласуване онлайн на фейсбук страницата на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС). 

Рисунката „Вода за всеки“ на Елена Хаджийска бе харесана близо 800 пъти. На второ място с над 550 харесвания се класира творбата „Водата, пазена като орлово гнездо“ на 12-годишната Кристияна Георгиева от Русе, а на трето място с над 200 харесвания бе поставена „Моята татковина“ на 10-годишната Станислава Куленска от Пазарджик.

Победителят ще получи грамота и ваучер за пазаруване от избрана книжарница на стойност 100 лева, а подгласниците – грамоти и ваучери на стойност 50 лева. 

Изложбата на всички рисунки може да бъде разгледана във фоайето на ИАОС до 29 март.

Лисабон, Линдау и Манчестър бяха обявени за победители в конкурс за европейска устойчива мобилност за 2018 г.

Публикувано на 25-03-2019 г.

На 22 март в Брюксел на официална церемония бяха отличени победителите в конкурса ЕВРОПЕЙСКАСЕДМИЦАНАМОБИЛНОСТТА 2018. Връчена беше и Седмата награда за планиране на устойчива градска мобилност (SUMP).

В категорията за по-големите общини Лисабон (Португалия) беше удостоен с наградата ЕВРОПЕЙСКАСЕДМИЦАНАМОБИЛНОСТТА 2018,  а Линдау (Германия) стана първенец при по-малките. Седмата награда SUMP  спечели област Манчестър (Обединеното кралство). Наградите бяха връчени от еврокомисаря по транспорт Виолета Булц и Юрген Мюлер, ръководител на кабинета на Кармену Вела, комисар по околна среда, морско дело и рибарство. 

„Тази година с нетърпение очаквам да видя повече такива впечатляващи градове и градчета, които да се присъединяват към кампанията ЕВРОПЕЙСКАСЕДМИЦАНАМОБИЛНОСТТА под мотото „Walk with us“ (Върви с нас)“, заяви еврокомисар Булц.

Наградите на ЕВРОПЕЙСКАСЕДМИЦАНАМОБИЛНОСТТА признават усилията на местните власти, организирали най-впечатляващите дейности между 16 и 22 септември. От 2017 г. наградите се раздават в две категории - една за общини с над 50 хил. жители и една за по-малки общини под 50 хил.

Наградата SUMP от своя страна отличава местните и регионалните власти за високи постижения в планирането на устойчивата градска мобилност. Седмата награда SUMP се фокусира върху мултимодалността, която се определя като използване на различни видове транспорт за едно или за различни пътувания.

Повече информация за градовете и техните инициативи можете да намерите на: https://mailchi.mp/037e2ceb9fca/press-releaseeuropean-commission-announces-sustainable-mobility-award-nominees-64309

Вода за всички на Световния ден на водата – 22 март

Публикувано на 19-03-2019 г.

Кампанията „Вода за всички! Всеки е важен!“ (Leaving no one behind) отправя послания за осигуряване на достъп до питейна вода и устойчиво управление на водните ресурси до 2030 г. Това означава, че всеки има право на достъп до питейна вода. Днес милиарди хора по света все още са лишени - в домовете си, в училищата, на работното място, във фермите и т.н.

За отбелязване на международната кампания Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) обяви конкурс за детска рисунка „Вода за всеки“. Получените рисунки са публикувани във фейсбук страницата на ИАОС, а творбата с най-много харесвания (реакции) ще бъде отличена с първо място. На този принцип ще бъдат класирани и творбите на второ и трето място. Гласуването ще продължи до 17.00 часа на  22 март 2019 г. във фейсбук. 

Официалното обявяване на победителите ще стане на 25 март  на страницата на ИАОС в секция „Новини“. Изложба на всички рисунки е подредена във фоайето на ИАОС от 18 до 29 март.  

Регионална лаборатория - Пловдив също ще се включи в инициативите по случай празника на водата. Експертите ще участват в 26-ото национално честване на Световния ден на водата с демонстриране на изследване на вода. Събитието е организирано от Басейнова дирекция "Източнобеломорски район". Регионалната лаборатория – Плевен ще подкрепи инициативите за Седмицата на водата в град Плевен, организирани от Басейнова дирекция „Дунавски район“. 

Брошура

Семинар и церемония за обявяване на победителите на ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА НА МОБИЛНОСТТА в Брюксел

Публикувано на 12-03-2019 г.

Семинар на ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА НА МОБИЛНОСТТА ще се проведе на 21-22 март в Брюксел (Белгия). В рамките на събитието ще бъдат раздадени и наградите на Европейската комисия за устойчива мобилност. Събитието дава възможност на националните координатори на кампанията, както и на избрани представители на европейските градове, да обсъдят идеи за развитието на устойчивата мобилност, да получат вдъхновение за самата седмица и да открият международни партньори.

В откриването ще вземат участие Мая Бакран Марчич (Maja Bakran Marcich), заместник-генерален директор по мобилността и транспорт към Европейската комисия, и проф. Шейн О'Мара (Shane O'Mara) от Тринити Колидж, Дъблин.

Участниците ще бъдат организирани в малки сесии, които ще обхванат теми като разработване на пешеходна карта, използване на онлайн инструменти за идентифициране на ходенето и колоезденето на местно ниво и посещение на пешеходна зона в Брюксел.

За поредна година модератор  на церемонията за награждаване на победителите в ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА НА МОБИЛНОСТТА ще бъде Катрина Сичел (Katrina Sichel). Наградите ще връчат Виолета Булц, еврокомисар по транспорта, и Юрген Мюлер, ръководител на кабинета на Кармену Вела, комисар по околна среда, морско дело и рибарство.  

Програма

Европейската агенция за околна среда обявява фотоконкурс за представяне на устойчиви храни, енергия и мобилност

Публикувано на 05-03-2019 г.

Начинът на производство и консумация на храни и енергия, както и движението на хора и стоки, оказват въздействие върху околната среда, климата и здравето. В рамките на новия фотоконкурс на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС) ‘Sustainably yours’ европейските граждани могат да изпратят снимки, показващи предизвикателствата и възможностите, свързани с постигане на по-устойчиво производство на храни, енергия и мобилност.

Фотоконкурсът на ЕАОС ‘Sustainably yours’ цели да накара европейските граждани да се замислят за въздействието на храните, енергията и мобилността върху околната среда и климата. Това е шанс да покажете таланта си на фотограф и да участвате в обществения дебат за повишаване на устойчивостта в обществото ни.

За да участвате, изпратете до 15 май 2019 г. най-добрите си снимки, посветени на някоя от следните три теми:

1. Устойчиви храни

Можете ли да уловите как изглеждат или как не трябва да изглеждат устойчивите храни? Можете ли да покажете как се произвеждат и как достигат нашата трапеза? Как можем да направим нашите системи за производство на храни по-устойчиви?

2. Устойчива енергия

Използваме енергия навсякъде — от отоплението на домовете и производството на стоки до транспорта и зареждането на мобилните телефони. Можете ли да покажете как изглежда зависимостта ни от енергията и как можем да произвеждаме енергия без негативно въздействие върху околната среда и климата? Какво ни спира?

3. Устойчива мобилност

Пътуваме до училище, до работа, за да посетим близки и приятели, за да отидем на почивка и да открием нови дестинации. Същевременно носим с нас нещата, които използваме. Можете ли да уловите предизвикателствата и възможностите пред устойчивата мобилност – от компактни градове до ефективни двигатели?

В конкурса могат да участват граждани на държавите членки на ЕАОС и сътрудничещите страни от Западните Балкани. Участниците трябва да са на възраст 18 или повече години. Прочетете повече за правилата и как да участвате на уебсайта на конкурса ‘Sustainably yours’. 

Победителите в трите категории на конкурса ще получат парична награда от 1 000 евро. ЕАОС ще присъди специална младежка награда за най-добра снимка, изпратена от млад участник. На един от финалистите ще бъде връчена наградата на публиката чрез онлайн гласуване.

ЕАОС ще обяви победителите през юни 2019 г.



Copyright 2000-2021 © Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС)

Дизайн и изработка: ИАОС